Március utolsó napján indult Bécsben az Öffi-Packerl nevű csomagszállítási projekt, amelynek keretében az utasok villamossal juttathatják el a csomagokat az egyik megállóból a másikba. A nyolc héten át tartó tesztidőszakban 150 résztvevő próbálhatja ki a rendszert, amelyet Bécs közlekedési vállalata, a Wiener Linien a fenntartható városi logisztika fejlesztésére hozott létre. De mi is a cél ezzel a kísérlettel?
Bécs északi részén zajlik az „Öffi-Packerl kísérlet”: a 25-ös és 26-os villamos vonalán telepítettek csomagautomatákat a Donauspital, Konstanziagasse és Hausfeldstraße megállóknál, és hamarosan a Kagran megálló is csatlakozik.
Az Öffi-Packerl úgy működik, hogy a feladó egy kijelölt villamosmegállóban található csomagautomatába helyezi a csomagot, amely maximum 50 cm széles és/vagy 5 kg lehet. A szállítást önkéntesen vállaló utasok az Öffi-Packerl mobilalkalmazásban megnézhetik, van-e az útvonalukon szállítandó csomag, majd QR-kód beolvasásával kivehetik az automatából. A csomagot magukkal viszik a célmegállóba, ahol egy másik automatába helyezik, és az appon keresztül jelzik a megérkezését. Az átvevő értesítést kap, és QR-kóddal kinyithatja az automatát.
A rendszer célja a forgalom és a környezetszennyezés csökkentése a meglévő tömegközlekedés kihasználásával, mivel a hagyományos csomagszállítás – a posta és a futárszolgálatok – gyakran kiszállításonként külön járműveket igényelnek, ami dugókat és környezetszennyezést okoz.
Az Öffi-Packerl ezzel szemben a tömegközlekedést használja a csomagok mozgatására, így a szállítás hatékonyabb és környezetbarátabb lehet, miközben az utasok önkéntes alapon segítenek a csomagok célba juttatásában. A csomagautomaták napelemes technológiája szintén hozzájárul a fenntarthatósághoz, hiszen áramellátás nélkül működnek, csökkentve az energiafogyasztást és a környezeti terhelést.
A projekt előkészítése 2021-ben indult egy közvéleménykutatással, amelyben a bécsieket kérdezve kiderült, hogy a városi utasok nagy része támogatná az ötletet.
A környezettudatos csomagszállítás jelenleg kizárólag a 150 fős tesztcsoport számára érhető el, de ha sikeresnek bizonyul, a jövőben akár szélesebb körben is bevezethetik, így még több utas – akár Magyarországról érkezők is – részt vehetnek benne.
Bécs és az oázisok
Bécs városi oázisok kialakításával is foglalkozik a fenntarthatósággal: a Bécsi Vízművek, a Wiener Wasser, fák és cserjék ültetésével természetközeli oázisokat hoz létre víztározóin. A kezdeményezés nemcsak a város klímavédelmi törekvéseit erősíti, hanem új élőhelyeket is biztosít a környékbeli rovaroknak, madaraknak és más állatoknak.
(Forrás: Bécs Város | Nemzetközi Irodák, nyitókép: Unsplash, illusztráció)
bécs | kísérlet | szállítás | csomag | fenntarthatóság | villamos
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!