Spanyolországban számos lenyűgöző római kori emlék található, köztük az egyetlen római világítótoronnyal, amelyet a mai napig használnak.
A Spanyolországban található Herkules-torony egyike azon kevés római kori világítótoronynak, amely a mai napig áll, ráadásul nemcsak, hogy megkímélték a történelem viharai, de a mai napig használatban is van.
Eredeti neve: Farum Brigantium.
A Herkules-torony (spanyolul Torre de Hércules) a római korban épült, az 1. vagy 2. században, de egyes feltételezések szerint akár még régebbi is lehetett. Az alexandriai világítótorony tervei alapján épült és a római hadistennek, Marsnak szentelték.
Az elmúlt két évezredben folyamatosan karbantartották, a 18. században egy nagyobb volumenű felújítási munkát is végeztek az ötvenöt méter magas világítótornyon, amely nemcsak a világ legrégebbi ilyen jellegű építménye, de a második legmagasabb világítótorony Spanyolországban.
Úgy tudni, a római korban épült része harmincnégy méter magas, további huszonegy métert a 18. századi felújítás során építettek rá.
A legenda szerint a világítótorony Herkules egyik legnagyobb legyőzött ellenfelének nyughelye. Herkules félisten volt és Zeusz hős fia. Állítólag egy nyíllal ölte meg az óriás Gerylont egy három napig és három éjszakáig tartó csatát követően. A történet szerint Herkules eltemette Geryon fejét fegyvereivel együtt és elrendelte, hogy a nyughely tetejére várost emeljenek.
A Herkules-torony Spanyolország nemzeti emlékműve, és 2009 óta az UNESCO Világörökség része.
Ma a látogatók számára nyitva áll a legendás világtorony, ahol nemcsak az eredeti lámpást csodálhatják meg, de kétszázharmincnégy lépcsőfokot megtéve az építmény legfelső szintjéről kinézve a környékben is gyönyörködhetnek.
Világszerte számos csodálatos világítótorony magasodik a vízpartokon. Ebben a cikkünkben arról az épületről írunk, ahol a szelek találkoznak. Emellett van olyan világítótorony is, ahol fejedelmi körülmények várják a látogatókat és van olyan is, amelyet a saját szigetével együtt ki tudunk bérelni.
(Forrás: The Travel, fotók: Getty)
világítótorony | spanyolország | Herkules
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!