Egy feminista földrajzprofesszor szerint a magas épületek szexisták

A hölgy szerint a mereven égbe lövellő épületek a toxikus maszkulinitás megnyilvánulásai.

Leslie Kern, az amerikai Mount Allison Egyetem professzora publikált a napokban egy esszét a Guardianen, amelyben egy elég szélsőséges gondolatot fogalmaz meg, miszerint

a szexizmus a városi építészetben is tetten érhető.

Kern egy egész könyvet is szentelt a gondolatnak Feminist City címen, amelyben azt állítja, hogy

urbánus tereink mérgező maszkulinitással vannak átitatva.

A toxikus maszkulinitás egyik mintapéldája

Kern szerint fizikálisan és metaforikusan is tele vannak a városok a maszkulin erő demonstratív épületeivel és szerinte

nem beszélünk eleget arról, hogy az urbanisztika és a várostervezés milyen aktívan járul hozzá a nemek közti egyenlőtlenséghez.

Egy világítótorony, amint épp hozzájárul a nemek közti egyenlőtlenséghez

A hölgy egy feminista építészprofesszor, Dolores Hayden 1977-es esszéjéből is idéz, aki a felhőkarcolókat nemi erőszakként írja le. Szerinte a fallikus épületek, szobrok és műemlékek – az oszlopoktól kezdve az obeliszkeken és rudakon át egészen a világítótornyokig – az építészek férfi nemi szervéből indulnak ki és ezt a férfinyelvet örökítik tovább az építészeten belül ezekkel a

felfele merevedő, az éjszakai égbe fényt kilövellő

épületekkel.

Forró gázok, tefra és olvadt kőzetek mellett mérgező maszkulinitást is az égbe lövellő vulkán

De vissza Kernhez: szerinte akár halálos is lehet a maszkulin építészet, mivel nem gondol a női igényekre. Szerinte a nők kényelmetlenül és fenyegetve érzik magukat a férfiak által épített, fallikus városokban és ez a diszkrimináció egy formája.

Ők lehet, hogy nem tudják, mit cselekszenek

Kérdezd meg akármelyik nőt, aki babakocsit akart felvinni egy buszra, szoptatni egy padon vagy kocogni éjszaka a parkban hogy érzi magát. Minden nő ösztönösen érzi az üzenetet, amit a város küld neki: ez nem a te helyed.

– állítja Kern.

A Pantheon előtt minden nő azt érzi: ez nem az ő helye

A teljes esszét itt lehet elolvasni, ha jobban belemerülnél Leslie Kern mélyenszántó és gondolataiba. Mi mindenesetre egyrészt nagyon érdekesnek találtuk a felvetést, főleg, hogy csak pár perc kutatómunka után sikerült véglegesen meggyőznünk magunkat arról, hogy ez az egész nem egy április elsejei tréfa – másrészt pedig kíváncsiak lennénk más építészek véleményére is ebben a kérdésben.

Ez is érdekelhet:

(Forrás: Guardian) 

fallikus | szexista | hímsoviniszta | építészet | patriarchális

FOLYTASD EZZEL

Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod

10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod

Rendeld meg a Roadster magazin 14. számát!

Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom