Az infinity medencék kétségtelenül látványosak: a víz látványra szinte egybeolvad a tengerrel, a hegyekkel vagy éppen egy-egy város panorámájával. Az optikai illúzió lélegzetelállító, ám felmerülhet a kérdés: vajon nem veszélyes a perem nélküli úszómedence, ami a semmibe omlik? A válasz megnyugtató, elmondjuk, miért.
A „végtelenített” medencék lelke a perem, ahol a víz eltűnni látszik, de természetesen valójában nem hiányzik. Egyszerűen csak egy alacsonyabb széléről van szó, amelyen a víz folyamatosan átfolyik, optikai csalódást keltve. Ez a túlfolyó víz egy gyűjtőmedencébe (vagy más néven kiegyenlítő tartályba) kerül, ami közvetlenül a látszólagos perem alatt található.
Ebben a megoldásban rejlik a biztonság kulcsa is. A peremről lefolyó vizet a gyűjtőmedence fogja fel. Innen szivattyúk juttatják vissza a vizet a főmedencébe, folyamatosan biztosítva a látszólagos „végtelen” víztükröt. Ez a zárt rendszer megakadályozza a vízveszteséget és még egészségesebb is, köszönhetően a víz folyamatos áramoltatásának.
Maga a perem egy gondosan kialakított, szilárd szerkezet. Gyakran van ott egy keskeny, csúszásmentes járda, vagy egy olyan lejtés, amely a víz folyását irányítja, de megakadályozza a véletlen leesést.
Még ha valaki át is csúszna a peremen, a gyűjtőmedence területére esne, ami általában nem különösebben mély, és könnyen ki lehet jönni belőle.
A medencék belsejében és a perem körüli területeken is csúszásmentes anyagokat használnak, hogy minimalizálják a balesetek kockázatát, továbbá számos modern infinity medencét felszereltek a vízellátást és a nyomást figyelő szenzorokkal, a legkorszerűbbekbe pedig mozgásérzékelőket is telepítettek.
Gyakran diszkrét, de hatékony üvegkorlátok határolják a veszélyes területeket, amelyek nem rontják a kilátást, de fizikai akadályt jelentenek a balesetek megelőzése érdekében.
Nem közönséges üveg
Ahogy sejthetjük is, egy ilyen medence nem közönséges üvegből készül, hanem speciálisan edzett laminált üvegekből. A hőkezeléssel megerősített üveg ütésállósága jelentősen nagyobb, és ha mégis eltörne, apró, nem éles darabokra esik szét, mivel a szerkezet több üveglapból áll, amelyek között egy vagy több réteg erős polivinil-butirál (PVB) fólia található.
Ezeket a medencéket tehát nemcsak úgy tervezik, hogy ellenálljanak a bennük lévő víztömeg óriási nyomásának, de túl is biztosítják őket. Méretezésüket és rögzítésüket szigorú statikai számítások és biztonsági normák alapján végzik, figyelembe véve a víz súlyát, a hullámzást és egyéb külső erőket. Az üvegfelületek illesztései is speciális, víz– és nyomásálló tömítésekkel készülnek, garantálva a tökéletes szigetelést.
Normál esetben tehát tényleg nem kell aggódni a biztonság miatt, de láttunk képeket földrengésekről, amikor az infinity medence vize is kizúdult a magasból. A földrengésveszélyes területeken szigorú szeizmikus tervezési előírásoknak kell megfelelni, vagyis az épület teljes szerkezetét – beleértve a medence vázát és az azt tartó elemeket is – úgy méretezik, hogy az ellenálljon bizonyos erősségű földrengéseknek, és biztonságos maradjon.
Biztonsági protokoll
Az épületek alapjai bizonyos mértékben rugalmasak, hogy elnyeljék a földrengés energiáját ahelyett, hogy mereven ellenállnának neki, ami töréshez vezetne. Ez magában foglalhatja az úgynevezett szeizmikus leválasztó rendszerek alkalmazását, amelyek elválasztják az épület alapját a talajtól, csökkentve a földből érkező rezgések átadását. Az üvegpanelek, betonvázak és acélmerevítések extrém stressznek is ellenállnak, továbbá az illesztéseknél használt tömítések és rögzítések rugalmasak, ami lehetővé tesz bizonyos elmozdulást a szerkezet károsodása nélkül.
Földrengéskor a medencében lévő víz hatalmas hullámzásba kezdhet, amit a túlfolyó perem és a gyűjtőmedence bizonyos mértékig képes kezelni, de extrém esetben a víz kilökődhet a medencéből. Ez azonban nem jelenti azt, hogy maga a medence szétesne.
Éppen ezért a veszélyeztetett területeken lévő szállodákban vannak vészhelyzeti protokollok.
Földrengés esetén az elsődleges utasítás általában a nyugalom megőrzése, fedezék keresése, majd az evakuáció. Természetesen a medencék kiürítése is része lehet a protokollnak. Kisebb mozgás esetén ajánlott kerülni a medence széleit, hogy ne üssük meg magunkat, nagyobb rengésnél pedig elhagyni a medencét, ahogy azt láthattuk is néhány videón.
Valóban ijesztő érzés földrengéskor ilyen medencében tartózkodni, de a valós veszély sokkal alacsonyabb, mint azt az első ijedtség sugallná.
Összességében az infinity medencékben bőven megbízhatunk, nem kell vakmerő kalandoroknak lenni egy csobbanáshoz. Aki pedig még így is nyugtalan, ezért nem képes teljes nyugalomban élvezni a panorámát, az nézze meg az időjárás-előrejelzéseket is.
(Fotók: GettyImages)
biztonság | infinity medence | dizájn | szálloda | úszás | infinity pool
A Balaton kapuja: Kenese Bay Garden Resort & Conference Hotel
A szenvedély, az árulás és a túlvilág jelenik meg egyetlen, zsigerig ható kortárs darabban a Müpa színpadán

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!