Különleges felújítás-átalakítás kapta idén a Cseh Építészeti Díjat: az Imperial Spa – ahogy a neve is mutatja – fürdőnek épült 1895-ben, Karlovy Vary központjától délre, idén viszont pezsgő kulturális térként született újjá. A nemzetközi zsűri 307 pályázatból választotta ki győztesnek, és mint „kivételes kontextusérzékenységgel felújított” történelmi és ipari teret méltatta, amelynek határozott víziója van örökségmegőrzésről és társadalmi hatásról. Nézzünk hát be az épületbe!
Közel 130 éve adták át Karlovy Varyban az Imperial Spa fürdőt. Az épület igen innovatívnak számított a korában, amely tükrözte a 19. század második felében született nagy találmányok szellemét. Ekkoriban születtek meg a modern életre azóta is ható technikai vívmányok többek között Thomas Edison, Nikola Tesla, Alexander Bell, Carl Benz és Gottlieb Daimler révén.
Henri Giffard kormányozható léghajót tervezett, Jules Verne ontotta a máig klasszikus regényeit, Claude Monet megfestette az Impresszió, a felkelő nap című képet.
A technológiai fejlődés, és a komplex acélgépek megépítésének képessége fémjelezte korszellem tetten érhető az Imperial Spa tervezésében is.
Az eredeti építészek, Ferdinand Fellner és Hermann Helmer egyedülálló mechanizmust építettek be a tőzeg feldolgozására és elosztására: a tőzeget futószalaggal és lifttel szállították egy feldolgozóból a többszintes fürdőhelyekre. A hatékony rendszernek köszönhetően napi kétezer vendég használhatta a mintegy száz fürdőt, és a kezdeti drága beruházás gyorsan megtérült.
Hanem az ezredforduló éveiben már csak alkalmanként használták az épületet, amely így fokozatosan lepusztult.
A drága rekonstrukcióhoz értelmes célt kerestek, és a beruházó, illetve a megrendelő Karlovy Vary régió végül a kulturális intézmény funkció mellett döntött. A központi projektelem az épület magjában, az átriumon belül található koncertterem és a multifunkcionális terem – a tőzegszállítót működtető egykori gépház helye – lett.
Ez a néhai gép inspirálta a Petr Hájek ARCHITEKTI tervezte átalakítást. Mivel a fürdő funkcióval többé nem számoltak, és az eredeti szerkezetből csak néhány öntöttvas oszlop maradt meg, lehetőség nyílt egy új „gép”, mégpedig a legkorszerűbb akusztikai technológia bevezetésére.
A terem most képes számos rendezvény egyedi akusztikai– és térigényéhez igazodni.
Mozgatható elemek segítségével beállítható a visszhangidő, valamint a hangenergia iránya és intenzitása. A zenekari árok mögött behúzható „képernyő” visszaveri a hangot a közönség felé; a színpad felett forgó háromszög alakú panelek visszaverhetik, elnyelhetik, szórhatják vagy irányíthatják a hangot. A zenekar alatti fapadló panelei rezonátorként szolgálnak, harmonizálva a zenészek hangszereivel.
Másfelől a terem nemcsak koncertek, de színházi– és táncelőadások, konferenciák, filmvetítések és popkoncertek befogadására is alkalmas. Egy nehéz sötétítőfüggöny lehetővé teszi a tér akár teljes elsötétítését és akusztikai csillapítását. Minden fény– és hangtechnikát beépítettek a csarnok szerkezetébe, míg a szellőző– és tűzvédelmi rendszereket a fő lépcsőház feletti tetőblokkba integrálták.
Speciális kihívást jelentett, hogy a nagy szerkezeti elemeket nem lehetett az átriumba szállítani: ezeket kisebb elemekből szerelték össze, miután a tetőre vágott nyíláson át beemelték azokat az épületbe.
Megújuló fürdőépület Ausztriában
Nemrég egy klasszikus osztrák fürdőváros történelmi épületének felújításáról számoltunk be: a Bad Gastein-i Grand Hotel Straubinger műemlékvédelem alatt álló épületét aprólékos munkával restaurálták a BWM Designers & Architects tervei nyomán, így most harmonikus egységbe foglalja a történelmi sármot a kortárs luxussal.
(Forrás: Petr Hájek ARCHITEKTI, fotók: Benedikt Markel, Pavel Nasadil, Petr Polák)
fürdő | nagy sztori | építészet | Petr Hájek | csehország | karlovy vary
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!