Itthon még kevéssé ismert az ipari kender, ellenben kiváló hőszigetelő, olcsó, szinte nulla a környezeti lábnyoma, és ultrastílusos. Bizonyítja egy kifinomult angol vidéki otthon.
A Margent Farmon, Cambridgeshire-ben épült házzal az volt a célja a tulajoknak és a Practice Architecture építészeinek, hogy bemutassák, milyen elképesztően változatosan felhasználható a vadkender. A növényt amúgy már most is előszeretettel használják bioüzemanyagként vagy a ruhaiparban, építőanyagként azonban még kevésbé elterjedt, pedig hát tökéletes. Ahogy ez látszik is ezen az előregyártott kenderbetonból épült házban is.
Mivel maga az anyag is nagyon stílusos és rusztikus, az építészeknek nem állt szándékában eltakarni: a látszó kenderbeton melegséget és egyszerű stílusosságot áraszt. Emellett hasznos is, ugyanis a kender megregulázza a levegő nedvességtartalmát, nem lesznek nyirkosak vagy penészesek a falak – ezzel pedig lényegesen egészségesebb környezetet teremtenek egyes építőanyagoknál, ahol ezek gyakori problémát okoznak.
A kenderfalak mellett az ajtók, a lépcsőkorlát, a bútorok többsége és a tartóoszlopok fából készültek, a padlót pedig fonott padlószőnyeg takarja. A hálók és a fürdők a földszinten találhatók, ahol még egy dupla belmagasságú nappaliban is ücsöröghetünk, és az óriási üvegfalakon át gyönyörködhetünk az angolos kertben.
A külső falakat ipari kender és üvegszál keverékéből készült csempék takarják, melyeket mezőgazdasági hulladékként megmaradt, cukor alapú gyanta köt össze.
Az építészek és a tulajok tovább kísérleteznek a kenderhasználattal, például kenderből készült tálcákat, italalátéteket és akasztókat is készítettek a The Conduittal – de a világ számos pontján sok építész fordul a klímaváltozás zászlaja alatt a kenderbeton felé. Szerintünk dizájnügyileg is roppant meggyőző anyag – jó tulajdonságainak köszönhetően pedig maximálisan támogatjuk az építészetben való elterjedését.
Ez is érdekelhet:
ház | ipari kender | építészet | Anglia | dizájn | kender
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!