Újabb időutazással folytatja Eltűnt Budapest című sorozatát az Animatiqua Stúdió.
Újra különleges kalandra hív minket az alkotócsoport, és ezúttal azt mutatja meg, hogy milyen is lehetett élni a háborúk és a szocializmus előtti Magyarországon, milyen utcakép volt jellemző a fővárosra –fókuszban a kupolákkal. Nem titkolt céljuk, hogy felkeltsék mind a hazai, mind a nemzetközi célközönség érdeklődését Budapest múltjának és jelenének egyetemes épített öröksége iránt.
Ehhez ugyanazt a kevert filmes technikát alkalmazták, ami a sorozat korábbi részeinél már kiválóan bevált, azaz első körben archív képeket digitalizálták be, melyek főleg a Fortepan gyűjteményéből származnak, majd ezután a legmodernebb 3D-megoldásokkal mozgósították azokat.
Mint közleményükben írják, az első világháborút követően drasztikus változások történtek az építészet terén, a második világháború bombázásai nem kímélték Budapest díszes épületeit.
A szocialista építészet tetődíszmentesítő programja pedig mindent megpróbált eltüntetni, aminek csupán dekoratív funkciója volt.
E két korszak súlyos károkat okozott Budapest látképében és a kupolák a legfőbb "áldozatok" listáján szerepelnek.
A modern és régi filmes módszerek ötvözésével született film elkészítése csaknem fél évet vett igénybe, és alapos kutató- és terepmunka előzte meg. A filmben szereplő harminc képet különleges technikával keltették életre, sok épületet például újra befotóztak. Mint Kondacs András, a film rendezője elmondta: a kiválasztott képeket rétegekre bontják, majd animálják, megmozgatják a kiemelt elemeket. A fővárosi kupolákról három részes sorozatot terveznek.
Ha az Animatiqua videóitól még nem szerettél bele újra Budapestbe, ettől az építészeti könyvtől biztosan utolérnek az érzelmek.
(Forrás: MTI, Youtube, képek: Getty Images)
budapest | kupolák | animatiqua
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
![](https://roadster.hu/uploads/2024/12/roadster-18-promo.jpg)
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!