Többnyire jó híreink vannak azoknak, akik sok időt töltenek el a terminálokon vagy a fedélzeten, mert 2018-ban az utasok kedvében járnak majd a légitársaságok, olyan várható újításokkal, mint az arcfelismerés a biztonsági ellenőrzésnél vagy a gépen használatos szupergyors wifi.
Nincs többé becsekkolás
Függetlenül attól, hogy online tettük vagy kiálltuk a sort a reptéri pultnál, becsekkolás nélkül elképzelhetetlen volt az utazás. Eddig. A Delta légitársaságnál ugyanis eltekintenek ettől a macerától.
"Az utas lefoglalta a jegyet, kifizette, tehát tudjuk, hogy kicsoda. Miért kell még bejelentkeznie is?" – mondja Ed Bastian, a Delta vezérigazgatója. A cég egy mobilalkalmazáson keresztül intézi a procedúrát úgy, hogy 24 órával az indulás előtt ellenőrzik az utast, a beszállókártyája pedig automatikusan megjelenik az okostelefonján. Ennyi.
Egy robot mondja meg, merre van a mosdó
A Rocky negyedik részében (1985-ben!) egy robot szobalány sürgött-forgott a bokszoló házában, de ami a bunyós filmben csak fikció volt, az a Szilikon-völgyben és Oaklandben már valóság.
Az LG által készített modellek az utasok között bóklászva beolvassák a beszállókártyát, és több nyelven is képesek útbaigazítani az eltévedőket.
Filmletöltés a fedélzeten
Már a célegyenesben vagyunk, hogy az otthon megszokott sebességgel és sávszélességgel netezhessünk a gépen is. A bennfentesek szerint 2018-ban a legtöbb járaton úgy használhatjuk a wifit, mintha a nappalinkban lennénk. Néhány nagyobb légitársaságnál (pl.: Lufthansa) már bevezették a szolgáltatást – természetesen pénzért, a járat hosszától függően tíz és harminc dollár között összegért lehet mondjuk online darálni kedvenc sorozatunkat.
A Gogo nevű cég több légitársasággal együttműködve műholdas rendszerrel bővíti ki a repülőtéri wifielérést, mely akár másodpercenként hetven megabites száguldást biztosíthat.
A biometrikus azonosítás mindent felgyorsíthat
Az ujjlenyomat-ellenőrzés, illetve az arcfelismerés nemcsak a rendőrségen működik, hanem siettetheti a repülőtéri biztonsági intézkedéseket is, ha az utasnak van TSA PreCheck-regisztrációja. Az Egyesült Államokban 2011-ben vezették be ezt a gyorsabb, egyszerűbb kontrollt, mellyel megspórolható a sorban állás és a vetkőzés, öt évre nyolcvanöt dollárért.
A Lufthansa Los Angelesben és Frankfurtban teszteli az arcleolvasós rendszert, ami hasonló ahhoz, amit Arnold Schwarzeneggerrel csináltak A hatodik napon című filmben: csak egy különálló, önkiszolgáló kapun kell átmenni, miközben a pultnál ellenőrzik az adatainkat.
Szállásfoglalás szóban
A hangalapú repjegyfoglalások egyre elterjedtebbek, emellett több utazási ügynökség nyújt képernyőmentes alternatívát is a szálláskereséshez.
Több légitársaság száll(t) be a technológia fejlődésének köszönhetően ebbe a futurisztikus foglalási bizniszbe: hamarosan bárki, a gépen ülve, headsettel a fején intézhet magának hotelszobát. Egy-két nagyobb európai társaságnál, például az Amadeusnál már futnak a próbakörök.
Várakozunk, mert várakozni élvezet
Gyakran megesik, hogy különféle okok miatt órákra le vagyunk kötve a terminálon. Ilyenkor sokkal lassabban telnek a másodpercek, és ha nincs nálunk könyv, vagy nem akarunk fél napot egy kávézóban üldögélni és keresztrejtvényt fejteni, akkor jól jöhetnek alternatívák az idő kitöltéséhez.
Számos reptéren már működnek a közös használatra beállított iPadek, melyekkel ételt rendelhetünk vagy addig szörfözhetünk a neten, amíg végre nem szólítanak a beszállókapuhoz.
Több nonstop út Amerikából Európába
A kontinensen jó ideje csúcson vannak a fapados járatok, ami mostanra elérte az Államokat is abban az értelemben, hogy jelentősen megnőtt az USA kisebb reptereiről induló, olcsó európai utakat kínáló desztinációk száma.
Már nem csak a Párizs–New York etapot tehetjük meg átszállás nélkül, hanem számos európai városba repülhetünk Amerikából akár száz dollár környéki összegért. A variációk száma ebben az évben pedig csak növekedni fog.
Nem lesz könnyebb megtalálni a legjobb árat
A repülőjegyárak változásának lekövetése soha sem ment egyszerűen, nem mindenkinek van lehetősége félóránként csekkolnia a különféle oldalakat, hogy most éppen melyik városba juthatunk el fillérekért, vagy hány csomagot tudunk feladni kedvezményesen.
Egyedül a csomagfeladás pluszköltségeiből az elmúlt év utolsó negyedében több mint egymilliárd dollárt kaszáltak a légitársaságok, tehát nem feltétlenül áll érdekükben állandóan akciózni. Mindenesetre továbbra is résen kell lenni a foglalásnál, és valamennyi apró betűs részt elolvasni.
Ez is érdekelhet:
(Fotó: unplash.com)
foglalás | repülés | repülőtér | wifi | biztonsági ellenőrzés
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!