Rubens és Van Dyck festményei elhozzák a Szépművészetibe a flamand festészet fénykorát

A szerdán nyíló kiállítás az európai művészet meghatározó barokk mesterét, Peter Paul Rubenst dicsőíti.

A százhúsz művet felvonultató tárlatra negyven nagy közgyűjteményből, többek között a Louvre-ból, az Ermitázsból, a Pradóból, a washingtoni és a londoni National Galleryből érkeznek műtárgyak. A kiállításon Rubens mintegy harminc és Van Dyck több mint egy tucat remekműve mellett más flamand mesterek kiváló alkotásait is meg lehet nézni.

A kiállítás legfőbb célkitűzése a saját és a kölcsönzött művek révén bemutatni Peter Paul Rubens művészetének kiemelkedő kvalitását, és az egész korszakra gyakorolt meghatározó, rendkívül erős hatását, valamint az ebből és emellett kibontakozott sokrétű, stilárisan és tematikailag egyaránt gazdag 17. század flamand festészetet.

A kiállítás tíz nagy szekcióra tagolódik: az első két szekció Dél-Németalföld jelentős központjaiba: Brüsszelbe és Antwerpenbe kalauzolja a nézőt, megismertetve a terület uralkodóival, kiemelkedő művészegyéniségeivel, azzal a társadalmi közeggel, amelyben e nagyszerű alkotások létrejöttek. Bemutatja a flamand festők sokszínű itáliai kapcsolatrendszerét, és fontos szerep jut az ellenreformáció szellemiségének megidézésének. A zsánerképek a korabeli mindennapokba nyújtanak betekintést. A változatos műfaji gazdagságot és az együttműködésen alapuló, tipikusan dél-németalföldi műhelygyakorlatot több pompás mitológiai és bibliai témájú kép valamint csendélet képviseli.

A tárlat igazi kuriózuma a Rubens által tervezett Decius Mus-kárpitsorozat egy darabja és a hozzá kartonként szolgáló festmény együttes bemutatása.

Ebben a szekcióban megismerhetjük a Rubens által megújított kárpitművészetet, és magát az alkotás folyamatát is, az olajvázlattól egészen a kárpit leszövéséig. A tárlat portrészekciójában a Van Dyck festette képmások egész sora kápráztatja el a nézőt. Ezek között mutatják be a múzeum kiemelt értékű új szerzeményét, Stuart Mária Henrietta hercegnő portréját is.

A budapesti Szépművészeti Múzeumban nyíló kiállítás február 16-ig látható, jegyek itt vásárolhatóak.

Ez is érdekelhet:

Rekordpénzért ülnek a majmok a parlamentben

Az egyik legismertebb, mégis arctalanságba burkolózó street art művész, Banksy óriási majmos képe 9,9 millió fontért kelt el a Sotheby's aukcióján.

(Fotók: Getty Images)

budapest | tárlat | holland | kiállítás | németalföld

FOLYTASD EZZEL

Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod

10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod

Rendeld meg a Roadster magazin 14. számát!

Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom