Európa nagyvárosainak képe igazán változatosnak mondható, mindegyik magában hordozza az ország történelmi sajátosságait. Összegyűjtöttünk hat várost, melyek stílusa számos kuriózumot tartogat azoknak, akik rajonganak az építészetért.
A gótika magasiskolája: Zágráb
A gótikus építészet a 12. század közepétől a 16. századig tartott, és boltíves terek, magas belmagasságok, ólomüveg ablakok jellemzik.
Zágrábban a stílus gazdag történelmi hagyományokkal rendelkezik; a város gótikus épületei zömében a 14. században épültek és a ferences rend, valamint a lovagi kultúra elemeit hordozzák magukban.
Szecesszióért irány Bécs!
A szecessziós építészet a 19. század végétől a 20. század elejéig volt népszerű. Egyedülállósága abban rejlik, hogy modern anyagokat használt fel, így gyakran ötvözték a vasat, az üveget és a kerámiákat. A motívumvilágához a növényekből és a virágokból merítettek ihletet.
Bécs modern városképének kialakításához pedig olyan neves osztrák építészek járultak hozzá, mint Otto Wagner vagy Adolf Loos. A szecessziós építészet legszebb példái többek között a Karlsplatz állomáson láthatók.
A különleges mór építészetért Andalúziáig kell menni
A mór építészet a nyugati iszlám világban alakult ki, innen terjedt át Portugáliába és Spanyolországba.
A berber motívumvilág jegyeit is magában hordozza, melyek jól felismerhetők az épületek kupoláiban, kalligráfiáiban és geometrikus alakzataiban, melyeket például a Palacio de Generalifén is meg lehet csodálni.
Egyedülálló Tudor-építészet Londonban
London látképét napjainkban elsősorban az üvegből és acélból épített felhőkarcolók uralják.
A város történelmi negyedében azonban továbbra is gyönyörű Tudor-épületek a dominánsak.
A stílust a favázas épületek, az ólomablakok és az alacsony boltívek jellemzik. A város szívében található Szent Jakab-palota és Erzsébet királynő vadászháza tökéletes példával szolgál a korszak építészetére.
Sokkoló brutalista építészet Belgrádban
A brutalista építészet a 20. század közepén jelent meg és az úgynevezett modernista mozgalomból gyökerezik. Általában durva, befejezetlen felületek, szokatlan formák, egyenes vonalak jellemzik, az anyagfelhasználást tekintve pedig a beton dominál.
Tipikusan az egykori Jugoszlávia építészi stílusa volt, amelyben a modernitást akarták megjeleníteni. Belgrád számos részén fellelhetők erre remek példák.
Barokk különlegességek Lisszabonban
A barokk építészetet a 17. század elején jelent meg, hogy meghatározó művészeti ágává válhasson a festészetnek, a szobrászatnak és az építészetnek is.
Lisszabonban számos kiemelkedő példát találunk rá, ilyen például a Santa Engrácia-templom és a Mafra-palota is.
A kastélyokat mindig valamilyen különleges misztikum övezi, hiszen ott találkoznak a mesék, a romantikus történetek, az epikus csaták és a királyságokat övező rejtélyek. Európa számos csodálatos kastéllyal rendelkezik, egyes becslések szerint csak Németországban húszezer található. Most tíz igazán különlegeset mutatunk be.
FOLYTASD EZZEL
