Annyi lehet a klasszikus becsekkolásnak – Így változik idén a légi közlekedés

Többnyire jó híreink vannak azoknak, akik sok időt töltenek el a terminálokon vagy a fedélzeten, mert 2018-ban az utasok kedvében járnak majd a légitársaságok, olyan várható újításokkal, mint az arcfelismerés a biztonsági ellenőrzésnél vagy a gépen használatos szupergyors wifi.

Nincs többé becsekkolás

Függetlenül attól, hogy online tettük vagy kiálltuk a sort a reptéri pultnál, becsekkolás nélkül elképzelhetetlen volt az utazás. Eddig. A Delta légitársaságnál ugyanis eltekintenek ettől a macerától.

"Az utas lefoglalta a jegyet, kifizette, tehát tudjuk, hogy kicsoda. Miért kell még bejelentkeznie is?" – mondja Ed Bastian, a Delta vezérigazgatója. A cég egy mobilalkalmazáson keresztül intézi a procedúrát úgy, hogy 24 órával az indulás előtt ellenőrzik az utast, a beszállókártyája pedig automatikusan megjelenik az okostelefonján. Ennyi.

Egy robot mondja meg, merre van a mosdó

A Rocky negyedik részében (1985-ben!) egy robot szobalány sürgött-forgott a bokszoló házában, de ami a bunyós filmben csak fikció volt, az a Szilikon-völgyben és Oaklandben már valóság.

Az LG által készített modellek az utasok között bóklászva beolvassák a beszállókártyát, és több nyelven is képesek útbaigazítani az eltévedőket.

Filmletöltés a fedélzeten

Már a célegyenesben vagyunk, hogy az otthon megszokott sebességgel és sávszélességgel netezhessünk a gépen is. A bennfentesek szerint 2018-ban a legtöbb járaton úgy használhatjuk a wifit, mintha a nappalinkban lennénk. Néhány nagyobb légitársaságnál (pl.: Lufthansa) már bevezették a szolgáltatást – természetesen pénzért, a járat hosszától függően tíz és harminc dollár között összegért lehet mondjuk online darálni kedvenc sorozatunkat.

A Gogo nevű cég több légitársasággal együttműködve műholdas rendszerrel bővíti ki a repülőtéri wifielérést, mely akár másodpercenként hetven megabites száguldást biztosíthat.

A biometrikus azonosítás mindent felgyorsíthat

Az ujjlenyomat-ellenőrzés, illetve az arcfelismerés nemcsak a rendőrségen működik, hanem siettetheti a repülőtéri biztonsági intézkedéseket is, ha az utasnak van TSA PreCheck-regisztrációja. Az Egyesült Államokban 2011-ben vezették be ezt a gyorsabb, egyszerűbb kontrollt, mellyel megspórolható a sorban állás és a vetkőzés, öt évre nyolcvanöt dollárért. 

A Lufthansa Los Angelesben és Frankfurtban teszteli az arcleolvasós rendszert, ami hasonló ahhoz, amit Arnold Schwarzeneggerrel csináltak A hatodik napon című filmben: csak egy különálló, önkiszolgáló kapun kell átmenni, miközben a pultnál ellenőrzik az adatainkat.

Szállásfoglalás szóban

A hangalapú repjegyfoglalások egyre elterjedtebbek, emellett több utazási ügynökség nyújt képernyőmentes alternatívát is a szálláskereséshez.

Több légitársaság száll(t) be a technológia fejlődésének köszönhetően ebbe a futurisztikus foglalási bizniszbe: hamarosan bárki, a gépen ülve, headsettel a fején intézhet magának hotelszobát. Egy-két nagyobb európai társaságnál, például az Amadeusnál már futnak a próbakörök.

Várakozunk, mert várakozni élvezet

Gyakran megesik, hogy különféle okok miatt órákra le vagyunk kötve a terminálon. Ilyenkor sokkal lassabban telnek a másodpercek, és ha nincs nálunk könyv, vagy nem akarunk fél napot egy kávézóban üldögélni és keresztrejtvényt fejteni, akkor jól jöhetnek alternatívák az idő kitöltéséhez.

Számos reptéren már működnek a közös használatra beállított iPadek, melyekkel ételt rendelhetünk vagy addig szörfözhetünk a neten, amíg végre nem szólítanak a beszállókapuhoz.

Több nonstop út Amerikából Európába

A kontinensen jó ideje csúcson vannak a fapados járatok, ami mostanra elérte az Államokat is abban az értelemben, hogy jelentősen megnőtt az USA kisebb reptereiről induló, olcsó európai utakat kínáló desztinációk száma.

Már nem csak a Párizs–New York etapot tehetjük meg átszállás nélkül, hanem számos európai városba repülhetünk Amerikából akár száz dollár környéki összegért. A variációk száma ebben az évben pedig csak növekedni fog.

Nem lesz könnyebb megtalálni a legjobb árat

A repülőjegyárak változásának lekövetése soha sem ment egyszerűen, nem mindenkinek van lehetősége félóránként csekkolnia a különféle oldalakat, hogy most éppen melyik városba juthatunk el fillérekért, vagy hány csomagot tudunk feladni kedvezményesen.

Egyedül a csomagfeladás pluszköltségeiből az elmúlt év utolsó negyedében több mint egymilliárd dollárt kaszáltak a légitársaságok, tehát nem feltétlenül áll érdekükben állandóan akciózni. Mindenesetre továbbra is résen kell lenni a foglalásnál, és valamennyi apró betűs részt elolvasni.

Ez is érdekelhet:

Új év, új bakancslista: huszonnégy hely, ahová el kell jutni 2018-ban

Nem kell Willy Fogg-üzemmódba kapcsolva határidőre körbejárni ezt a huszonnégy pazar helyet a nagyvilágban Sanghajtól Torontóig, Van rá 365 napunk. Bakancslista 2018-ra.

(Fotó: unplash.com)

biztonsági ellenőrzés | repülés | wifi | foglalás | repülőtér

FOLYTASD EZZEL

Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat

Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Itt van az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted az őszi hagyományokat
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom