Így készíts tökéletes betont házilag!

A beton egy rendkívül széleskörűen használható, nagy szilárdságú, kötés előtt jól formázható építőanyag, ezért nemcsak az ipari alkalmazásoknál, hanem házilagos kivitelezésnél is gyakran használják.

 

A beton olyan, mint a foci, mindenki úgy érzi, hogy ért hozzá és remekül csinálja, az igazság azonban az, hogy ideje leszámolni a lapátos betonkészítési módszerrel, ugyanis a jó minőségű, ellenálló beton ennél precízebb adagolást igényel. A betonkeverőben készített beton kapcsán viszonylag kevés szó esik az egyik összetevő, a víz helyes mennyiségéről, a tömörítés és az utókezelés fontosságáról, pedig ezen tényezők nagymértékben befolyásolják a beton tartósságát. Hogyan kell házilag jó betont készíteni? Mire figyelj a készítésnél?

 

A tökéletes fagyálló és szilárd beton nyomában

 

Az igazán jó beton érdekében az összetevőket tömegarány alapján kell meghatározni, de a bombabiztos építőanyaghoz a megerősítés is elengedhetetlen. A Beton Booster ArmoTec szálerősítés egyszerű, gyors és olcsó módja annak, hogy házilagosan tartós, repedésmentes betont készíts.

A keverési arányokról rengeteg cikk született már, amelyekben szó esett a szokásokról, az 1:3 lapát arányról, azonban kevés az, amelyik kitér a lényegre, vagyis a sóder-cement-víz mérlegen, pontosan kimért arányára. Pedig a betonüzemekben sem történik ez másként.

 

Hogyan készül a beton?

 

Betonozni csak kellően tömör és simított alapfelületre szabad, így az előkészítésnek nagy jelentősége van. Megfelelő lehet egy 10-15 cm vastag, alaposan tömörített zúzottkő- vagy sóderágyazat, vagy egy meglévő betonfelület. A tömörítéshez csővibrátort érdemes használni a levegőzárványok kimozgatására.

 

A keverési arány fontosságáról már volt szó, azonban ezt nem lehet elégszer hangsúlyozni. A sok cement nem feltétlen jelent tartósabb betont, a sok víz pedig kifejezetten rontja a kész beton állagát.

 

Az időjárásnak is nagy szerepe van a beton tartóssága szempontjából, sem forróságban, sem fagyban nem ajánlott betonozni, illetve mínuszokban érdemes fagyállót használni adalékként, valamint megfelelő takarást alkalmazni.

 

Az utókezelés, vagyis a friss beton nedvesen tartása kihagyhatatlan lépés, ugyanis káros, ha a beton a kötési és szilárdulási időben elveszíti a nedvességtartalmát.

 

A bombabiztos betonozás kellékei

 

A repedések megelőzése, a szilárdság megtartása érdekében nemcsak a keverési arányokra, a körülményekre és az utókezelésre kell gondot fordítani, hanem az anyag megerősítésére is. Ez hagyományosan betonacélháló alkalmazását jelenti, azonban létezik ennél egyszerűbb, gyorsabb és költségkímélő megoldás, a statikai makroszálak használata. Ezt a betonhoz kell keverni, és nemcsak 1 irányban, hanem 3 dimenzióban erősíti azt, ráadásul nem is korrodál. Ún. szuperfolyósító adagolásával pedig a felére csökkenthető a szükséges vízmennyiség, így tömörebb és keményebb beton lesz a végeredmény.

 

A 2 adalék használata házilag is kivitelezhető, fagyálló és tartós szuperbetont eredményez, és a legtöbb betonozási munkához jó megoldás.

(Szponzorált tartalom)

pr

FOLYTASD EZZEL

Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva

Sulciová Silvia interjú

Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Ilyen a „havas mindfulness”, avagy 5+1 út a belső békéhez télen
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom