Hat esztendővel ezelőtt alig több mint negyvenegyezer észak-ír állampolgár kért ír útlevelet, a brexit óta viszont már 180 ezren szeretnék a fiókjukban tudni a kilépés miatt sokat érő dokumentumot. Az okok a kedvezményekben keresendőek.
Egy 1998-ban kötött békeegyezmény értelmében Észak-Írország lakói a brit mellett ír, vagy adott esetben mind a két állampolgársággal is rendelkezhetnek. Az írhez csupán néhány formula kitöltése és háromszáz eurós adminisztrációs díj befizetése kellett, így viszonylag könnyen hozzá lehetett jutni a papírokhoz, amelyek hirtelen igen népszerűvé váltak az országban.
Egy felmérés szerint az észak-írek 56%-a nem szeretné elhagyni a jelentős kedvezményeket biztosító Európai Uniót, és a továbbiakban is élveznék a társulás előnyeit, például a jóval olcsóbb egyetemi oktatást és a kedvezőbb egészségügyi ellátást.
Hogy egy konkrét és sokatmondó példával mutassunk rá a különbségre: amíg egy uniós állampolgárnak 28 ezer eurójába kerül négy év a dublini Trinity College-ben, addig a brexit hivatalossá válását követően egy brit (vagy EU-n kívüli) diák ugyanezért százezer eurót kénytelen átutalni – írja a Bloomberg.
Hiába tartaná meg azonban uniós státuszát az észak-írek többsége, kicsi a valószínűsége, hogy sikerül, amennyiben országuk a brexit szárnyai alatt kirepül az EU-ból. Leo Varadkar ír miniszterelnök szerint problémákba ütközhet, ha megengedik az észak-ír állampolgároknak, hogy a továbbiakban is élvezzék az Európai Unióban élők előnyeit. Mások szerint viszont a kormánynak tiszteletben kell tartania a húsz esztendővel ezelőtti megállapodásban foglaltakat.
Az ügy érdekében néhány nappal ezelőtt mintegy ezer, köztiszteletben álló észak-ír állampolgár levélben kérte a kormányfőt, hogy ne hagyják el az uniót. Egy közelmúltban benyújtott javaslat szerint pedig Észak-Írország Hongkong mintájára önálló vámterület lehetne, ami megoldást jelenthetne a kérdésre.
A Bloomberg úgy véli, a brexit véglegessé válásával egy ír útlevél értéke akár nyolcvanezer dollár, azaz nagyjából 24 millió forint is lehet.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Bloomberg, Unsplash)
európai unió | ngay-britannia | előnyök | állampolgárság | útlevél | Anglia
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!