Nagyon várták idén a Nagy-Britanniából érkező síturistákat Franciaországban, ám jelen állás szerint nem érkez(het)nek meg.
A franciaországi Val d’Isere-ben már kiképezték a személyzetet, előkészítették a felvonókat, feltöltötték a készleteket, vagyis végre egy jó szezonnak néztek elébe. Aztán a kormány az omikron variáns miatt egyszer csak bejelentette a Nagy-Britanniára vonatkozó beutazási tilalmat.
“Ez egy valóságos gazdasági katasztrófa” – mondta Christophe Lavaut igazgató, rámutatva arra, hogy Val d’Isere-ben a vendégek nagy része Nagy-Britanniából érkezik. “Semmilyen ágazatban egyetlen vállalkozás sem bírja ki, hogy két nap alatt elveszítse ügyfelei negyvenkét százalékát.” Bár az intézkedéseket jogosságát nem vitatja – a fertőzések száma ugrásszerűen megnőtt Nagy-Britanniában –, de úgy véli, az üdülőhelynek óriási szüksége lenne a kormány segítségére. Ez egyelőre nem történt meg.
A francia statisztikai hivatal friss előrejelzése szerint az ország gazdaságának világjárványból való kilábalása a vártnál jobban alakul idén, köszönhetően a Covid-korlátozások enyhülésének és az év közepétől indított védőoltási kampánynak.
A szinte teljes 2020/21-es szezont kihúzni kényszerülő síágazat számára azonban ez minimális vigaszt jelent.
Azért választják a britek télére Franciaországot, mert szeretik a hegyeket, és mivel náluk úgymond hiánycikknek számít, egy kicsit a magukénak érzik. “Viszont ez nem ugyanaz az ügyfélkör, mint a franciák. A francia azért jön, hogy síeljen. A brit látogató is felcsatolja a léceket, de ő lesz az első a síelés utáni tevékenységekben is … Megvan a sajátos kocsmakultúrájuk. Többet költenek a britek másokhoz képest és tényleg a legtöbbet hozzák ki abból, hogy itt vannak” – mondta Jean-Marc Silva, a France Montagne szövetség munkatársa.
Az új szabályok értelmében Nagy-Britanniából nem lehet Franciaországba utazni – kivéve, ha valaki francia állampolgár, a partnere francia, vagy állandó lakhellyel rendelkezik ott. Mark Tanzer, a brit utazási szövetség, az ABTA vezérigazgatója szerint ez a lépés igazi mélyütés a téli turizmusnak.
A turisztikai hivatal vezetője, François Badjily azt mondta, hogy remélhetőleg a karácsonyi időszakban, amikor a franciák legszívesebben utaznak el síelni, csökkenthetőek a veszteségek. Januárban viszont, amikor inkább otthon maradnak és sok külföldi turista érkezik a síterepekre, a britek hiánya valóságos csapás lesz majd.
Becslések szerint az amerikai síipar kétmilliárd dollárt veszített a múlt télen. A síterepek látogatottsága mintegy tizennégy százalékkal csökkent, az átlagos nyitvatartási napok száma 121-ről 99-re esett vissza. Ez azt jelenti, hogy az idei szezon jó pár síközpont számára létfontosságúnak ígérkezik.
(Forrás: Reuters, fotók: Pixabay)
síelés | veszteség | téli | turizmus | franciaországEbben az országban most inkább ne szálljunk be az alternatív taxiba
Erre indulj, ha Horvátország kicsiny Velencéit keresed!

Izgalmas, színes és gazdag. Ha három szóval kellene jellemeznünk legújabb, jubileumi kiadásunkat, akkor ezeket a szavakat választanánk. Miért mondjuk ezt? Mert megjártuk Kappadókiát, Valenciát és Kelet-Tirolt. Találkoztunk a háromszoros olimpiai bajnok Szilágyi Áronnal, a világ egyik legérdekesebb újságírójával, Malcolm Gladwell-lel, a provokatív, magyar származású fotóssal, Pol Kuruczzal, plusz összehoztunk az eddigi legvidámabb borítónkat, amivel Budapestet ünnepeljük. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!