A 19. század derekán készült utazási fotográfiákból nyíltak kiállítások Egyiptom Flaubert idejében és Úti emlékezetek Amerikából címmel Budapesten, a Mai Manó Házban.
A Nagymező utcai kiállítóhely két új tárlata a korai utazási fotográfiák világába kalauzolja a látogatókat. Mint az Egyiptom Flaubert idejében című kiállítás ajánlója emlékeztet, Európa a 19. század elejétől fogva az ókori Egyiptom felfedezésének lázában égett; a tárlaton 1839 és 1860 között készült fotográfiák múzeumi műtárgymásolatai láthatók. Ebben az időszakban sok művész, köztük Gustave Flaubert francia író is bejárta Egyiptomot, közeli barátjával, Maxime Du Camp-mal. A fénykép őse, a dagerrotípia forradalmasította a látvány megörökítését: olyan valósághű ábrázolást tett lehetővé, amilyenre korábban soha nem volt példa.
Fotográfusok egész hada igyekezett megörökíteni a különleges tájakat, épületeket, romokat, a korszakalkotó technológia megjelenésével szinte azonnal megindultak az expedíciók.
A Baki Péter által rendezett kiállításon bemutatott felvételek különlegessége nem csupán a korai fotóeljárások egyediségében, az utazók kalandos élményeinek megragadásában rejlik, hanem abban is, hogy akkor készültek, amikor a műkereskedelem, majd a turizmus még nem pusztította el az ókori Egyiptom örökségének java részét. A tübingeni Institute for Cultural Exchange és a Mai Manó Ház együttműködésében megvalósult tárlaton olyan korai fotográfusok munkái láthatók, mint Maxime Du Camp, Félix Teynard, Louis de Clercq vagy Francis Frith.
A Mai Manó Ház második emeletén egy kalandos életű magyar arisztokrata, Rosti Pál Úti emlékezetek Amerikából című albumának képei tekinthetők meg a Farkas Zsuzsa által rendezett kiállításon. A fiatal Rosti 1856 augusztusában indult Le Havre-ból Amerikába, hajója 1857 januárjában kötött ki Kubában. Végigjárta Kubát, Venezuelát és Mexikót, fényképezett és tárgyakat gyűjtött, sőt utazása során mindent rögzített a naplójában. Vállalkozását Alexander von Humboldt német természettudós inspirálta, aki néhány évtizeddel korábban járta végig ezt az útvonalat. Amerikai utazásából hazatérve ezért Rosti 1859-ben fotóiból egy albumot állított össze, amelyet Párizsban beköttetett és személyesen vitt el ajándékba Humboldtnak. Az album egy példányát a Nemzeti Múzeumnak ajándékozta, egyet-egyet pedig nővéreinek. A kötetnek különleges fotótörténeti jelentősége van, hiszen ez az első magyar nyelvű, magyar fotográfus által készített fotóalbum.
Mint a Mai Manó ház közleményében kiemeli,
a magyar közönség most először láthatja a könyv eredeti fényképeit.
Rosti minden felvétele igényesen komponált alkotás, amelyek értékét növeli a korabeli technikából adódó számos kis hiba, torzulás. A fotókon nem látni például felhőket, mert a felvételt készítő gép azt még nem tudta rögzíteni; a víz tükre egynemű masszának látszik, az alakok a hosszú expozíciós idő miatt bemozdulnak, elmosódnak, a mozgó járművek egymás után kétszer jelennek meg. A Mai Manó Ház mindkét kiállítása október 4-ig tekinthető meg.
Ez is érdekelhet:
(Forrás: MTI, fotó: Fortepan, Album025)
Nagymező utca | programajánló | Mai Manó Ház | Egyiptom | budapest | kiállítás
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!