Néhány évvel ezelőtt aligha gondoltuk, hogy a telefonunk segít majd friss gyümölcshöz, zöldséghez vagy mézhez jutni, ahogy az sem tűnt valószínűnek, hogy egy alkalmazás letöltésével lehetünk pizzafutárok, vagy felhasználóként akkor is rendelhetünk a kedvenc éttermünkből, ha egyébként nincs is házhoz szállítás. Most egyből mutatunk három ígéretes appot, amivel egy kicsit több lett a főváros.
Gyakran emlegetik, hogy a világ egyik legnagyobb online áruházának egyetlen terméke (Alibaba), a világ legnagyobb szállásportáljának egyetlen apartmanja (Airbnb), és a világ legnagyobb személyszállító cégének (Uber) egyetlen autója sincs. Ezek az appok és még jó pár hazai példa – mint amilyen például az Oszkár vagy a Dogsurf – ismertette és szerettette meg velünk a sharing economy, vagyis a közösségi gazdaság fogalmát.
Ezekhez tényleg nem kell más, csak egy okostelefon, és egy letöltött alkalmazás, amit használhatunk akár vevőként, a pénzünket költve, akár szolgáltatóként, alternatív kereseti lehetőséget teremtve magunknak.
Persze, az is nyilvánvaló, ez nem csak a pénzről, és nem is kizárólag a szolgáltatásról szól: eddig is tudott bárki taxizni, akinek volt autója és megszerezte a szükséges papírokat, és ugyanígy utazhattunk is – a sok negatív tapasztalat ellenére – taxival. A Magyarországról azóta elüldözött Uberben viszont például az volt a jó, hogy egyik oldalról néhány gombnyomással hívhattunk fuvart és nem kellett aprót kotorni a zsebünkből, a másik oldalról pedig totálisan szabadon, akár munka után kikapcsolódásként is dolgozhattunk – ennyi vagány női sofőrt és menő taxit azóta se láttunk.
De hogy átfordítsuk az egészet a gasztronómia nyelvére, jöjjenek az appok:
#1. 30km
Ha a téma a közösségi gazdaság, olyan alapvetésekből kell kiindulni, hogy mi az, amiből az egyik embernek sok van, a másik pedig csak korlátozottan jut hozzá. Az idő vagy az autó mellett elég nyilvánvaló, hogy a városi ember egyik nagy hiánycikke a minőségi élelmiszer, miközben a vidéki gazdák azon gondolkoznak, hogy lehetnének ott az áruik egyszerre több vásárcsarnokok standján. Azt már csak halkan tesszük hozzá, hogy az áruházakban halomban állnak a kényszerérett, többnyire ízetlen, külföldi gyümölcsök és zöldségek...
A 30km egy végtelenül egyszerű ötlettel kötötte össze ezt a két csoportot – mármint a termelőket és a fogyasztókat: egy online és mobil applikációs felületen könnyen kereshetővé tette, hogy milyen zöldség- és gyümölcstermelők, vagy éppen sonka-, sajt-, lekvár-, vagy szörpkészítők vannak a lakóhelyünk néhány kilométeres körzetében. A GPS-koordinátáink alapján pedig megmutatja hol, kitől és mennyiért szerezhetjük be azokat az árukat, amire szükségünk van.
A fejlesztés betalált, a helyi termelők visszajelzései alapján megnövekedett az érdeklődés, és az app is már sok ezer letöltésnél jár. Persze, jó látni, megfogni, megszagolni, amit veszünk, de rengeteg időt és energiát spórolhatunk meg magunknak, ha nem a piacon intézzük a bevásárlást, hanem a fotelben ülve.
#2. Sendee
Az egyik új hájpot egy újhullámos futárcég hozta el a fővárosba, aminek nincsenek alkalmazottai, és bárki lehet az alkalmazottja. A Sendee ellenőrzött és tesztelt futárai hétköznapi emberek, pont, mint az Uber-sofőrök voltak – csak ők ismeretlen emberek dolgait fuvarozzák, legyen szó egy jó rántott húsról vagy sürgősen leadandó iratokról.
A Sendee-k között találunk a műtétek feszültségét levezető orvost, a luxusautója helyett kompakt családi kocsival kiszállító marketingest, mindenhova biciklivel közlekedő egyetemistát és átlagos családanyát is, aki úgy érzi, mintha kémfilmbe csöppenne, amikor a telefonján megjelenik a csomag felvételének és végcéljának címe.
Bár alapvetően az éttermi kiszállításokra épít az applikáció (egy nagyobb rendelésnél szinte biztos, hogy jobban megéri ezt igénybe venni, mintha egy gyűjtöoldalról jönne a rendelés, és saját futárral, plusz jutalékot fizetve vinnék ki az ételt), de a felhasználás szabad. A felhasználónak jó, mert könnyen kalkulálható a szállítás, kötöttségek nélkül, a futárok pedig boldogok, mert a szállításért fizetett nettó összeg 75%-át ők tehetik zsebre.
Legtöbben itt is tényleg csak akkor dolgoznak, ha kedvük és idejük is engedi. Az app elég sikeresnek mondható, hiszen alig egy éve indult, és több mint hétszáz regisztrált alvállalkozója, azaz futára van.
A regisztráció hipergyors, kb. húsz percet vesz igénybe, az igazán klassz pedig itt is az, hogy nem kényszerpályán mozogó, hanem önkéntesen, leginkább kalandvágyból futárnak állók dolgoznak a startupnál, és így szinte adott a win-win helyzet.
#3. Wolt
Több mint 400 ezer felhasználó ritkán téved, és a Wolt tényleg olyan app, amiért lehet rajongani. Dániában, Svédországban, Finnországban Észtországban és Litvániában már működik, és néhány nappal ezelőtt Budapesten is debütált: Budapesten több tucatnyi olyan étteremből rendelhetünk, ahol egyébként nem vállalnak házhoz szállítást.
Nem titkolt cél, hogy így a város legjobb éttermeiből rendelhessenek ételeket és italokat a felhasználók.
A weboldal és az app is végtelenül felhasználóbarát, a működés pofonegyszerű: ha például nyílik egy új indiai a városban, és felkerül a listára, simán rendelhetünk az appon keresztül, és választhatunk, hogy beugrunk érte, amikor elkészült, vagy kiszállítást kérünk a Wolt futáraitól.
Elég jó extra, hogy appon keresztül folyamatosan követhetjük, hogy áll a konyha az étellel, így annak is minimálisra csökkentjük az esélyét, hogy kihűl a Tikka Masala, mire odaérünk.
Ha pedig kiszállítást kértünk, a Wolt futárai helyszíntől függően biciklivel, robogóval vagy autóval hozzák a rendelésünket, átlagosan fél órán belül. Mivel itt nem tucatrendelésekről van szó, természetesen a kiszállítási díja is húzósabb, mintha a sarki pizzázóból rendelnénk, az ár az étteremtől való távolság függvénye, és 499 Ft-os alapdíjról indul.
Az alapító Miki Kuusi egyébként az alkalmazás már két évvel ezelőtt felkerült a 30 sikeres fiatal 30 alatt listájára, és az app olyan befektetőket tudhat maga mögött, mint a Skype-alapító Niklas Zennström, vagy a Nokia elnökségi tagja, Ilkka Paananen.
A pörgős munkaebédek és a másnapos vasárnapok legjobb barátja a Wolt – és aki járt már abban a cipőben, tudja, mennyire lehet ilyenkor kívánni egy jó steaket vagy levest a kedvenc éttermünkből...
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Unsplash, Sendee, Wolt)
budapest | vendéglő | futás | bisztró | séf
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!