Ebben az épülettípusban elsőként nyert Osztrák Környezetvédelmi Kitűntetést a Bécsi Városi Adatközpont (Rechenzentrum der Stadt Wien). A díjazók szerint ezzel az osztrák főváros újabb mérföldkőhöz érkezett a fenntarthatóság és a digitalizáció területén.
Bécs 22. kerületében, a Donaustadtban működik az az adatközpont, amely biztosítja a város digitális szolgáltatásait, például a hivatalos informatikai rendszereket és az online ügyintézési lehetőségeket. Ez az épület kapott május végén környezetvédelmi kitüntetést, ami annak elismerése, hogy ez
az adatközpont az első Ausztriában, amely környezetbarát módon, korszerű, energiatakarékos rendszert használ az energiafelhasználás folyamatos mérésére és optimalizálására.
Az Osztrák Környezetvédelmi Jelzés (Umweltzeichen, UZ 80) egy olyan tanúsítvány, amit csak a szigorú energiahatékonysági, környezetkímélő működési és fenntarthatósági követelményeknek megfelelő adatközpontok kaphatnak meg.
A bécsi létesítmény az első az országban, amely teljesítette ezeket az előírásokat.

Mivel az adatközpont egyik legnagyobb energiaigényét a szervertermek hűtése teszi ki, Bécs azzal az innovatív megoldással válaszol erre, hogy a külső levegőt és a talajvizet használja a számítógépek hűtésére. Ez az év bizonyos szakaszaiban akár teljes mértékben kiváltja a hagyományos hűtőberendezések használatát, így
jelentős energiamegtakarítást érnek el, mivel egyes hónapokban nem kell külön légkondicionálót használni.
„Bécs úttörő szerepet vállal az IT-szektor zöldítésében. Sikerült összehangolnunk a technológiai fejlettséget és a környezetvédelmet egy olyan komplex rendszerben, mint egy adatközpont működése. Ez egy fontos lépés afelé, hogy Bécs klímabarát digitalizációs fővárossá váljon” – mondta Ulli Sima, Bécs digitalizációért felelős városi tanácsnoka.
A bécsi adatközpont környezetbarát működésre való átállítása egyben példát mutat arra, hogyan lehet a fenntarthatóságot és a magas technológiai színvonalat összehangolni egy olyan összetett rendszerben, mint egy adatközpont.
Ausztriában egyébként is igyekeznek a műszaki infrastruktúrát jó állapotban tartani: április végén elkezdték a legismertebb nagysebességű vonatok, a Railjetek átfogó modernizálását, mivel a több mint 15 éve forgalomban lévő járművek elérték a tervezett üzemidejük felét.
(Forrás: Bécs Város | Nemzetközi Irodák, nyitókép: a bécsi Donaustadt, Unsplash, illusztráció)
bécs | környezetvédelem | adatközpont | ausztria
A Balaton kapuja: Kenese Bay Garden Resort & Conference Hotel
A szenvedély, az árulás és a túlvilág jelenik meg egyetlen, zsigerig ható kortárs darabban a Müpa színpadán

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!