Részben egy kísérletnek tartja a lakását a dán építész és formatervező, Knud Holscher. De legalább jól sikerült kísérletnek.
A Dánia egyik legjobb dizájnerének tartott Holscher háza Koppenhágától negyven kilométerre északra, Holte városkában áll. „Egyetemista koromban sok kritikát kaptam, amikor egy térbe rajzoltam a konyhát és a nappalit” – kezdődik vallomásszerűen a dán tervező egyik gondolata, de végül érdekes irányt vesz a történet.
Egy hasonló tervén később egy építésziroda tulajdonosa is gúnyolódik („amikor a feleségem heringet készít, nem akarom a nappaliban érezni a szagot”), ám végül a saját háza egyfajta kísérlet lesz, ahol nemcsak a nappali és a konyha kerül egy térbe, de még a dolgozószoba és a háló is.
„A modern légcserélőkel ez nem gond – és amúgy sem eszünk sok heringet meg lazacot, ami Angliából érkezik, és nagyon büdös.”
Azt mondja, kell kis idő megszokni ezt a szerkezetet, de összességében sokkal több előnye van, mint hátránya.
„Megtervezni egy teáscsészét sokkal nehezebb, mint rajzolni egy házat” – jelenti ki a videó elején a mester, mondván, noha egy ház nagyon komplex, adott a környezet, az atmoszféra. Ezzel szemben egy teáscsészének mindenféle környezetben helyt kell állnia, ki kell tűnnie.
Azért érdemes a festményekre és a bútorokra is vetni egy-egy pillantást: az előbbit Holscher lánya, Tina készítette, az utóbbiakat Poul Kjærholm, a dán modernizmus egyik sztárja.
Mindenesetre a művész és a felesége fontolgatja a költözést. Bizonyára szomorú lenne negyven év után elhagyni a házat, de Holschernek rendszeresen fel kell mennie a tetőre kipucolni a csatornát. „Olyankor azt mondom magamnak: Knud, már 84 éves vagy, és megint mászol a tetőre. Hányszor lehet ezt még megúszni?”
Ez is érdekelhet:
video | építészet | lakás | design | DániaLebilincselő videó készült az emberek nélküli metropoliszról
Látványos videó mutatja meg, hogyan lett Isztambul két kontinens szerelemgyereke

Izgalmas, színes és gazdag. Ha három szóval kellene jellemeznünk legújabb, jubileumi kiadásunkat, akkor ezeket a szavakat választanánk. Miért mondjuk ezt? Mert megjártuk Kappadókiát, Valenciát és Kelet-Tirolt. Találkoztunk a háromszoros olimpiai bajnok Szilágyi Áronnal, a világ egyik legérdekesebb újságírójával, Malcolm Gladwell-lel, a provokatív, magyar származású fotóssal, Pol Kuruczzal, plusz összehoztunk az eddigi legvidámabb borítónkat, amivel Budapestet ünnepeljük. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!