Pulzáló metropolisz, nem csak foci- és divatőrülteknek – Hétvége Milánóban

Milánóban kis túlzással kevesebb kultikus történelmi emlékhely található, mint világhírű futballcsapat. Nincs végeláthatatlan homokos tengerpartja, nem zubognak körülötte vízesések, és nem szeli ketté folyó. Az olasz gazdasági és divatélet központjaként tündöklő város mégis az egyik legnépszerűbb olaszországi célpont, és kiváló hosszú hétvégés program abban az esetben is, ha nem focituristaként toppanunk be.

A Lombardia régió nyugati részén fekvő, nagyjából másfél millió lakosú világvárosban épült Európa első nagy áruháza még 1889-ben, tehát innentől datálódik Milánó és a divat valószínűleg örökké tartó kapcsolata. A gyors iparosodás következtében hamar átvette a vezető szerepet a gazdasági és kereskedelmi életben, mint ahogy a 20. század második felétől divatos kérdésekben már Milánót hozta fel példának a világ.

Lombardia székhelye kilóg picit a bizonyos skatulyába helyezett tipikus olasz városok közül, mert hangulatában nem azt adja, amit mondjuk az Itáliában forgatott filmeken viszontlátva várnánk. A pörgős iparvárosban számtalan külföldi él és dolgozik, illetve rengeteg egyetemista tanul, emiatt kulturális és éjszakai élete nem csupán hétvégén zsizseg.

A kötelező mesterhármas

A legismertebb nevezetességeket egy nagyobb séta alatt körbe lehet járni, mivel egymáshoz képest viszonylag közel épültek.

Ahogy a Budapestre érkező külföldiek első útja a Hősök terére vezet, úgy a Milánóban (vagy a közeli Bergamóban) leszállók a galambok és a színes bőrű karkötőárusok birodalmába, a Dóm térre vitetik magukat.

Ha kicsit pikírten akarnánk fogalmazni, a város origóján péntektől vasárnapig az embertömegen való átküzdés a fő program, ugyanis hétvégente szinte megszállják a turisták, érdemes tehát reggelre időzíteni az ismerkedést a város jelképével. A gótikus stílusban épült majd száz méter magas Dóm Olaszország második legnagyobb temploma, már messziről is döbbenetes látványt nyújt, akárcsak a tetejéből elcsíphető panoráma.

Óriási területet foglal el a Dómtól néhány perc sétára elterülő Sforza-kastély szépséges belső udvaraival és várárkaival – utóbbiból kitalálható, hogy a milánói hercegek birtokában állt építmény a középkorban erődítményként szolgált. Manapság képtárak és múzeumok otthona. A körülötte lévő Sempione park Milánó legnagyobb összefüggő zöld területe, ahol a helyiek a csendet és a nyugalmat keresik. Itt általában meg is találják.

A milánói mesterhármas harmadik tagja a Dóm világhírű szomszédja, a híres-neves Scala operaház, mely kívülről egyáltalán nem tűnik izgalmasnak, egy először errefelé kóborló simán elmegy mellette. Ha előadásra nem is sikerült jegyet szerezni, a múzeumát érdemes meglátogatni.

Kalandorok ne kíméljék

Amennyiben magunk mögött hagyjuk a múltat és a jelen (jövő?) felé tendálunk, a Porta Nouva városrészen megépített nagyvárosi dzsungelbe ajánlott elkalandozni.

Itt egy száztíz és egy hetvenhat méter magas épület teraszaira, erkélyeire és homlokzatára ültettek ki több ezer növényt – a Bosco Verticale tényleg nem hétköznapi látvány.

Navigli Milánó csatornarendszere mentén épült nyüzsgő művésznegyede, tele hangulatos kávézókkal, bárokkal, éttermekkel, butikokkal és galériákkal – aki esetleg hiányolja a romantikus olasz kisvárosi életérzést, itt akár a csatornán végighajókázva is megkaphatja.

Divat itt lenni

Milánó Váci utcája a grandiózus Galleria Vittorio Emanuele II, azzal a cseppet sem elhanyagolható különbséggel, hogy az üvegtetős kupoláival befedett passzázs önmagában lenyűgöző.

Az Olasz Királyság első királyáról elnevezett, a világ első bevásárlóközpontjának tekintett komplexumban egymás mellett sorakoznak a divatvilág legnagyobb neveinek üzletei a Pradától kezdve a Guccin át a Louis Vuittonig.

Ha esetleg kevesellnénk az itteni választékot, akkor vagy a Buenos Aires sugárutat, vagy Milánó híres divatnégyszögét, a Via Montenapoleone–Via Manzoni–Via della Spiga–Corso Venezia által bezárt területet ajánlatos bejárni trendi darabok után kutatva.

Tésztát inkább csak vacsorára

A sztereotípiák és a saját tapasztalatok alapján is lazának gondolt olaszok véresen komolyan veszik az étkezést. Reggelire általában keveset esznek, dél előtt nem ebédelnek (és akkor sem pastát!), a főétkezés náluk az este nyolc körüli vacsora, melyre aperitivóval (itallal és falatkákkal) melegítenek.

Érdemes mindezeket figyelembe véve kiszakadni a Dóm tér vonzáskörzetéből, és máshol ismerkedni a tradicionális itáliai ízekkel.

Például a kívülről átlagosnak ható, belülről szándékosan omladozónak feltüntetett téglafalaival és kőoszlopával különleges hangulatot árasztó Pasta d’Autoréban, ahol a vidéki olasz ízek köszönnek vissza a tányéron. A finom szószokkal tálalt friss, könnyed és házias tésztaételek mellett az esztétikusan szervírozott csalogató desszertek miatt megéri kipróbálni a helyet.

Stadiontúra saját szervezésben

Futballszurkolóknak akkor is érdemes ellátogatniuk a világ egyik legismertebb stadionjába, ha annak állandó bérlői közül sem az Inter, sem a Milan nem játszik éppen otthon, vagy ha egyik milánói klubnak sincs helye a szívükben.

A város szélére kipakolt, letaglózó látványt nyújtó, monumentális Giuseppe Meazza Stadion 1926-os átadása után 1989-ben nyerte el mai formáját, bár a közelmúltban átesett egy alapos ráncfelvarráson (ami azért ráfért).

Mondjuk a valenciai Mestallával ellentétben az itteni stadiontúrán magunkat vezetjük, azaz ha befizettük a tizenhét eurót és megnéztük az első állomásként hirdetett közös Inter–Milan-múzeum valószínűleg döbbenetes eszmei értékkel bíró relikviáit, utána kis túlzással szabadon garázdálkodhatunk az aréna kijelölt helyein.

Elidőzhetünk a piros-fekete és a kék-fekete egyesület öltözőiben, leülhetünk a játékosok névre szóló székeire. Kimehetünk a pálya szélére, körbenézhetünk a nyolcvanezer férőhelyes monstrumban, majd helyet foglalhatunk a kispadokon és a VIP-páholyban is, miközben elgondolkodhatunk azon, hogy előttünk itt jártak a futballtörténelem legnagyobb alakjai.

Ez is érdekelhet:

Füstös falakat és trópusi növényzetet rejt Milánó titkos kapuja

Milánó óvárosában egy hatalmas kapu mögé rejtették ezt az alapvetően dizájngalériának kitalált elegáns helyet. Ennél azért jóval több.

(Fotó: Getty Images, Unsplash)

san siro | scala | navigli | meazza | dóm

FOLYTASD EZZEL

Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod

10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod

Rendeld meg a Roadster magazin 14. számát!

Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom