Kultúra- és társadalomkritikus reflexiók keretbe foglalva – Izgalmas kiállítás látható még bő egy hétig Budapesten

A budapesti Printa edition falain Horváth Tibor képzőművész egyik legsűrűbb és legszemélyesebb anyaga kerül a középpontba. A kiállítás az elmúlt évtized kultúra- és társadalomkritikus reflexióinak egyfajta személyes archívuma. Több száz rajzból készített válogatás, egyenként keretbe foglalva – ahol a keretek nem csupán esztétikai kiegészítők, hanem aktív jelentéshordozók. Íme, a Back to the Feature!

Horváth Tibor képzőművészeti pályáját már a kezdetektől a kritikai attitűd és a formai határok feszegetése határozta meg. A Képzőművészeti Egyetem intermédia szakán töltött évei alatt is folyamatosan kísérletezett: művei gyakran provokatív gesztusokban öltöttek formát, legyen szó installációról, videómunkáról vagy a Guinness-rekordra nevezett, mindössze 13 másodperces diplomamunkájáról. Ez a szellemiség – a konvenciók újraértelmezése, az irónia és az autonóm művészi szabadság – azóta is végigkíséri alkotói gyakorlatát. 

A hazai intézményi közegből kilépve, egyre inkább a társadalmi és politikai témák foglalkoztatták, mígnem 2013-ban Berlinbe költözött. A környezetváltás fordulópontot jelentett számára: a korábbi erőteljes társadalomkritikát a szemlélődés és a mindennapi tapasztalatok előtérbe helyezése váltotta fel. „Megérkeztem egy színes városba, ahol mindent lehetett. Ennek hatására van, aki ellustul, de mégis jó volt ez az energia. Az itteni útkeresésem és a szabadság hozta ki belőlem, hogy újra elkezdtem rajzolni” – emlékszik vissza. Így vette kezdetét képzőművészeti projektje, az adseries Instagram-oldala, amelyet Tibor „kurátor nélküli, permanens kiállítótérként” jellemez. „Tulajdonképpen ez a felület lett az én művészeti közegem: nem kiállításokon szerepeltem, hanem kurátor és koncepció nélkül, létrehozhattam azt, amit szeretnék” – részletezi. Az online térben megosztott alkotások eredetileg a mindennapi rutint megtörő, kreatív tevékenység részeként születtek. A leegyszerűsített rajzok nem tudatosan megtervezett reflexiók: „figyeltem a körülöttem zajló életet, majd ahogy a gondolataim egymásra rakódtak, mint egy sűrítmény, formát öltöttek” – írja le alkotói folyamatát.

Ezekre az alapokra épült később az adframed Instagram-oldala is, amely már nem csupán a digitális, hanem a fizikai térben is helyet adott a rajzoknak: a munkák egyenként kiválasztott, gyakran talált vagy újonnan vásárolt keretekbe kerültek. A keretek új szintre emelték a rajzok jelentését, szoros párbeszédet teremtve a kép és környezete között. „A megszokott, sematikus esztétikai szerepéből kilépve, az egyes keretek fókuszt adnak, értelmeznek, vagy éppen teret adnak még több gondolatnak” – fogalmaz Tibor. Az adframed történetét egy spontán gesztus indította el: egy barát gyerekének készült ajándékrajz kapcsán született meg a felismerés, hogy a rajz és a keret találkozása önálló jelentéshordozóvá válhat. Azóta Tibor tudatosan keresi az adott munkákhoz leginkább illeszkedő kereteket bolhapiacokon, lomtalanításokon vagy éppen designboltokban.

A Back to the Feature tehát egyfajta újrakontextualizálás – egy időben és térben lebegő sorozat fókuszba állítása, amely a mindennapi megfigyelés, a humor, az irónia és az empatikus kritikusság eszközeivel teremt párbeszédet. Ahogyan Tibor megjegyzi: „Ha kimozdulunk egy megszokott nézőpontból, a körülöttünk lévő jelenségek új megvilágításba kerülnek – a munkáim nem feltétlenül megkérdőjeleznek, hanem egy másik nézőpontból való rátekintést képviselnek.”

Horváth Tibor Back to the Feature kiállítása május 23-ig látogatható a Printa edition galériatérben.

(Fotók: Alexander Bay)

horváth tibor | printa edition | Back to the Feature | program | ajánló | kiállítás

FOLYTASD EZZEL

A Balaton kapuja: Kenese Bay Garden Resort & Conference Hotel

A szenvedély, az árulás és a túlvilág jelenik meg egyetlen, zsigerig ható kortárs darabban a Müpa színpadán

Rendeld meg a Roadster magazin 19. számát!

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
A nyár titkos karmesterei nélkül nincs biztonságos repülés
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom