Az ember, aki elsőként vitte fel Wales zászlaját a világ tetejére, most keserűen figyeli a hegymászás jelenét.
A 66 esztendős Caradoc Jones a BBC News kérdésére válaszolva így vallott: az Everest meghódítása – ami egykor életre szóló álmot jelentett –, mára olcsó látványossággá züllött és alig van köze az igazi hegymászáshoz.
Három évtizeddel ezelőtt, amikor Jones a világ legmagasabb hegyét ostromolta, 2000-3000 fontnyi (955 ezer és 1.4 millió forintnyi) összegbe került egy ilyen túra. Szerinte mostanság a hegyek – miközben egyre népszerűbb turisztikai célpontokká válnak –, elveszíthetik azt a bizonyos kalandízt, ami egykor a hegymászás lényegét adta.
A Climbing Magazine cikkéből kiderül, hogy az Everest megmászására készülők 2025-ben várhatóan már 33 000 és 55 000 font (16 és 26 millió forint) között költenek majd el az expedícióra.
Jones ezzel kapcsolatban annyit mondott „A világ számos szegletében akadnak emberek, akik csöndben, feltűnés nélkül sokkal nehezebb feladatokat hajtanak végre. Véleményem szerint ez a csendes elszántság testesíti meg igazán a mászás valódi lényegét.”
Áprilisi hírek szerint Nepál új törvény bevezetését fontolgatja: az Everest megmászására csak azok kaphatnának engedélyt, akik már legalább egy 7000 méteres csúcsot sikerrel meghódítottak az ország területén. Ez a lépés jelentős fordulatot jelentene Nepál számára. Egy olyan nemzetről van szó, melynek lakói a turizmusból élnek, de egyre nagyobb aggodalommal figyelik, miként válik a világ legmagasabb hegye túlzsúfolttá, és miként sérül az ökológiai egyensúlya.
Nepál egyébként már korábban is bírálatok kereszttüzébe került, amiért túl sok mászónak, köztük tapasztalatlanoknak is engedélyt adott a csúcs elérésére. Ez vezetett ahhoz a jelenséghez, amikor is az ún. „halálzónában” – a csúcs alatti területeken – hosszú sorok kígyóztak.
(Forrás: Independent, fotók: Unsplash, Getty Images)
hegymászás | tömeg | silány | turizmus | jelen | cirkusz
A Balaton kapuja: Kenese Bay Garden Resort & Conference Hotel
Otthonos minimalizmus, avagy egy stílusos családi ház Szombathelyen

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!