Bár akadnak olyan konstellációk, amikor jobban megérheti vonatozni, a különböző adókedvezmények miatt általában sokkal olcsóbb a repülő. Ez pedig nincs így jól.
Legalábbois a Greenpeace szerint, mely 121 útvonalon hasonlította össze a vonat- és repülőjegyek árait, és arra a következtetésre jutott, hogy Európa nem támogatja a környezetbarát közlekedést.
Elemzésük szerint a vonatjegyek átlagosan kétszer annyiba kerülnek, mint a repülőjegyek ugyanarra az útvonalra, de ha Londonból Barcelonába szeretnénk eljutni, ez vonattal akár harmincszor annyiba kerülhet, mint repülővel.
Tíz eurós repülőjegyek csak azért létezhetnek, mert mások, például a munkavállalók és az adófizetők finanszírozzák a valódi költségeket"
– mondta Lorelei Limousin, a Greenpeace klímakampányért felelős munkatársa, hozzátéve, hogy "a bolygó és az emberek érdekében a politikusoknak cselekedniük kell, hogy megfordítsák ezt a helyzetet, és a vonat legyen a megfizethetőbb megoldás."
A vizsgált útvonalak közül hetvenkilencen általában drágább a vonatozás, mint a repülés, ugyanakkor sok viszonylaton vannak olyan napok, amikor a vonat olcsóbbra jön ki. 23 útvonalon viszont a vizsgált kilenc napból nyolc vagy kilenc napon a vonat győzött rendszeres, megbízható, gyors járatokkal és 150 euró (körülbelül hatvenezer forint) alatti jegyekkel.
A legjobb belföldi vonalnak a Lisszabon-Portó és a Madrid-Barcelona közöttit találták,
a nemzetközi utazásokat tekintve pedig a Berlin-Prága, a Zürich-Bécs és a Prága-Budapest vonalak viszik a prímet.
A legjobb nemzetközi vasútvonalak egyike sem érinti az Egyesült Királyságot, Franciaországot, Spanyolországot vagy Olaszországot.
Európában a légitársaságok nem fizetnek adót a kerozin után, és csak kevés adó terheli a jegybevételeket, a kibocsátásokat pedig csak az Európán belüli járatok esetében árazzák be, a szén-dioxid társadalmi költsége alatti szinten. A Transport and Environment zöld kampánycsoport tanulmánya szerint az európai kormányok 2022-ben 34,2 milliárd eurótól estek el a légi közlekedést érintő alacsony adók miatt, és ez az "adóhiány" 2025-re 47,1 milliárd euróra fog nőni.
"Röviden: aki repül, azt támogatják; aki vonattal utazik, azt magasabb árakkal és gyakran hosszabb utazási idővel büntetik" - mondta Stefan Gössling, a svédországi Linnaeus Egyetem professzora, aki a repülőjáratok kibocsátását tanulmányozza.
Ugyanakkor van olyan légitársaság, amely vonatra küldi az utasait, és sorra indulnak az újabb és újabb hálókocsis vonatok is.
(Forrás: The Guardian, képek: Getty Images, Unsplash)
budapest | vonat | repülő | legjobb | Európa | összehasonlítás
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!