Arról, hogy a champagne vagy a whisky a legelegánsabb ital, napokig lehetne vitatkozni. Mi nem is akarjuk eldönteni a kérdést, inkább igyekszünk megtalálni a megfelelő alkalmat minkettőhöz.
A híres brit miniszterelnök, Winston Churchill valószínűleg bőszen veregetné a vállunkat, ha olvasná ezeket a sorokat. A francia champagne-ok nagy rajongójának több szállóigévé vált mondása akad másik kedvenc italáról, a whiskyről is: amellett, hogy a hosszú élet titkának nevezte a fahordóban érlelt gabonapárlatot, és állítólag napi két üveggel ivott belőle, egyszer elmesélte, mi történt, amikor a víz nem volt fogyasztásra alkalmas.
"Ahhoz, hogy kellemes legyen, adnunk kellett hozzá egy kis whiskyt. Szorgos erőfeszítéssel megtanultam szeretni."
Ahogy az elmúlt néhány évben egyre nagyobb örömforrás lett a gasztronómia, a whisky és más párlatok is nagyobb figyelmet kapnak. Már nemcsak egy szűk réteg, aki túllép a nagy áruházláncok polcain fellelhető ipari whiskyken: közösség épült a párlatok köré, amelynek tagjai a borhoz hasonlóan a komolyabb, tartalmasabb, tüzesebb alkoholokat is szeretik analizálni, összehasonlítani, hosszasan kóstolni, miközben megismerik a mögöttük húzódó sztorikat.
A legtöbb párlat több szempontból is kihívás: egyrészt bizonyos, hosszú éveken, évtizedeken át érlelt, vagy különleges eljárással készített tételek sokszor egy robogó, máskor egy autó árába kerülnek. Másrészt a mennyiséggel folytatott harcban általában az ember marad alul.
Ebből is látszik, a párlatkóstolás olyan felfedezőtúra, amit a legjobb kis lépésekben megtenni, és másokkal is megosztani. Erre pedig évek óta nem tudunk jobb alternatívát a Whisky Show-nál.
Idén két napra, október 27-28-ra költöznek be a legjobb párlatok a pesti Corinthia hotelbe, és közel sem csak whiskykről van szó. A nyolcadik alkalommal tető alá hozott párlatkánaán egy pazar lehetőség, hogy calvadosokat – azaz almaborból készített párlatokat –, brandyket, rumokat, vagy újra hódító gineket kóstoljunk.
Franciaországtól az USA-ig, Írországtól Japánig, Skóciától Tajvanig több tucat kiállító érkezik, és a ziccert, hogy a szakma legkomolyabb emberei is két napra Budapestre érkeznek, a szervezők sem hagyták ki. A két nap programjába mesterkurzusok is kerültek, ahol egy-egy főzde több régi vagy különleges tételét (masterclassonként öt-hat különbözőt) is van lehetőség megkóstolni.
A részletes program folyamatosan frissül a Whisky Show oldalán, mi pedig addig is ajánlunk három emlékezetes whiskyt, csak úgy, hangolódásképpen:
Glen Ord 2007 BB&R Tokaji Finish
Az alig háromezer fős, aprócska skót falu, Muir of Ord legnagyobb látványossága kétségtelenül az 1838 óta működő Glen Ord lepárló üzeme. A földrajzi elhelyezkedés persze senkit ne tévesszen meg: a nemrég kibővített főzde 11 millió liter tiszta szeszt képes előállítani.
Ez a tétel viszont egy limitált kiadás, amit kimondottan a hazai közönség számára palackozott a híres londoni Berry Bros. A mindőssze egyetlen hordóval készített whisky különlegessége, hogy az érleléshez használt hordót a neves tokaji borász, Szepsy István biztosította – innen a Tokaji Finish elnevezés is.
Hogy miként érezhető ez az italban? Az édes tokaji bor lágyabbá teszi a whiskyt, és kajszibarackos, rebarbarás ízekkel is gazdagítja.
Glenfarclas 30 éves
Az 1836-ban alapított lepárlóüzem hat generáció óta családi kézben van. A komoly díjakat bezsebelt – 2005-ben például az International Spirits Challenge világversenyen szerzett aranyérmet – harmincéves whisky különleges tétel: még a jelenlegi tulajdonos nagyapja volt az, aki az általa választott sherrys hordókba tette érni.
Azóta eltelt harminc év, és a hordóban töltött időnek meg lett a gyümölcse: a whiskyben tapasztalható gazdagság páratlan, gyümölcsös, marcipános, süteményes és csokoládés illat- és ízjegyei összetéveszthetetlenek ebben a kategóriában.
Az már csak a ráadás, hogy a rendkívüli tétel díszdoboza a lepárló ikonikus ajtaját mintázza.
Arran Machrie Moor Cask Strength 4th Edition
A fiatal, de annál innovatívabb Arran már többször meglepett minket – legutóbb például ezzel a párlattal. Korábban a Bortársaság egyedi tételére kaptuk fel a fejünket, amikor egy villányi nagybor, a Sauska Cuvée7 megüresedett hordóját küldték ki Arran szigetére, majd érleltek benne whiskyt egy évig.
Ez a kilencezer palackos limitált kiadás robusztus, gyümölcsös, és nagyon intenzív. A füstös karakterű whisky Arran szigetének egyik híres tőzeglápjáról kapta a nevét, és ahogy az ital, úgy a hozzá kapcsolódó legenda sem mindennapi. Ha létezik igazán férfias ital, ez az.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Getty, Unsplash, Whiskynet)
rendezvény | whisky | whiskey | hordó | bortársaság
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!