Gyönyörűen újult meg Magyarország egyetlen működő szélmalma

Legújabb cikkeinkért kövess minket a Roadster Google News oldalán is!

A felsőszentiváni malom 214 millió forint európai uniós támogatásból kelt új életre. További jóság, hogy még látogatható is!

Átadták az ország egyetlen működő, 214 millió forint európai uniós támogatásból újjáépített szélmalmát a hétvégén a Bács-Kiskun megyei Felsőszentivánon. Az újjáépített szélmalom megjelenésével egyaránt hirdeti

„az elődök dicsőségét, a felsőszentivániak élni akarását, a jövőbe vetett reményüket és hitük erejét”

– mondta az átadáson Zsigó Róbert, a térség fideszes országgyűlési képviselője, az Agrárminisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkára, kiemelve: a fejlesztés fontos idegenforgalmi szempontból és jelentős azért is, mert a gyermekek sokat tanulhatnak a falu történetéről és a molnárok mesterségéről, de fontosnak nevezte a felújítást szakmai és élelmiszeripari szempontból is.

„Az egykori rózsák faluja mára az ország egyetlen működő szélmalomfaluja lett”

– jegyezte meg Vörös Szilárd, Felsőszentiván független polgármestere.

A szélmalom 21. századi történetéről kiemelte: 2005 nyarán az esőzések hatására az épület északi oldalának felső három szintjéből egy óriási, több méter átmérőjű darab kiomlott és a földszinten is romossá vált az oldala. A keletkezett kár miatt a malom egyes fa födémgerendáinak végei alátámasztás nélkül lógtak, így az egész épület életveszélyessé vált.

Öt év múlva, szintén az esőzések miatt a malom északi oldala ismét meggyengült és szinte teljesen leomlott. A belső szerkezetei, gépészete nagymértékben károsodott. 2015-ben kezdődhetett meg a település szimbólumának számító épület megújításának tervezése. Mára pedig sikerült a csonka kúp alakú, bádogtetős építményt újjáépíteni, pótolva a lekerült szélvitorlákat, amelyeket egy külső, villamosárammal működő motorral is elláttak, hogy szélcsend esetén is őrölni tudjon.

A polgármester hangsúlyozta: a szakemberek korhű építési technikákat alkalmaztak, a mai kor minőségében és eszközeivel építették újjá a régi szélmalmot az eredeti teljes funkciójának visszaállításával. A polgármester szerint a szélmalom a trianoni békediktátum aláírásának századik évfordulóján kiváló szimbóluma a nemzeti összetartozásnak, a nemzeti kultúrának és a nemzeti hagyományőrzésnek, hiszen a bácskai mesterek építészeti tudása párosult azzal a székely szaktudással, akik a belsőépítészetért és a gépészetért feleltek.

Rideg László, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke hangsúlyozta, hogy a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) keretében Bács-Kiskun megye fejlesztésre fordítható forrása a 2014-2020-as időszakban már több mint 70 milliárd forintnál tart. Ebből az összegből több mint ötszáz létesítmény – köztük utak, épületek, csatornahálózat – újulhatott és újulhat meg.

A Felsőszentiván belterületén található szélmalom az írott források szerint a 19. század végén épült. Történetében jelentős időpont volt az 1925-ös év, amikor a híres ács-molnár, jeles malomépítő Nagy Torma Vince tulajdonába került. Az épületet az 1930-as években új gépekkel szerelték fel, azok azonban már csak a következő három évtizedben szolgálták a község lakóit. A szélvitorlákat 1962-ben szerelték le, a malmot később már csak raktárnak használták. Most viszont újra gyönyörű, úgyhogy szerintünk megér egy utat, hogy megtekintsük az egyetlen működő szélmalmunkat.

Ez is érdekelhet:
Ilyen gyönyörűnek látja Magyarországot egy német utazópáros

Mindig szeretünk friss szemmel ránézni arra, ami körülvesz minket; ez a német vloggerpáros pedig egészen csodálatos videóval ad szemüvegtisztítást, ha esetleg elfelejtettük volna, milyen szép is Magyarország.

(Fotók és forrás: MTI) 

magyarország | felújítás | hír | szélmalom | építészet | felszőszentiván

FOLYTASD EZZEL
Rendeld meg a Roadster magazin 23. számát!

Itt a tavasz, a Roadster legújabb lapszáma pedig diadalmas dübörgéssel robog be az életünkbe! A hagyományoknak megfelelően kalandok sora követi egymást a magazin színes, szélesvásznú lapjain, tele inspiráló történetekkel és még inspirálóbb karakterekkel. Mit találhatunk a 220 oldalas magazinban? Elutazunk Varsóba és Szicíliába, találkozunk a szupersztárokat fotózó Agata Serge-zsel, a gyönyörű izraeli színésznővel, Efrat Dorral, megnézzük, hogyan tiszteleg egy párizsi galéria egy magyar belsőépítész előtt, kipróbáljuk, milyen az új Mercedes és Omoda, megmutatunk négy új és lenyűgöző hotelt, végigjárjuk a Dolomitokat egy Audi A6-tal, belekóstolunk Dubai legjobb éttermeibe, és találkozunk a zseniális divattervezővel, Abodi Dórával is. És ahogy mondani szokás, ez még messze nem minden, a magazin még ezeken kívül is rengeteg színes kalandot tartogat!

Különleges csomagajánlatok itt!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom