A pandémia előtti időszakban Európa, Ázsia és az Egyesült Államok csomópontnak számító repterei többmillió utast fogadtak. 2020 természetesen nem volt egy tipikus év, hiszen a járvány miatt a légiforgalom drámaian visszaesett. Az Airports Council International (ACI) adatai szerint az utasforgalom 64,6 százalékkal csökkent a világ repülőterein. Annak ellenére, hogy például a párizsi repülőteret is a legforgalmasabbak közé szokás sorolni, az ACI 2020-as világranglistájának első tíz helyét az USA és Kína repterei foglalják el.
A Kuangcsou-Pajjüni nemzetközi repülőtér (CAN) volt a világ legforgalmasabb repülőtere 2020-ban, több mint 40 millió utassal.
Az eredmény első ránézésre szépnek tűnik, azonban ha mellé tesszük a 2019-es adatokat a maga 73 millió utasával, a drámai különbség érzékelhetővé válik.
A dobogó második helyét a Hartsfield-Jackson Atlanta nemzetközi repülőtér (ATL) szerezte meg, amely tavaly 110 millió utassal aranyérmes tudott lenni.
2020-ban elvesztette utasainak 61,2 százalékát, ami óriási gazdasági veszteség is volt. A bronzérmes a szintén kínai Csengtu-Suangliui nemzetközi repülőtér lett, amely a körülményekhez képest viszonylag jól tudta zárni a tavalyi évet annak köszönhetően, hogy utasforgalma csak 27,1 százalékkal esett vissza.
A dobogóról épphogy lemaradt a dallasi Fort Worth Nemzetközi Repülőtér (DFW), amely 2019-hez képest hat helyet is tudott javítani. A kínai légiközlekedés a pandémia nagy nyertesének tekinthető.
Ötödik helyen végzett a Sencsen-Paoani nemzetközi repülőtér (SZX), amely az előző évben a legforgalmasabb repülőterek listáján csupán a 26. helyet foglalta el, így 2020-ban 21 helyet tudott előre lépni. Hatodik helyen zárt a szintúgy Kínában működő Csungkingi Csiangpej nemzetközi repülőtér, amely 48. helyen zárt 2019-ben, így 42 helyet javított a Covid kitörésének évében.
Épphogy a listára tudott kerülni a 65,5 százalékos drámai csökkenést tapasztaló Pekingi Fővárosi nemzetközi repülőtér, a számos összeesküvés-elméletről ismertté vált Denver nemzetközi repülőtér, a 28 helyet javító kínai Kunming-Csangsuji nemzetközi repülőtér és a 30 millió utast realizáló sanghaji Hongqiao nemzetközi repülőtér.
Közben hivatalosan is megnyitott Kína régóta várt nemzetközi repülőtere Csengtuban, amely új lehetőséget kínál az óriáspandák rajongóinak.
(Fotók: Getty Images)
repülő | nagy sztori | forgalmas | világ | legtöbb utas | lista
Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója
A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!