Itthon még kevéssé ismert az ipari kender, ellenben kiváló hőszigetelő, olcsó, szinte nulla a környezeti lábnyoma, és ultrastílusos. Bizonyítja egy kifinomult angol vidéki otthon.
A Margent Farmon, Cambridgeshire-ben épült házzal az volt a célja a tulajoknak és a Practice Architecture építészeinek, hogy bemutassák, milyen elképesztően változatosan felhasználható a vadkender. A növényt amúgy már most is előszeretettel használják bioüzemanyagként vagy a ruhaiparban, építőanyagként azonban még kevésbé elterjedt, pedig hát tökéletes. Ahogy ez látszik is ezen az előregyártott kenderbetonból épült házban is.
Mivel maga az anyag is nagyon stílusos és rusztikus, az építészeknek nem állt szándékában eltakarni: a látszó kenderbeton melegséget és egyszerű stílusosságot áraszt. Emellett hasznos is, ugyanis a kender megregulázza a levegő nedvességtartalmát, nem lesznek nyirkosak vagy penészesek a falak – ezzel pedig lényegesen egészségesebb környezetet teremtenek egyes építőanyagoknál, ahol ezek gyakori problémát okoznak.
A kenderfalak mellett az ajtók, a lépcsőkorlát, a bútorok többsége és a tartóoszlopok fából készültek, a padlót pedig fonott padlószőnyeg takarja. A hálók és a fürdők a földszinten találhatók, ahol még egy dupla belmagasságú nappaliban is ücsöröghetünk, és az óriási üvegfalakon át gyönyörködhetünk az angolos kertben.
A külső falakat ipari kender és üvegszál keverékéből készült csempék takarják, melyeket mezőgazdasági hulladékként megmaradt, cukor alapú gyanta köt össze.
Az építészek és a tulajok tovább kísérleteznek a kenderhasználattal, például kenderből készült tálcákat, italalátéteket és akasztókat is készítettek a The Conduittal – de a világ számos pontján sok építész fordul a klímaváltozás zászlaja alatt a kenderbeton felé. Szerintünk dizájnügyileg is roppant meggyőző anyag – jó tulajdonságainak köszönhetően pedig maximálisan támogatjuk az építészetben való elterjedését.
Ez is érdekelhet:
ház | dizájn | építészet | kender | kenderbeton | ipari kender
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!