Erre indulj, ha belevetnéd magunkat a kortárs építészet remekműveinek felfedezésébe.
Barcelona
Barcelonáról a legtöbb embernek talán Gaudí és a Sagrada Família jut eszébe, de a városban ezen túl is van építészeti élet. Érdemes például útba ejteni Mies van der Rohe és Lilly Reich Pavellóját is, amelyet az 1929-es Világkiállításra terveztek. A modernista épületet 1980-ban felújították, minimalista formavilága olyan izgalmas anyagokat rejt, mint a márvány, a vörös ónix és a travertin.
Emellett olyan gyöngyszemekben gyönyörködhetünk, mint Jean Nouvel Torre Glòries-e (ami régebben Torre Agbar néven volt ismert), a svájci Herzog & de Meuron El Fòrumja és Frank Gehry aranyhala.
Érdemes elsétálni az EMBT által tervezett Mercat de Santa Caterinához, Norman Foster távközlési tornyához, a Torre de Collserolához, és vetnünk egy pillantást Santiago Calatrava olimpiai lángjára, valamint Richard Meier egyik legnépszerűbb épületére, a Kortárs Művészeti Múzeumra, amit sokan Mondrian világához hasonlítanak.
Bázel
Bázelbe többek között olyan egyedi irodaépületek csábítják az embert, mint a Mario Botta által tervezett Nemzetközi Fizetések Bankja vagy Richard Meier Euregio-székháza, de számost alkotást lelhetünk fel ott a már említett Herzog & de Meuron-tól is.
Innen nem messze, a németországi Weil Am Rheim-ban található a Vitra Campus, ahol többek között Frank Gehry, Zaha Hadid, Alvaro Siza és Tadao Ando mutatkoznak be.
A francia határ melletti Ronchampban Le Corbusier Chapelle de Notre-Dame du Haut-ja üdvözli az arra járókat.
Párizs
Ha már itt tartunk: Le Corbusier-rajongóknak kihagyhatatlan úti cél Párizs, és ha az építész nyomába erednének, kezdhetik a Villa La Roche-al és a Villa Jeanneret-vel, ebédre beugorhatnak a Hôtel Molitorba, ahonnan a szálloda szecessziós uszodájára látni, délután pedig útba ejthetik az Ozenfant-házat, a Svájci Pavilont, a Maison Planeix-t és az Üdvhadsereg hostelét.
Az építész a világörökségi Immeuble Molitor-ban, a világ első olyan társasházában lakott, amelyet teljesen üvegezett homlokzat borít.
Stúdiója és penthouse-lakása az épület felső két szintjén kapott helyet.
A Párizstól vonattal elérhető Poissy-ben találjuk az alkotó sokak szerint főművét, a Villa Savoye-t, de azért ne feledjük, hogy létezik Párizsban is építészet Le Corbusier munkásságán túl. Nouvel Arab Intézetét, Perrault Nemzeti Könyvtárát, valamint Renzo Piano és Richard Rogers Pompidou Központját is érdemes felvenni a listára.
Helsinki
Helsinki szintén bőkezűen bánik az építészet rajongóival, akik számos, különböző korszak örökségét fedezhetik ott fel a szürke gránitkőből készült, zöld árnyalatú réztetővel borított, romantikus stílusú Nemzeti Múzeumtól (Kansallismuseo) a skandináv klasszicizmust megtestesítő Yrjönkatu Úszócsarnokig.
Aki ott jár, annak érdemes útba ejtenie az apró Sziklatemplomot (Temppeliaukiót), amelyet Timo és Tuomo Suomalainen tervezett 1969-ben és a K2S Architects ökumenikus kamppi kápolnáját, amely egy óriási fatálra emlékeztet.
A Töölö negyedben található Oodi könyvtár minden bizonnyal mércéül szolgál a jövő könyvtárai előtt nemcsak formavilága, hanem a benne található funkciók miatt is: kávézó, étterem, mozi, sőt, még 3D-nyomtató szoba is várja a látogatókat. A várostól néhány órás autóútra, Noormarkkuban található Aino és Alvar Aalto 1939-ban épült Villa Maireája.
Antwerpen
A város egyik legnépszerűbb látnivalója a MAS múzeum, melyet Neutelings en Riedijk holland építész tervezett.
A tíz vöröshomokkő-tömbből és hullámzó üvegfalakból álló épület azt a benyomást kelti, mintha hullámokon néznénk keresztül, a múzeumhoz tartozó MAS Boulevard panorámaterasszal és két Michelin-csillagos Zilte étteremmel merít el a városi élet szépségeiben.
A városon kívül található Kanaal negyed – amelyet Axel Vervoordt építész és belsőépítész tervezett – a dizájn szerelmeseinek zarándokhelye.
Vincent van Duysen lecsupaszított hátú, kortárs dizájnja Antwerpen egész területén megtalálható. Nézze meg étterem-koncepcióját, a Graanmarkt 13-at (nagyszerű ételek), és vessen egy pillantást a Hotel Augustba, amely egy egykori kolostorban található. A Hotel Julien egy másik van Duysen épülete. Az antwerpeni Maison Guiette, Le Corbusier egyik „fehér villája”, az építész első megbízása volt Franciaországon kívül, és az 1950-es évek klasszikusa.
Itt megismerheted az építészt, aki „új Athén” szellemében alakította ki Ljubljana modern városképét, itt pedig tizenkét építészeti projektet mutatunk, ami lenyűgöz minket 2022-ben.
(Forrás: Lonely Planet, képek: Unsplash, Wikimedia Commons)
bázel | antwerpen | város | Helsinki | nagy sztori
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!