Ez a világ tizenöt legfélelmetesebbnek tűnő modern épülete

A cikkcakkos külsővel, határozott vonalvezetésű ablakokkal rendelkező, sejtelmesen megvilágított belső terekkel felhúzott épületek akár túlságosan kísértetiesnek is tűnhetnek ahhoz, hogy belépjünk rajtuk. Ilyen például a Zaha Hadid építésziroda által megálmodott,  glasgow-i Riverside Múzeum, de a félelmetes megjelenésű helyek Las Vegastól Bilbaóig megtalálhatóak. Összegyűjtöttünk ezekből tizenötöt. 

The Sphere (Las Vegas, Nevada, USA)

Las Vegasban sétálva könnyen érezhetjük azt, hogy minden lépésünket figyelik. A Populous építésziroda által tervezett, 2023-ban megnyílt szerkezet a valaha épített legnagyobb gömb alakú épület, ami ráadásul a világ legnagyobb felbontású képernyőjével is büszkélkedhet. A tizennyolcezer férőhelyes kulturális központ képernyőjén a reklámoktól a művészetekig minden látható, de néha egy hátborzongató szemgolyó is megjelenik rajta.

Riverside Múzeum (Glasgow, Skócia)

A Zaha Hadid Architects által megalkotott, Glasgowban található Riverside Múzeum kivitelezése 2011-ben fejeződött be. Az épület  nagyjából kilencvenöt millió dolláros beruházás részeként valósult meg, 2013-ban pedig elnyerte az Év európai múzeuma címet is.

Állami Iparági Szövetség (São Paulo, Brazília)

A São Paulóban található Állami Iparágak Szövetsége tömöríti a brazil szakszervezeteket, épületük pedig a környék egyik legmagasabbja. A brazil építész, Rino Levi tervei alapján készült 1979-ben. Alsó része a járda fölé nyúlik.

Shakespeare Színház (Gdańsk, Lengyelország)

A 2014-ben Renato Rizzi olasz építész által épített gdański Shakespeare Színház teljesen fekete homlokzattal rendelkezik, amin csak néhány olyan ablak kapott helyet, amelyek az utcáról nézve szinte láthatatlanok.

A külső megjelenése azonban kifejezetten megtévesztő, hiszen az enteriőr több mint gyönyörű.

Baszk Egészségügyi Minisztérium (Bilbao, Spanyolország)

Spanyolországban, Bilbaóban áll a baszk kormány Egészségügyi Minisztériuma, aminek homlokzatát éles szögekkel bezárt, aszimmetrikus üvegtáblák határozzák meg. A helyi Coll-Barreu Arquitectos építésziroda 2008-ban fejezte be a közel százezer négyzetméteres épületet, aminek a tetejére egy konferenciateremnek otthont adó tornyot is építettek.

Flame Towers (Baku, Azerbajdzsán)

Az Azerbajdzsánban, Bakuban magasodó "lángtornyokra" éjszaka a legszebb és egyben legfélelmetesebb a kilátás. A 2013-ban elkészült épületeket az amerikai HOK cég tervezte.

Supertree Grove (Szingapúr)

Földön túli látványt nyújt a szingapúri Marina Bay Sands közelében található Supertree Grove szerkezete. A monumentális fákra hajazó építmények nappal árnyékot biztosítanak, éjszaka azonban sejtelmesen világítanak.

Velasca-torony (Milánó, Olaszország)

A Milánóban található Velasca-tornyot 1950-ben az olasz székhelyű BBPR cég építette.

MahaNakhon (Bangkok, Thaiföld)

Bangkok látképe örökre megváltozott, amikor 2016-ban elkészült az Ole Scheeren által tervezett MahaNakhon felhőkarcoló. A gigantikus építmény felhúzása közel egymilliárd dollárt emésztett fel.

Kortárs művészetek múzeuma (Cleveland, Ohio, USA)

A clevelandi Kortársművészeti múzeumot a világhírű iráni születésű, londoni építész, Farshid Moussavi tervezte.

Royal Ontario Múzeum (Toronto, Kanada)

A torontói Royal Ontario Múzeumot Daniel Libeskind építész álmodta meg, miután ötven pályázó közül kiválasztották a megvalósítására.

DC Tower 1 (Bécs, Ausztria)

A bécsi DC Tower 1 a második legmagasabb építmény Ausztriában. A Dominique Perrault által tervezett épület különleges, szőtt mintára hasonlító homlokzatáról ismerhető fel.

Marina Bay Sands szálloda (Szingapúr)

A Moshe Safdie által tervezett és 2010-ben elkészült Marina Bay Sands szálloda szintén Szingapúrban található és egy háromlábon álló űrhajóra emlékeztet.

Chongqing Guotai Művészeti Központ (Csongqing, Kína)

A China Architecture Design & Research Group a hagyományos kínai építészeti technikákból merített ihletet a kínai Chongqing Yuzhong kerületében található Chongqing Guotai Művészeti Központ megtervezéséhez. A fényes vörös és fekete gerendák feltűnő külsőt adnak az épületben és olyan optikai hatást keltenek, mintha folyamatosan mozgásban lennének és közelítenének az emberhez.

Asahi Beer Tower (Tokió, Japán)

A Philippe Starck francia tervező által 1989-ben megalkotott láng a tokiói Asahi torony tetején látható. Éppoly gyönyörű, mint amennyire félelmetes.

(Forrás: Architectural Digest, fotók: Getty)

dizájn | félelmetes | építészet | épület | nagy sztori

FOLYTASD EZZEL

Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod

10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod

Rendeld meg a Roadster magazin 14. számát!

Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom