Talán úgy tűnhet, az október még messze van, de jobb, ha már most felkészülsz a programáradatra, nehogy lemaradj az ősz egyik legnagyobb durranásáról.
Az idei Liszt Ünnep nemcsak izgalmas zenei csemegéket, de páratlan irodalmi és képzőművészeti megmozdulásokat is tartogat. Mutatjuk is, hogy mire gondolunk.
Tudod, mit énekelt gyerekként Plácido Domingo?
Október 9-én a Müpában a világhírű spanyol operaénekes saját gyökereihez nyúl vissza és a zenés színház nemzeti hagyományait is feleleveníti a zarzuela műfajával, melynek jellegzetessége, hogy prózai és énekelt részek váltják egymást, és a zenének is meghatározó dramaturgiai szerep jut benne.
Plácido Domingóhoz azért is áll olyan közel ez a forma, mert szülei zarzuela-előadók voltak, így saját pályája is ebből a közegből indult. Mint egyszer nyilatkozta, „a zarzuela volt az a zene, amelynek szüleim az életüket szentelték, és emiatt határoztam el, hogy támogatni fogom a fiatal zarzuelaénekeseket.“
Izlandi zongorista magyar zenei kötődéssel
Október 22-én Ravel rendkívül üde és sziporkázóan szellemes zongoraversenyének hangjai csendülnek fel a Müpában az izlandi zongoristazseni, Víkingur Ólafsson és az Orchestre symphonique de Montréal tolmácsolásában.
Ólafsson leginkább kreatív és formabontó megközelítéseiről vált híressé, hitvallását jól megvilágítja ez a néhány mondata: „Előadó létemre is zeneszerzőként gondolkodom a múlt zenéjéről.
Fontosnak tartom, hogy bármennyire is szeretem a nagyok alkotásait, ne helyezzem őket elérhetetlen piedesztálra,
gondolkodjak róluk kritikusan. Ezt hallom akkor is, amikor Rachmaninov játszik Chopint, vagy Bartók a saját műveit. Nem kötik magukat merev szabályokhoz, mégis tisztábban adják át a lényeget.”
A zongorista ráadásul ezer szálon kötődik a magyar zenéhez, és meghatározó mesterei, mint Sebők György vagy Sándor György révén a magyar zongoratradíció egyik nagy vonulatához is.
Mélyen személyes történetek neosoul stílusban
Október 16-án az Akvárium Klubban kalauzol magával ragadó utazásra a neosoul és a jazz-funk határmezsgyéjén a 2011-ben alakult ausztrál zenekar, a Hiatus Kaiyote, melynek frontembere, az énekes-gitáros Naomi Saalfield vagyis Nai Palm nemcsak excentrikus megjelenésével, hanem különleges énekstílusával és egyéni hangszínével is gyorsan beírja magát a közönség emlékezetébe.
Az énekesnő sok nehézségen ment keresztül az elmúlt években, és ezek a küzdelmek mély személyes ihletést adtak az együttes dalainak. A formáció 2018-ban hosszabb szünetre kényszerült, amikor Nai Palmot mellrákkal diagnosztizálták. A művész szerencsésen felépült a betegségből, és a zenekar 2021-ben új albummal jelentkezett, amely az énekes életének említett időszakát dolgozza fel, és a pandémia egyénre gyakorolt hatásaira is reflektál. Az anyagot a legjobb progresszív R&B-album kategóriában Grammy-díjra jelölték.
„Kivel éltem eddig?"
Húsba vágóan aktuális témára hívja fel a figyelmet Halász Rita első, Margó-díjas regénye, a Mély lélegzet, mely egy harmincas pár kapcsolatának alakulásán és válságán keresztül azt a kérdést járja körül, hogy hogyan lehet kilépni egy bántalmazó kapcsolatból. „Kivel éltem eddig? Ki vagyok én, hogy ennyi ideig éltem vele?”– teszi fel a kérdést a könyv főhőse, Vera, aki egy durva veszekedés után két kisgyerekével elköltözik a férjétől.
Október 12-én a történet jelenetei Pálos Hanna Junior Prima-díjas színésznő és Beck Zoltán, a 30Y énekes-gitárosának előadásában, Valuska László rendezésével elevenednek meg és ígérnek szívbemarkoló élményt.
Kortárs festmények kavalkádja
Október 6. és 9. között a kortárs képzőművészet fellegvárává változik a Bálna, ahol közel harminc ország több mint ötszáz művészének sok ezer alkotása látható és vásárolható meg
Magyarország legnagyobb művészeti kiállításán,
mely egyben Közép- és Kelet-Európa legjelentősebb nemzetközi kortárs képzőművészeti vására, az Art Market Budapest.
A művészetrajongók emellett számtalan kísérőprogram közül is válogathatnak, szintén a Bálna Budapest ad otthont Közép- és Kelet-Európa egyetlen nemzetközi fotóművészeti vásárának, az Art Photo Budapest-nek, és az Inside Art elnevezésű nemzetközi konferenciának.
150 év Wagner társaságában
Október 10-én a 150 éves Wagner Társaság költözteti a Müpába a német romantika monumentális-mitológikus világát. A társaság 1872-ben azzal a céllal alakult meg Pesten, hogy itthon is népszerűsítse a német zeneszerző műveit, valamint építési jegyek kibocsátásával hozzájáruljon a Wagner-kultusz bayreuthi szentélyének, a Festpielhausnak a felépítéséhez.
A jubileumot különleges koncerttel ünneplik, amelyen napjaink egyik vezető Wagner-énekesét, Michael Vollét hallhatjuk és Schöck Atalát, akit az elmúlt években olyan Wagner-szerepek előadójaként ismerhettünk meg, mint Fricka, Erda vagy Brangäne. A Magyar Állami Operaház Zenekarát a nagyszerű Pinchas Steinberg vezényli.
Klasszikusok forradalma Mozarttól a Beatlesig
A három pozsonyi születésű Janoska fivér és a nagybőgőn muzsikáló sógor, Julius Darvas a legnagyobb klasszikusok jól ismert mesterműveit teszi izgalmassá, maivá és minden ízében „janoskássá”, legyen szó Mozart-darabokról vagy Beatles-dalokról. Mint mondják, „a klasszikus művek tolmácsolásakor felelevenítjük az improvizáció művészetét, amely a barokk korban például magától értetődő volt.”
A zenészek intenzív párbeszédet folytatnak egymással és a közönséggel,
és ennek is köszönhető, hogy az elmúlt években olyan kiválóságokkal léptek fel, mint Al Jarreau, Bobby McFerrin, Juan Diego Flórez, Brian McKnight, Julian Rachlin, Randy Newman, Biréli Lagrène és Lalo Schifrin. Október 11-én a Zeneakadémia közönségének vérét pezsdítik fel.
Ha már az őszt tervezed, ezt a várost is érdemes felvenned a listára, de azok közül az európai tájak közül is válogathatsz, amelyek a legszebbek ilyenkor.
(Forrás és képek: Müpa)
irodalom | art market budapest | zene | kiállítás | koncert
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!