Elektromos autóként is igazi Mazda az MX–30

A Mazda az elektromos autók között is a saját útját járja. Az MX–30 tervezésekor nem elégedtek meg a meglévő megoldásokkal, a legkisebb részletig mindent a japán márka filozófiája szerint gondolták újra.

Az elektromos autók terjedésével egyre több gyártó mutatja be a saját modelljét, és a Mazda, mint megszokhattuk, ezen a téren sem a kitaposott ösvényt választotta. A japán márka első elektromos autója ezért nem egy futurisztikus kapszulaautó lett, de nem is egy meglévő modell átalakításával született. Az MX–30 egy igazi egyéniség, amely történetesen elektromos hajtású.

A hatékony és takarékos benzinmotorjairól ismert Mazdáról eddig is tudtuk, hogy minél kisebb környezeti terhelésre törekszik, miközben megadja az autózás régóta kedvelt élményét, és a vadonatúj MX–30 sem jelent kivételt ez alól. A tervezése során ezért gondosan választották ki az alkotóelemeket, és a Mazda elektromos autója nem a legjobban gyorsuló, nem is a legnagyobb hatótávú modell a piacon, de ezeknek a jellemzőknek az optimumával egy igazán jól használható autót készítettek.

A Mazda választhatott volna nagyobb akkumulátort is, mint a 35,5 kilowattórás lítiumion csomag, amely az MX–30-ba került, de a méretezése során nemcsak az elérhető hatótávolságot, hanem a környezeti terhelést is figyelembe vették. A mérsékelt akkumulátor-kapacitás pedig a gyártástól a használaton át az újrahasznosításig kisebb károsanyag-kibocsátást jelent.

Az MX–30 egy feltöltéssel 200 kilométert képes megtenni átlagos használat mellett, de a hatótáv városban a gyakori energia-visszatermelés mellett 265 kilométer is lehet.

Lehet, hogy a Mazda elektromos autója ezzel nem felel meg mindenkinek, de a sportautókat sem szóljuk meg azért, mert nem viszik el a lapra szerelt szekrényt, mégis örömmel választjuk őket. Európában az autósok átlagosan 48 kilométert tesznek meg naponta, ezért hasonló használat mellett az MX–30-at elég lehet néhány naponta tölteni. Az akkumulátor a villámtöltéssel negyven perc alatt 80 százalékra tölthető, és a Mazdának hamarosan lesz egy izgalmas megoldása a hatótávolság növelésére, amit a tőlük megszokott műszaki különlegességgel oldanak meg.

A stílusos formájú új MX–30 egy kompakt méretű crossover lett, amelyet nem lehet egyszerűen besorolni a meglévő kategóriákba. A fényezetlen műanyaggal borított, vaskos kerékjáratok szabadidő-terepjárónak láttatják, de a lejtős tetővonalával a kupéformát is bele lehet látni. Az MX–30 nem akar mindenáron futurisztikus stílusú lenni csak azért, mert elektromos, ezért hagyományos hűtőmaszkot is találunk rajta, de a teljesen LED-es fényszórók és hátsó lámpák igazán különlegesek.

4,4 méteres hosszával a Mazda elektromos autója eltalált méretű, még éppen elég kompakt a városi manőverezéshez, ugyanakkor elég nagy ahhoz, hogy tágas belső teret alakítsanak ki benne. A csomagtartója 366 literes, és a hátsó ülések ledöntésével bővíthető, de ennél is sokkal izgalmasabb, hogy a hátsó üléseket a hátrafelé nyíló hátsó ajtókon lehet megközelíteni. A Mazdánál nem ez az első ilyen autó, a márka Wankel-motoros sportautójához, az RX–8-hoz is ezt a megoldást választották.

A modern vagy vintázs stílusban választható utastér hangulata is magával ragadó az MX–30-ban. A Mazda különösen figyelt az anyagok megválasztására, és ezúttal nemcsak a felületek kellemes tapintásáról van szó, hanem arról is, hogy fenntartható anyagokat használjanak fel. Az ajtóbelsők borítása újrahasznosított műanyag palackokból készült, a puha szövettel is kárpitozott ülésekre nem valódi bőr került, de ezt aligha mondanánk meg róla.

A burkolatok közt parafát is találunk, amellyel az idén éppen százéves márka történetének kezdeteit elevenítik fel.

A Mazda újdonságához nem kell a használati utasítást bújnunk, mert a vezető környezete ismerős lehet a márka többi modelljéből. Az MX–30-ban ugyanakkor a klímaberendezést is érintőképernyőről lehet kezelni, ami a formás és kézbe simuló irányváltó karral együtt a lebegni látszó középkonzolra került. Itt találjuk azt a forgókapcsolót is, amellyel ösztönösen kezelhető a 8,8 colos, okostelefon-kivetítésre is alkalmas középső képernyő. Nem sok olyan autót tudunk, amelyhez széria a szélvédőre vetített head-up display, de az MX–30 közéjük tartozik.

Az akkumulátor mérete mellett az elektromotor teljesítményét is úgy választották meg, hogy éppen megfelelő legyen. Az MX–30 nem az ülésbe szorító gyorsulásával fog lenyűgözni, de azért elég fürge, és ez éppen a szerény akkumulátor érdeme is, a tömegét ugyanis ezzel sikerült 1645 kilogrammon tartani, ami az elektromos autók közt kedvezőnek számít. Az akkucsomagot húsz ponton a karosszériához rögzítették, ezért jóval masszívabb lett az autó,

az alacsony tömegközéppontjával Mazdához méltó módon agilisan kanyarodik.

145 lóerőre és 271 Nm nyomatékra képes a Mazda elektromos autója, amihez nem kell újra tanulnunk a vezetést. Az elektromos autókban már az indulástól rendelkezésre áll a maximum nyomaték, de az MX–30-ban a jobb oldali pedál a benzines autókéhoz hasonló természetességgel adagolható, ezért nem fognak a gyorsulástól bólogatni az utasok. Az energia-visszatermelés mértékét a kormánykerék mögötti fülekkel öt fokozatban állíthatjuk, és még mesterséges motorhang is van, hogy jobban érezzük a viselkedését.

Az MX–30 a felszereltségével is naprakész, a vezetési asszisztensek a biztonságunkért dolgoznak benne, így többek között az autonóm vészfékező és sávtartó, a holttérfigyelő és táblafelismerő, a távolságtartó és éberségfigyelő rendszerek is járnak hozzá, a 10 390 900 forinttól induló árával pedig a remélhetőleg hamarosan folytatódó állami támogatásra is jogosult. A Mazda ezzel az elektromos autók között is egyedit alkotott: az MX–30 minden részletével illik a környezettudatos életstílusunkhoz.

elektromos autó | mazda | nagy sztori | mazda mx-30 | villanyautó

FOLYTASD EZZEL

Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod

10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod

Rendeld meg a Roadster magazin 14. számát!

Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Instagram
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom