A föld legősibb területe, Pilbara, ahol átnézhetünk az idő fodrozódásain

Ha a bolygó legrégebben kialakult földjére szeretnénk belépni, akkor egészen Ausztráliáig kell utaznunk.

A jórészt elhagyatott Pilbara nagyon gyéren lakott, gazdag és impozáns történelme, valamint pompás természeti adottságai miatt nagyon sokaknak ideális utazási célpont lehet. Azonban fel kell készülnünk a nagy találkozásra, és kicsit fel kell nőnünk, meg kell érjünk a feladatra, Pilbara ugyanis nem egy átlagos turistamágnes célpont.

Amikor a Pilbara kialakult, még a földi élet is többnyire csak egy isteni elképzelés lehetett. A terület kiváló ismerője, Martin Van Kranendonk geológiaprofesszor szerint

Pilbara vidéke nemcsak a kora, hanem a kiváló állapota miatt is különleges.

A Pilbara kőzete ugyanis annyira régi, hogy egyszerűen nem találhatók kövületek a szerkezetében, elvégre ezek a kőzetek az élet előtti időkben alakultak ki. Ám a felületükön sztromatolitokat találtak, amelyek a bolygó első fotoszintetizáló „élőlényeinek” tekinthetők. Mintha csak egy masszív, rozsdaszínű időkapszulába leshetnénk be.

A Pilbara kis túlzással megmutatja nekünk, hogyan nézhetett ki a világ úgy három és fél milliárd évvel ezelőtt,

a kezdetek kezdetén, jóval a kontinensek szétszakadása vagy az élet megjelenése előtt.

2019-ben a NASA kutatói hasonlóságokat találtak Pilbara és a Mars kőzettani összetétele között. Ha ránézünk a régióról készült képekre, a vörös dominanciája azonnal szembeötlik – ezt pedig a kőzetekben rejlő magas vastartalom okozza.

A vadvilág, a sűrű növényzet, a sziklák és vízesések között tiszta medencéket találunk, amelyek tengerkék színben pompáznak, emellett pedig a már említett, vörösbe borult kanyonok azok, amelyek a látogatókat rabul ejthetik.

Ezek a nagyon régi szurdokok segítenek nekünk abban, hogy átnézzünk az idő fodrozódásain.

Karijini páratlan úti cél lehet a csillagászoknak és a mennybolt szerelmeseinek egyaránt, mert a tiszta ég itt gyönyörűen megmutatja a Tejútrendszer legapróbb részleteit is.

A szurdokokban különleges mikrokörnyezet alakult ki, amely nem látható a felszínen, helyette a patakmederben, a páfrányok, a mohák és a fügefák mellett csodálható meg.

Hogy mennyire páratlan természeti adottságokkal rendelkezik a vidék, mi sem bizonyítja jobban, minthogy a nyugat-ausztráliai vörös birodalom négy nemzeti parknak is otthont ad: a Karijini Nemzeti Parknak, a Karlamilyi Nemzeti Parknak, a Millstream Chichester Nemzeti Parknak és a Murujuga Nemzeti Parknak.

Az Karijini terület kiváló hely a pihenésre, ugyanis mindig menedéket nyújtott az embereknek, és állandó vízellátást biztosított az utazóknak. Nem is csoda, hogy az itt élő népek a területet már több ezer éve használják találkozási pontként.

Az őslakosok egyik szent helye a Mount Bruce, amely Nyugat-Ausztrália második legmagasabb hegye.

A Spanyolország méretű vidéken mindössze kisvárosnyi, nagyjából negyvenöt ezer ember él szétószórdva, így az hamar leszűrhető, hogy Pilbarán nincsenek tömegek, sem zsúfoltság, de épületeket is csak nagyritkán találunk, a modern világ egyszerűen alig férkőzött be ide. Pilbara a keresők álma: fotósok, művészek, geológusok és festők fogják ideérve azt érezni, mintha csak hazataláltak volna.

Haza egy történelem előtti világba, amikor még minden nyers és érintetlen volt.

Ez is érdekelhet:

A Húsvét-szigetre nehéz ráakadni, mint egy tahiti igazgyöngyre

A szigetre érkezők terepjárókkal, valamint könnyen és olcsón bérelhető hátaslovon járhatják be a csodálatos vidéket.

(Forrás: BBC Travel, Index, Getty Images)

Karijini Nemzeti Park | Karlamilyi Nemzeti Park | nagy sztori | nyugat-ausztrália | Pilbara | ausztrália

FOLYTASD EZZEL

Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban

Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Rendeld meg a Roadster magazin 19. számát!

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
A hely, ahonnan nem akarsz hazamenni – Spirit Hotel
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom