Tíz európai úti cél, amit ősszel is érdemes felkeresni

Pár évvel ezelőtt álmodni sem mertünk volna róla, most meg elérkezett a pont, amikor a közül választhatunk, hogy néhány korsó sör kíséretében belecsapunk az éjszakába rég nem látott cimboráinkkal, elvisszük vacsorázni a barátnőnket, vagy szabaddá teszünk egy hétvégét, és lecsapunk valamelyik fapados légitársaság buszjegynél is olcsóbb ajánlatára.

Hogy Olaszország, Portugália vagy mondjuk Csehország a célpont, szinte mindegy is – ez az időszak már nem az éves UV-dózis begyűjtéséről, inkább a felfedezésről, a kulináriáról és a feltöltődésről szól és persze arról is, hogy mi az aktuális helyzet a járvánnyal kapcsolatban.

Európa pezsgő kerületei és turistamentes szigetei után most tíz helyet gyűjtöttünk a közeli Szlovéniától egészen Franciaország levendula-mennyországáig, ahol mindig valaminek szezonja van.

Bledi tó

A Karavankák és a Júliai-Alpok magas csúcsai által körülölelt Bledi-tó igazi ékszerdoboz és nyugalomsziget Szlovénia északnyugati részén. A mindössze 2120 m hosszú és 1300 m széles tavat azonban nemcsak a hegyek és a gyönyörű víztükör teszik különlegessé: a tó közepén elhelyezkedő, zöld szigeten a Mária Mennybemenetele templom tör a magasba, amelyet a hagyományos bledi csónakkal, a pletnával, és kilencvenkilenc lépcsőfok megmászásával érhetünk el. Akik a romantikus hajókázás mellett aktívabb kikapcsolódásra is vágynak, azoknak a tavat körülvevő hat kilométer hosszú sétányt, a bledi várat, vagy a Vintgar-szurdokot érdemes útba ejteni, a megfelelő vércukorszint visszaállítására pedig a bledi krémes kihagyhatatlan, már-már vetekszik a franciával.

A prosecco hazája: Valdobbiadene

Legtöbben valószínűleg a tengerpart, az Alpok havas lejtői és a mediterrán életérzés miatt szeretnének leginkább egy kicsit olaszok lenni. Mi a mérhetetlen étel- és életszeretetükön túl egy valamit még piszkosul irigylünk tőlük: a proseccót. Mert a pizzán és gazdag borválasztékon túl Olaszország ma egyre inkább szól kedvenc buborékos italu(n)król, a proseccóról is. Az ország északi részén elhelyezkedő Valdobbiadenét – az olasz pezsgő egyik megkerülhetetlen települését – nemcsak a Dolomitok gyönyörű hegyvonulatai miatt érdemes felkeresni, hanem a legjobb prosecco miatt is, hiszen az ott fekvő DOCG területeken szüretelik a legdrágább proseccók alapanyagául szolgáló szőlőt. Ha pedig marad időnk a legjobb proseccók kóstolása mellett – de leginkább még előtte –, a környék számos kirándulási lehetőséget is tartogat.

Bordeaux

Boros körökben, ha azt mondjuk, jobb part és bal part, képzeletben rögtön mindenki Bordeaux-ban jár. A Garonne folyó által kettészelt város azonban a híres bordói boron túl egyszerre a művészetek, a történelmi emlékek és a francia gasztronómia fellegvára is. Bordeaux az a hely, ahol bor mellett elmerülhetünk a francia konyhában, sétálhatunk a 18. századi történelmi városrészben, számos múzeum kiállításai közül válogathatunk vagy felfedezhetjük a város szépségét a Garronén hajókázva. És ha még mindig maradt időnk, tehetünk egy kitérőt Párizs felé, ami mindössze két órányira van az LGV nagysebességű vasút új szakaszának köszönhetően.

Karlovy Vary

Azoknak, akik igazi kikapcsolódásra vágynak, a Prágától mindössze kétórányi autóútra fekvő, termálfürdőiről híres Karlovy Vary tökéletes választás. Ha már kellően ellazultunk a gyógyfürdők és gyógymasszázsok hatására, akkor érdemes egy kicsit előbújni a termálgőzből – a cseh konyha és a helyi, kisüzemi sörök legalább ugyanannyi élményt rejtenek. Egy kiadós ebéd vagy vacsora után pedig irány a Tepla-folyó partja, a Diana kilátó, vagy a város híres kolonnádjai.

Aix-en-Provence

Aix-en-Provence a mesés Provence volt fővárosa, aminek kapcsán a mesébe illő tájról, az utakat szegélyező levendulamezőkről talán már nem is érdemes szót ejteni. Aix városa tökéletesen illeszkedik a cédrusfákkal, zöld dombokkal és levelendulatengerrel tarkított vidékbe. Cézanne szülőhelye maga az időutazás: a várost végigszelő utakat szökőkutak és paloták tarkítják, míg a kisebb utcákban és tereken egymást érik a jobbnál jobb francia bisztrók. A művészetkedvelők számára erősen ajánlott Cézanne egykori műhelye, de a pécsi születésű Victor Vasarely Alapítvány központja is megér egy sétát.


Bázel

A kultúra, a művészetek és az építészet szerelmeseinek mindenképpen bakancslistás úticél Svájc sokarcú városa, a Rajna folyó által kettészelt Bázel. A város sokszínűségét elhelyezkedése is magyarázza: a svájci–német–francia határ mentén fekvő város multikulturális élmény. A negyven múzeumnak otthont adó városban bárki megtalálhatja az érdeklődésének megfelelő programot: legyen szó festészetről, porcelánról, papír- és nyomdaiparról, kortárs művészetről vagy a nem csak gyerekeknek ajánlott játékmúzeumról, a választék akár több hétre is elegendő elfoglaltságot nyújthat. Az pedig már csak ráadás, hogy a múzeumok épületeit olyan híres építészek álmodták meg, mint Frank O. Gehry, Renzo Piano vagy Mario Botta. Ha pedig a kiállítások kavalkádjában egy kis szünetre vágyunk, az óváros tökéletes hely arra, hogy magunkba szívjuk a bázeli atmoszférát.

San Sebastian

Spanyolország északi részén, a francia határtól nem messze található tengerparti város a múlt században a királyi család kedvelt üdülőhelye volt, mára pedig világszínvonalú gasztroparadicsommá és kulturális központtá nőtte ki magát. A nem mellesleg gyönyörű, fehér homokos tengerpartja ellenére a hidegebb őszi-téli napokon sem kell unatkoznunk: San Sebastianban egyszerre élvezhetjük a művészet, az építészet és a gasztronómia hármasát, mindezt a baszk kultúrával és a helyi borok, a szénsavas txakoli vagy a kézműves sörök mellé felszolgált pintxóval fűszerezve. Azt már csak halkan jegyezzük meg, hogy Spanyolország mindössze hét, három Michelin-csillagos helyéből három ezen a baszk településen található.

Bari

Dél-Olaszország legnagyobb városa, a Puglia régió fővárosa egy igazi, fiataloktól pezsgő kikötőváros az Adriai-tenger partjánál. Bari tökéletes hétvégi úti cél, és instant feltöltődés kultúrából, gasztronómiából, meg a téli hónapok alatt sokat emlegetett "vitamin-sea"-ből. Napközben az óváros útvesztőre emlékeztető utcáin körbejárhatjuk Bari kalandos történelmét, útba ejtve a Normann-kastélyt és a San Nicola bazilikát. Estére pedig a helyi egyetemnek köszönhetően aktív éjszakai életet vagy Bari operaházát, a Teatro Petruzellit ajánljuk – ha már a híres barlangéttermet, a The Summer Cave-et a Grotta Palazzesében csak november közepéig élvezhetjük.

Krakkó

Lengyelország kulturális és gasztronómiai fővárosát valószínűleg sokaknak már nem kell bemutatni, Krakkó azonban az a hely, ahova érdemes visszatérni is. A Visztula partján fekvő pezsgő, európai várost a történelmi emlékek és a modern jelenkor egyvelege tartja állandó mozgásban. A főtér, a Posztócsarnok, a Wawel-dombon fekvő királyi palota és a székesegyház mellett kihagyhatatlan az óvárosban található Kazimierz, azaz a zsidó negyed, ahol a Schindler listája számos jelenetét is forgatták. Séta közben pedig bármikor megpihenhetünk a városban található számos kávézó, söröző és étterem valamelyikében.

Porto

A Douro folyó által két részre osztott várost nem csak a híres portói bor, a színes házak, a gyönyörű, kék csempés, 14. századi templomok és a 19. századi paloták teszik felejthetetlenné, hanem a város folyamatos lüktetése – ami egyébként újabban egész Portugáliára jellemző. Bármerre is indulunk, a középkor lenyomatai mellett a kortárs építészet és a várost egyre inkább ellepő street art köszön vissza.

De Porto a gasztronómia terén is felveszi a versenyt más európai városokkal: az újhullámos portugál konyha, a kis családi bisztrók és a Michelin-csillagos éttermek mellett a felfedező kedvűek a helyi piacokon – mint a Mercado do Bolhão –, borkóstolókon – mondjuk a híres Graham's Port Lodge-ában – vagy épp főzőtanfolyamokon szívhatják magukba a portugál konyha esszenciáját.

prosecco | szlovénia | portugália | karlovy vary | templom

FOLYTASD EZZEL

Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod

10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod

Rendeld meg a Roadster magazin 14. számát!

Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom