Pedig nagyon nem a közelben történt.
Magyarországon is érzékelhető volt a Tonga közelében történt tenger alatti vulkánkitörés okozta légköri nyomásváltozás, közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap a Facebook-oldalán.
Szombaton helyi idő szerint a késő délutáni órákban (magyarországi idő szerint kora reggel)
a Csendes-óceán nyugati részén fekvő – Magyarországtól mintegy 17 ezer kilométerre lévő – Tonga-szigetek térségében vulkánkitörés történt, amely miatt szökőárriadót is elrendeltek. A Hunga-Tonga-Hunga-Ha’apai nevű vulkán hamufelhője húsz kilométeres magasságba tört, hatalmas robaját több mint ezer kilométeres távolságban is hallották.
A hirtelen kialakuló légköri nyomáshullám körbeérte a bolygót, így a Föld minden egyes pontjában érzékelték. A meteorológiai szolgálat azt írta: a magyarországi mérőállomások is regisztrálták a hirtelen bekövetkező nyomásváltozást. “A nyomási zavar az összes állomáson átment, jellemzően 0,5 és 1 hektopascal közötti változásokat okozva, egy-két helyen azonban több mint 1 hektopascalos változást produkált”.
A meteorológiai szolgálat érdekességként azt is kiemelte, hogy mivel a lökéshullám két irányból érte el Magyarországot, így kétszer figyelhető meg a mérésekben a zörej.
Az illetékes hatóságok szombaton közölték, hogy szökőárriadót rendeltek el a Csendes-óceán déli térségében, miután kitört egy tenger alatti vulkán Tonga közelében. A Hunga-Tonga-Hunga-Ha’apai vulkán kitörése szökőárhoz (cunami) vezetett Tongán. A Csendes-óceáni Szökőárjelző Központ (PTWC) vasárnap fújta le a szökőárriadót.
(Forrás: MTI)
levegő | tonga | vulkán | vulkánkitörés | csendes-óceánÖt világvégi táj, amiről nehéz elhinni, hogy a valóságban is létezik
Hamarosan újra az eredeti, egzotikus útvonalán suhan az Orient Expressz
