Vintage tárgyakat és modern kézműves asztalt is találunk a rebirth-nél. Az ötödik születésnapját ünneplő győri kreatív stúdiót közelebbről is megismerhetjük a héten a Bäse-ben rendezett rbirth5 eseménysorozaton, ahová mi is ellátogattunk még a csütörtök esti megnyitó előtt.
„Egy új biedermeier korszakot élünk: ahogy akkor, most is sokan behúzódnak az otthonaikba, mert ha a külvilág tele van fenyegetéssel, hanyatlik, akkor legalább az otthon legyen rendben – fejtegette a vintage tárgyak iránt feltámadt érdeklődést Sörös Zoltán, a rebirth egyik alapítója a megnyitó előtti beszélgetésen. – Ha megfigyeljük, az Instán is egyre inkább a saját kis otthonából posztol mindenki, ahol nyugalom van.”
Zoli és Tomi (Pintér Tamás) az elmúlt korok használati tárgyait kutatják, gyűjtik az öt éve alapított rebirth égisze alatt. A győri stúdió két fő pillére új életet lehelni a poros vitrinekből, dohos pincék mélyéről előhalászott, fényüket vesztett vintage tárgyakba, illetve a saját tervezésű és készítésű, kör alakú asztaluk, a Colosso kollekció gyártása.
Az ötödik szülinapra viszont többel is készültek, mindenekelőtt egy exkluzív eseménysorozattal.
Május 15. és 22. között a Bäse – Creative Clubhouse-ban a rebirth5 keretében kiállítást, 16-án és 17-én pop-up vásárt tartanak, ahol azonban a vintage tárgyak és a Colosseo mellett sok egyéb is volt-lesz: a csütörtöki megnyitón a rebirth kollekció válogatott poharaiból, táljaiból kóstolhatták a szerencsések Nádudvari Noémi, Lasciva Wines privát séfjének színes, formabontóan extra ételeit, miközben Tomi és Zoli az elmúlt öt évük izgalmas állomásairól, érdekes történeteiről beszélgetett a résztvevőkkel. A Faun illatgyertyát pedig megismerhetjük, megszagolhatjuk és meg is vásárolhatjuk pénteken és szombaton.
Zoli és Tomi szenvedélyes gyűjtők, értékmentők. A teríték áll a fókuszban, de nem étkészleteket, sokkal inkább különálló tárgyakat – poharakat, vázákat, gyertyatartókat, süteményes tálakat – vadásznak össze, amelyek aztán egyszer csak teljes egésszé állnak össze kiterjedt, delikát gyűjteményük részeként.
Piacokon, vásárokon, online és személyes ismerősök révén jutnak hozzá kézműves darabokhoz, amelyek egészen mást képviselnek, mint a mai indusztriális, tömegtermelésben készült társaik. Ám ez a vadászat nem könnyű műfaj: „Folyamatosan tanulunk, ismerkedünk a régi gyárak termékeivel és az anyagokkal is.
Ma már messziről megismerjük azt, ami – számunkra – értékes, különleges és
igazán egyedi. Az általunk gyűjtött termékek sokszor akár ötven év után is kitűnően
használhatóak, ellátják alapvető funkciójukat.”
Vonzalmuk egy-egy terített asztalhoz már gyerekkorukban kezdődött. Zoliéknál ünnepnapokon vették elő a mamától örökölt Zsolnay étkészletet a szép poharakkal és a szovjet evőeszközökkel, amelyek sokszor kézzel készített asztali díszek társaságában pompáztak a frissen vasalt asztalterítőn. Tomiéknál is csak alkalomadtán használták az aranyszélű boros poharat, a szép kávés csészéket, sőt sokszor csak a rendszeres portörlés miatt kerültek elő szombatonként a nippek a vitrinből.
A mára mintegy háromezer darabot számláló gyűjteményükkel ezeket a pillanatokat hozzák vissza, de nemcsak a maguk számára: azt üzenik, hogy a szép és egyedi antik vagy vintage tárgyak a mindennapok részei is lehetnek, nem kell kizárólag az ünnepekre tartogatni őket.
Mindehhez pedig egy kör alakú asztalt is terveztek 2021-ben, Colosseo néven, amelynek később elkészültek a kistestvérei: a kávézóasztalkák. Vintage és kortárs tökéletes párost alkot, nem utolsó sorban azért, mert a Colosseo darabjai kizárólag tömörfából (bükk, mahagóni, tölgy, dió), gondos kézimunkával készülnek.
A Bäse kiállításán kortárs és antik kontrasztjára reflektálva Ikeás fém polcokon tündökölnek az egyedi poharak, kristályvázák, gyertyatartók és tálak, amelyek együttese egyfajta metszete a rebirth elmúlt öt évének, a márka fejlődésének. A hétköznapibb tárgyak mellett
művészi értékű üvegtárgyakat is láthatunk: Josef Hospodka cseh üvegműves szoborszerű kristályvázáját vagy Tauno Wirkkala Mesiurut vázáját is, amelyet a Humppila Glass számára tervezett a hetvenes években.
Ma már tudatosabban választják ki az objekteket, mint kezdetekben, főleg magyar, osztrák és skandináv tárgyakat gyűjtenek, másfelől viszont nyitottan, rugalmasan állnak a jövőhöz. Erre az egyik példa a mostani eseménysorozat, és benne az együttműködés a Bäse-zel és Nádudvari Noémivel – sőt létrejött egy különleges kollab Muszka Gergő grafikussal is.
Gergő jegyzi a Faun nevű, rebirth x Andyourstories „erdős, zöld, maszkulin, gyantás” illatúvegán szójagyertya arculatát. Az illat megkomponálásában meghatározó szerepet játszottak Zoli gyerekkori élményei, amikor reggelente tett egy erdei sétát, illetve a mostani rebirth-identitás is benne van:
„önmagát kereső, erdőben bolyongó természeti lény, aki nehezen találja helyét a mai világ sodrásában.”
Ezek a gyertyák is kaphatóak lesznek 16-án és 17-én a pop-up vásáron, ahogy a vintage tárgyak, a Colosseo asztalok és Markó Luca rebirth tárgyakról készült művészi fotográfiái is.
A hét záróeseménye május 22-én, csütörtökön 18 órakor a „Tárgyaink (legkevésbé sem) titkos élete” című kerekasztal-beszélgetés lesz, ahol Zoli Hevesi Annabella formatervezővel, Láng Imola látványtervezővel és Winkler Nóra művészeti szakemberrel, árverésvezetővel beszélget majd, Mayer Kitti designteoretikus moderálása mellett, többek között a tárgyak jelentésrétegeiről, értékéről, izgalmáról.
Ha van is új biedermeier korszak, ők nem zárkóznak be a lakásba, de a stúdióba és a műhelybe sem, ékesen bizonyítja ezt a Bäse-ben látható kiállítás és az eseménysorozatot kísérő számos együttműködés is.
További részletek az esemény Facebook-oldalán.
(Fotók: Rbrth / Bäse Budapest)
kiállítás | dizájn | bäse budapest | rebirth | vintage
Otthonos minimalizmus, avagy egy stílusos családi ház Szombathelyen
5 lélegzetelállító túraútvonal Európában, amin egyszer az életben végig kell menni

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!