Dante univerzuma címmel nyílik kiállítás a szegedi Reök-palotában

Dante univerzuma címmel ötven kortárs magyar képzőművész alkotásaiból nyílik kiállítás pénteken a szegedi Reök-palotában.

Pál József professzor a tárlat anyagát bemutató szerdai sajtóbejáráson úgy fogalmazott, Dante nem hagyja nyugodni az embereket, éppoly aktuális ma, mint hét évszázada. Fő műve, az Isteni színjáték az emberi lényegről szól, ami semmit sem változik.

A ravennai San Francesco bazilika mellett van Dante Alighieri sírhelye. Dante tavaly halt meg hétszáz éve, Ravennában számos program és városdíszítés emlékezett a költőre

Önmagában mutatja az érdeklődést Dante iránt, hogy 2004 óta négy, csaknem teljes magyar fordítás készült az Isteni színjátékról.

Dante a világirodalom talán legtöbbet illusztrált alkotója, s bár a képzőművészekre volt a legnagyobb hatással, művei a zeneszerzők számára is inspirációforrásként szolgáltak.

2005-ben már rendeztek egy nagyszabású tárlatot Dante-illusztrációkból Szegeden, és az akkor bemutatott művek közül egy, Varga-Amál László az itáliai költőről készült portréja a pénteken nyíló kiállításon is szerepel. A Magyar Dantisztikai Társaság vezetésével magyar képzőművészeket kértek föl, hogy műfaji megkötés nélkül készítsenek egy-egy munkát Dante halálának 700. évfordulójára.

A firenzei Szent Kereszt templom, mellette pedig Dante Alighighieri szobra

Az így született alkotásokból készült válogatást elsőként Dunaszerdahelyen mutatták be tavaly ősszel, majd a kiállítássorozat anyaga Szentendrén volt látható, de a tárlat reprezentatív bemutatóját Szegeden tartják. Az alkotásokkal ezt követően Budapesten az Olasz Kulturális Intézetben, majd tavasszal a Római Magyar Akadémián találkozhat a közönség. Nátyi Róbert művészettörténész elmondta, a kiválasztott alkotások között a vizuális művészetek szinte minden ága megjelenik a festményektől kezdve a grafikákon és plasztikákon át egészen a fotográfiákig. A művek között szerepelnek illusztratív alkotások éppúgy mint távoli interpretációk.

Ez is érdekelhet:

Siralmas, mennyien mentek tavaly a Louvre-ba, a Pompidou-ba és a Musée d'Orsay-be

És a francia múzeumok látogatottsága úgy általában elég elszomorító volt 2021-ben.

(Forrás: MTI)

kiállítás | olaszország | irodalom | isteni színjáték | olasz

FOLYTASD EZZEL

Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod

10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod

Rendeld meg a Roadster magazin 14. számát!

Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Instagram
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom