Alexander de Croo belga miniszterelnök hétfőn rendkívüli sajtótájékoztató keretében több, egyaránt matematikai modelleken alapuló forgatókönyvet vázolt fel a koronavírus-járvány hosszú távú kezelésére az országban.
Az egyes számú forgatókönyv arra a felvetésre épül, hogy számítani lehet egy harmadik járványhullámra, így a hatályban lévő intézkedések továbbra érvényben maradnak. A második arra a feltételezésre alapul, hogy március elsejétől a kormány enyhíti a korlátozó intézkedéseket, ami azt a kockázatot foglalja magában, hogy hirtelen újra megugrik a fertőzöttek és kórházi kezelésre szorulók száma.
A harmadik modell azt a lehetőséget vázolja fel, hogy a korlátozó intézkedéséket április elsejétől kezdve feloldja a belga vezetés, arra alapozva, hogy március végéig már több ember válik immunissá a kórokozóval szemben, a beoltásoknak köszönhetően. A negyedik lehetőség pedig azt körvonalazza, hogy a korlátozásokat egy hónappal később, májusban helyeznék hatályon kívül.
“Májusban még többen lesznek beoltva, így a fertőzöttségi szint is abszolút kezelhető lesz”
vélekedett a belga miniszterelnök. A sajtótájékoztatót összefoglalva De Croo elmondta, hogy a kormány szeretne többféle perspektívát felvázolni a polgárok számára, és átláthatóan kommunikálni a kormány jövőbéli lépésiről a járvány elleni harccal összefüggésben.
Belgiumban, a hónap elején, a kormány némelyest enyhítette az érvényben lévő korlátozásokat, de továbbra is szigorú szabályok vannak érvényben.
A múzeumokon kívül minden kultúrális intézmény zárva tart, az éttermek és vendéglátóhelyek csak elvitelre adhatnak ételt és italt, a kijárási korlátozás pedig este tíz és hajnali öt óra közt van érvényben (leszámítva Flandriát, ahol éjfél a kijárási tilalom kezdete). Január 27. és március elseje között pedig minden nem feltétlenül szükséges külföldi utazás tilos az országban.
A belga közegészségügyi hatóság hétfői tájékoztatása szerint, enyhén, nem több mint négy százalékkal emelkedett az új fertőzöttek száma a pénteki adatokhoz képest, ugyanakkor négy illetve tíz százalékkal csökkent a kórházi felvételek és a járványban elhunytak aránya. A hétvégén, napi átlagban kétezer embernek lett pozitív a vírustesztje, százhúsz embert szállítottak egészségügyi intézményekbe, továbbá harmincan haltak bele a járvány okozta betegségbe.
Nem csak Belgium tervez az oltás köré: Lengyelország például most engedélyezte az oltással rendelkező személyek belépését, Románia pedig már januárban, míg Grúzia február közepén tette meg ugyanezt. Szlovákia eközben durván szigorított a belépés szabályain, míg a Vatikán kötelezővé tette állampolgárai számára a vakcinát.
(Forrás: Politico, MTI, fotók: Unsplash)
FOLYTASD EZZEL
