Valahol Skócia vadregényes partvidékén, ahol az idő múlását a tenger szabályozza, egy különös sziget rejtőzik. Csak akkor mutatja meg magát, ha a víz hajlandó visszahúzódni.
Alig hat mérföldre Edinburgh városától, a Firth of Forth vizének ölelésében található Cramond Island. A lakatlan szigetet csupán apálykor tudják gyalogosan megközelíteni a kíváncsi látogatók. És bár manapság a csend uralkodik rajta, története jóval gazdagabb, mint azt elsőre gondolnánk.
A sziget egyike annak a tizenhétnek, amely a skót szárazföldről gyalog elérhető – legalábbis abban az esetben, ha a tenger megengedi.
Cramond legutóbb 2011-ben került az újságok címlapjára, amikor egy férfi és egy nő csapdába esett a szigeten, mert a dagály visszatértével a víz elzárta az egyetlen menekülőutat. A történet különös fordulatot vett, miután kiderült, hogy a szigeten ragadt férfit Daniel Defoe-nak hívják, akárcsak a híres regényírót, aki 1719-ben életre hívta a szintén egy lakatlan szigeten rekedt Robinson Crusoe figuráját.
Ugyan a sziget a történelme nagy részében elhagyatottnak számított, számos emberi tevékenységre utaló bizonyítékok vannak, amelyek egészen az őskorig nyúlnak vissza. Ezek szerint például a sziget különleges jelentőséggel bírt a skót partvidéken élők számára. Fontos volt nekik az Urbs Iudeu néven ismert kora középkori erődítmény, amelyet valamikor Kr. u. 655-ben ostromolták az ellenséges erők. 1596-ban a sziget egy párbaj "házigazdája" volt, amelyet VI. Jakab skót király hagyott jóvá. Az almanachokból kiderül, hogy egy bizonyos Adam Bruntfield megvádolta James Carmichaelt a testvére megölésével, majd párbajra is hívta, melyen végül Bruntfield győzött.
Ezt követően egy éles fordulattal már a juhok dominálták Cramondot. 1904-ig, vagyis az utolsó gazda haláláig leginkább mezőgazdasági célra használták. A szigeten a mai napig áll egy romos tanya is.
Cramondot aztán a hadsereg hasznosította az első és a második világháborúban, utóbbi idején kénytelenek voltak annyira megerősíteni, hogy meg tudják állítani a Forth folyón keresztül történő esetleges inváziót. Ennek érdekében a torkolaton keresztül egy hajóelhárító gátat fektettek le, plusz a szigeten ágyúállásokat is elhelyeztek, valamint egy reflektort is építettek.
Az invázió végül elmaradt, a háború végeztével pedig a sziget ismét elhagyatottá vált. Az erődítményeinek romjai napjainkban is megvannak.
(Forrás: Express, fotók: Getty Images)
világháború | türténelem | vadregényes | Cramond | különös | lakatlan
A Balaton kapuja: Kenese Bay Garden Resort & Conference Hotel
A szenvedély, az árulás és a túlvilág jelenik meg egyetlen, zsigerig ható kortárs darabban a Müpa színpadán

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!