Lassan hagyománnyá válik, hogy tavasszal néhány napra kiteszik a karbantartás miatt zárva táblát.
A Feröer-szigetek 2019-ben indította el a kezdeményezést, melynek keretében lezárja legnépszerűbb látványosságait a turisták előtt, kivéve azokat az önkénteseket, akik hajlandók segíteni ezek karbantartásában. Idén ez az alkalom május 2. és 4. közé esik, erre az időszakra pedig összesen nyolcvan embert várnak, akik munkájukért cserébe ingyen szállást és étkezést kapnak.
Mint Jóhan Pauli Helgason, a Visit Faroe Islands fejlesztési vezetője elmondta, büszkék a program üzenetére, amely illeszkedik a felelősségteljes utazás trendjéhez, és lehetőséget ad az embereknek, hogy utazás közben visszaadjanak valamit a természetnek és a helyieknek.
A programra január 9-én, kedden déltől két napig, 11-én délig lehet jelentkezni a visitfaroeislands.com oldalán.
A szervezők ötven főt véletlenszerűen választanak ki a regisztrálók közül, harmincat pedig releváns tapasztalataik alapján. Az eddigi adatokból kiindulva a jelentkezők nagyjából három százaléka kerül be, ami nagyjából annyi, mint a Harvardra jelenkezők és felvettek aránya.
A Visit Faroe Islands január 24-én e-mailben veszi fel a kapcsolatot a nyolcvan szerencsés önkéntessel, és személyre szóló promóciós kódot is küld a repülőjegy lefoglalásához az Atlantic Airways, a Feröer-szigetek nemzeti légitársaságának járatára. Az önkénteseknek maguknak kell fizetniük a repülőjegyüket, de ezzel a kóddal kedvezményt kapnak. Koppenhágából a Feröer-szigetekre a retúrjegyek körülbelül 2500 dán koronába (körülbelül 127 ezer forintba) kerülnek.
Ha a kiválasztottak között van olyan, aki nem foglalja le a repülőjegyét az e-mail kézhezvételétől számított 48 órán belül, véletlenszerűen kiválasztanak egy másik személyt, amíg mind a nyolcvan helyet be nem töltik.
Az önkéntesekkel szemben elvárás, hogy tudjanak egyenetlen terepen közlekedni, emellett többek között kalapácsot, talicskát és lapátot is kell majd használniuk, de nincs szükség különleges készségekre. Feltétel még a tizennyolcadik életév betöltése az első munkanap előtt, és az, hogy 2024. május 2. és 4. között három teljes munkanapra rendelkezésre álljanak. Legkésőbb május 1-ig meg kell érkezniük, és csak május 5. után indulhatnak el.
Az önkéntesek nyolc projekt valamelyikében vesznek részt: segíthetnek a tjørnuvíki fekete homokos strandhoz vezető út akadálymentesítésében, az ősi falusi út javításában és híd építésében Fuglafjørður falvai között Kambsdalur felé, valamint turistajelzések felszerelésében és egy sétaút javításában a Vágur városára néző kilátónál, Suðuroy szigetén.
A kiválasztottak ugyanakkor megismerik majd a feröeri kultúrát, miközben a helyi önkéntesekkel és projektvezetőkkel dolgoznak együtt: a külföldiek és a helyiek aránya ugyanis fele-fele lesz.
Skóciához és Izlandhoz is hasonlították már a Feröer-szigetek hangulatát, és ehhez hozzátehetnénk egy kis Új-Zélandot is. Ez alapján a videó alapján eldönthetjük, melyikhez hasonlít jobban, ebből pedig kiderül, milyen a nagytakarítás utáni Feröer-szigetek.
(Forrás: Afar, képek: Unsplash, Getty Images)
karbantartás | természetvédelem | feröer-szigetek | önkéntesség | önkéntes | munka
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!