Habár az egyszobás lakásunk erősen korlátozza a lakberendezési lehetőségeinket, szerencsére így is van pár trükk a tarsolyunkban, hogy otthonunk valóban tágasnak tűnjön és kényelmes legyen. Hogyan varázsoljuk nagyobbá a lakásunkat? Íme 5 bevált dizájntipp!
1. Amire nincs szükségünk, szabaduljunk meg tőle!
Az első és talán legfontosabb lépés a szortírozás. Mely bútorokra van valójában szükségünk? Melyek azok a tárgyak, amelyek már csak porfogóként állnak a szekrényünkön? Amire nincs szükségünk, bátran távolítsuk el a lakásból – legyen szó kanapéról, fotelről vagy éppen szekrénysorról.
Ne féljünk megválni a régóta dédelgetett tárgyaktól és berendezésektől, hiszen amint eltávolítjuk őket a lakásunkból, végre szó szerint fellélegezhetünk. Semmiképp ne folytassunk “gyűjtögető életmódot”, hanem minden egyes tárgynak legyen szerepe a lakásunkban.
Amire elsőre azt mondjuk, hogy “majd jó lesz az még valamire”, azok a tárgyak még hosszú évek múlva is csak a helyet fogják foglalni, ezért amint csak tehetjük, adjuk el vagy tároljuk őket máshol.
2. Szerezzünk be egy nagyméretű szőnyeget!
Egy igazán nagy szőnyeg sokkal tágasabbá varázsolja a nappalinkat. Pláne akkor, ha csak egy asztal foglal rajta helyet, és nem kell kisebb-nagyobb akadálypályán átverekednünk magunkat, ha a nappali egyik sarkából a másikba tervezünk átmenni.
Akár egyszínű vagy színes szőnyeg mellett tesszük le a voksunkat, ha kellően nagy méretet választunk, egyikkel sem lőhetünk mellé. Csupán a személyes ízlésünkön múlik, hogy az egyszerűséget vagy éppen az összetett mintázatokat választjuk. Válogassunk bátran a szőnyegek között, és hallgassunk a szívünkre.
3. Helyezzünk egy mutatós tükröt a falra!
A tükrök rendkívül hatékonyan növelik a nyitottság érzetet, ezért egy stílusban hozzánk illő darabot mindenképpen szereljünk fel a szobában. Válasszunk egy nagy, de nem túlságosan nagy darabot, amely még a munka és a találkozók előtti készülődés során is a segítségünkre lesz.
A tükör nyújtotta optikai csalódásnak köszönhetően jóval kiterjedtebb teret fogunk érzékelni, mint amekkora valójában körülvesz minket. Így még az egyszobás lakásunk is tágasnak tűnhet, és úgy érezhetjük, sőt tudhatjuk is, hogy van mozgásterünk a nappaliban.
4. Teremtsünk nyílt utat a helyiségekhez!
Akár a konyhába vagy a fürdőszobába szeretnénk eljutni, a legfontosabb elv, hogy semmi ne álljon az utunkba. Próbáljuk meg úgy berendezni a lakásunkat, hogy soha ne kelljen bútorokat vagy növényeket kerülgetni. Igyekezzünk rendszert vinni a lakberendezésünkbe, hogy minden helyiséghez egy tiszta folyosó vezessen.
Megkönnyíthetjük a dolgunkat, ha a nappaliba kinyitható kanapét, a konyhába pedig összecsukható asztalt választunk. Mivel szűkös helyen kell gazdálkodnunk, ezért a kompakt bútorok jelentik a legkézenfekvőbb választást. A lakberendezés során számoljunk azzal is, ha két-három vendég átjönne hozzánk, de elsősorban a saját, mindennapi kényelmünket tartsuk szem előtt.
5 Törekedjünk a minimalista stílus követésére!
A minimalista lakberendezés valódi reneszánszát éli napjainkban. A letisztult, sima formák és színek pedig szorosan összefüggenek a tágasság érzetével. A minimalizmus elve kifejezetten egyszerű: a szükségesnél ne legyen több a birtokunkban. Lakásunkban tehát kizárólag annyi bútor legyen, amennyit ténylegesen használunk.
Ha pedig túl szürkének és egyhangúnak tarjuk az egyszínű, teljesen letisztult dizájnt, akkor egy színes szőnyeg lefektetésével vagy LED-szalag segítségével lelket önthetünk az otthonunkba. Merítkezzünk bátran a saját stílusunkból, és ne kövessük túl szigorúan a lakberendezési magazinok által előírtakat. A lényeg, hogy jól érezzük magunkat, ha hazaérünk.
A fenti dizájntippek segítségével még az egyszobás lakásunk is kellő teret biztosíthat a kényelmes mindennapokhoz. Először is gondoljuk végig alaposan, hogy mire és mire nincs szükségünk, majd szerezzünk be egy kellően nagy szőnyeget és tükröt a nappaliba, végül pedig nyissunk könnyen járható utat a helyiségekhez. Ha mindezekre odafigyelünk, valóban kihozhatjuk a maximumot az otthonunkból!
(Szponzorált tartalom)
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!