A Telihold Színház három évtized után ismét működik

Legújabb cikkeinkért kövess minket a Roadster Google News oldalán is!

Peter Rice szerkezetmérnök olyan ikonikus épületek létrehozásában játszott kulcsszerepet, mint a Sydney-i Operaház, a Louvre üvegpiramisa vagy a Lloyd’s biztosító londoni székháza. De volt egy olyan unikális művészeti projektje is, ami a fentiekhez hasonlóan ma is működik.

Peter Rice ír tervezőről pár éve mutatták be a Mérnöki fantázia című életrajzi filmet, amely az ars poéticája („Nincs határ mérnök és művész között”) mellett felskicceli Rice portréját: egy zseniális, bohém figura, aki „úgy tervez, mintha a sötétben zongorázna”; innovatív, sajátos logikával gondolkodik, szinte játszik a struktúrákkal.

Nélküle nem valósulhatott volna meg több világhírű épület a mai formájában, bennünket mégis egy sajátos projektje nyűgözött le igazán.

Humbert Camerlo párizsi operaigazgató 1987-ben meghívta az ír tervezőt egy sajátos színház megalkotására egy félreeső dél-franciaországi falucska, Gourgoubès mellett. Rice azonnal igent mondott, és elkezdtek dolgozni

a szabadtéri színházon, ahol kizárólag a Hold fénye világít az előadásokon.

Ez lett a „telihold színház” (La Théâtre de la Pleine Lune / Full Moon Theatre), egy olyan amfiteátrum, amelynek egyetlen világítása a telihold fénye.

Mivel nem állt mögöttük semmilyen komolyabb tőke, sem drága anyagokat, sem gépeket nem használtak, pusztán önkéntesek segítségével, egyszerű eszközökkel találták ki a megvilágítást.

Sokáig úgy tűnt, a Telihold Színház afféle művészi performansz marad, ám harminc évnyi tetszhalott állapot után, a Covid-járvány idején újraélesztették a koncepciót. Mi több, továbbfejlesztették az eredeti kutatásokat, és létrehoztak egy online is elérhető részletes dokumentációt, a Full Moon Library-t, amely tartalmazza a workshop során kifejlesztett összes digitális eszközt, műszaki rajzot és technikát, amelyeket bárki felhasználhat egy Telihold Színház előadás megrendezéséhez a világ bármely pontján a jövőben.

Azóta pedig idén már a harmadik március volt zsinórban, amikor megtartották a Full Moon Theatre visiting school workshopot az angliai Dorsetben.

Ezt a sikert azonban már láthatja Rice, akinél 1991-ben agytumort állapítottak meg, és bár rövid ideig dolgozott a műtétje után is, 1992 októberében meghalt.

Négy hónappal a halála előtt megkapta a legrangosabb brit építészeti elismerést, a RIBA Royal Gold Medalját, mindössze a második mérnökként a díj történetében.

Rice a diagnózis után még lediktálta a filmével megegyező című könyvét, amit 1994-ben, a halála után adták ki, és amelyben a Full Moon Theatre az utolsó bemutatott projekt – mert valóban ez volt az utolsó munkája.

Lenyűgöző tájak, elfeledett mesterségek

Némileg hasonló húrokat pendít meg Kondor Bence, a csodálatos, hóba borult izlandi tájak krónikása is, akinek a kézművesekről készült portréi mind különleges történeteket rejtenek.

(Fotók: Dayandnightarchitecture)

telihold színház | építészet | full moon theatre | peter rice | holdfény | színház

FOLYTASD EZZEL
Rendeld meg a Roadster magazin 24. számát!

Nyár, jó energiák, napfény és csillogás: a Roadster magazin legújabb száma nem kevesebbet ígér, mint hogy még magasabbra emeli ezt az önmagában is nagyszerű évszakot. A nyári lapszámunkban találkozunk a világhírű séffel, Nobu Macuhiszával, aki Robert De Niróval közösen több, mint hatvan hotel és étterem tulajdonosa. Beszélgetünk Makó Szilveszterrel, a hollywoodi sztárok sorával dolgozó fotóssal, és Szu Fudzsimoto japán építésszel is, aki korunk egyik legizgalmasabb alkotója. Elutazunk Marrákesbe, végigjárjuk a portugál El Caminót, és Erdélyben egy igazi tündérmesébe csöppenünk. A milánói dizájnhéten megcsodáljuk az új Hyundai-t, Koppenhágában megnézzük, milyen a pub, amit egy magyar vezet, és találkozunk a vicenzai mesterszabóval, Massimo Pasinatóval is.

Különleges csomagajánlatok itt!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
A szemüveg, amiben önmagad lehetsz
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom