27 napja nincs rendes ivóvíz az országban a kormány elhibázott és kétségbeesett lépése után.
“Már 27 napja nincs rendes ivóvíz Montevideóban és környékén, ahol az ország lakosságának 60 százaléka lakik. Jön víz a csapból csakhogy az sós!”- mondja a Föld barátai környezetvédő mozgalom egyik aktivistája a francia közszolgálati RFI tudósítójának Montevideóban, írja a Bloombergre hivatkozva a HVG.
A tudósok már évekkel korábban figyelmeztettek arra, hogy a klímaváltozás krónikus vízhiányhoz vezethet Uruguayban: az elmúlt években már a szokásos eső mennyiségnek csak az egyharmada érkezett meg az országban, ahol a szakértők szerint a kormány a meglévő vízzel sem gazdálkodik ésszerűen, emellett a hálózat régi és elavult, a víz jelentős része elszivárog.
És hogy miért sós a víz? Mivel a szárazföldi kutak jórészt kimerültek a hároméves aszály következtében, és a kormány egy kétségbeesett lépéssel a Rio de La Plata folyó torkolatából vezeti a vizet a hálózatba. Csakhogy ott már az édesvíz keveredik a tengervízzel, amely sós és magasabb a nátriumtartalma. Éppen ezért a hatóságok fel is szólították a betegeket, hogy ne igyanak a csapvízből, de persze az egészségesek se nagyon bírják a sós vizet, mindenkinek hányingere lesz tőle.
Az utcákon rendszeresen tüntetnek: vizes palackokat vágnak a földhöz, és követelik, hogy a kormány tegyen már valamit. Emellett persze mindenki árgus szemekkel lesi a meteorológia előrejelzéseket, és az egész ország esőért imádkozik. A meteorológia intézet szerint júliusban már nagy esők jöhetnek, és így feltölthetik a víztárolókat.
(Forrás: HVG, fotó: Getty)
sós víz | uruguay | klímaváltozás | montevideo | tüntetés | víz
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!