Ha ez az étterem nem kap Michelin-csillagot, akkor bepanaszoljuk a szerkesztőket

Mennybe megy a szalonna és a nagymamák világát idéző szilvalekváros hájas. A Salt más mint a többiek, és ez nagyon jó.

Eddig egyetlen egyszer ígértünk be hazai étteremnek, Michelin-csillagot, az bejött. Ha a neves kalauz egy inspektora valamikor a közeli jövőben bemegy a Saltba, és ott olyan élményben lesz része, mint amilyen nekünk volt, és Tóth Szilárdék nem rontanak el semmit, akkor egyszerűen lehetetlen, hogy ne kapják meg a rangos elismerést. Ha mégsem, akkor vagy eleve be sem mentek hozzájuk, vagy nem értenek hozzá. Mindkettő hiba lenne.

A pandémia alatt a csillagok kiosztása akadozik, több érintett éttermünk ki sem nyitott még, átalakul, vagy új séfet keres, szóval talán jobb is, hogy nem jöttek/jönnek. A Salt felől persze jöhetnének, mert ők készen állnak, erőtől duzzadnak, a kreatív mutatók a pirosban állnak, az előadásmód szellemes, szórakoztató és varázslatos.

Az egész mindset, az ételek mögötti kutatómunka, a tálalás, a klasszikusok újhullámos újragondolása nekem az északi konyha forradalmiságát juttatta eszembe, amit a Salt csapat biztos nem mondana ki pontosan ugyanígy, de annyi baj legyen. Az biztos, hogy Tóth Szilárd séf már megfordult a koppenhágai Kadeau-ban, ami a New Nordic Cuisine egyik zászlóshajójának számít. Ahogy a régiós alapanyagokra nagy hangsúlyt fektető új északi konyha követői, úgy Szilárdék is rendszeresen járják a környékbeli erdőket alapanyagokat gyűjtve, és rengeteg olyan hozzávalóval dolgoznak, ami olyan régiókból érkezik, amelyhez személyesen kötődnek. Nyírségi lévén ilyen a szatmári szilva, a nyírmeggyesi mangalica szalonna, vagy a folyamirákos fogáshoz gyűjtött turbolyamag.

Az amuse bouche-okba fektetett energia és gondolkodás tökéletes ízelítőt nyújt abból, hogy mekkora sziporkázás zajlik az egész menü során.

1. Lipatoplevél: pisztrángtatár, sudachi-zselé
2. Gyógynövénycsokor, mellette élesztőkrém, a tetejére szárított haltej reszelék és feketeribizliolaj.
3. Fenyőág-nyársra húzott erdei gombák, a tetején büdöskéből készült pesztó.

Az Erdélyből érkező huruthoz az aludtejhez petrezselymet és lestyánt vágnak, hosszan főzik, egészen addig amig túrós állaga nem lesz, majd legalább két hétig szárítják.

Hogy mennyi ötlet és gondolkodás megy bele egy-egy fogásba, azt jól llusztrálja a tökfőzelék, illetve annak alkatrészei is: marinált tök, csukaikra, sarkantyúlevél, fügelevélolaj és savanyított zöldeper.

Saját köpülésű vaj, helyben készült kenyér mangalicatarjával, ami ugyanabban a nyírmeggyesi vályogházban készült, mint a szalonna. 12 hónapig érlelik füstölés nélkül. Hazai fine dining étteremben nem emelték még magasabbra a hazai szalonnát, ez az egyszerű, a magyar néplelket egy húsdarabban megformáló finomságot itt a helyén kezelik, és akkora tisztelettel szervírozzák a vendégnek egy kosárkában, mintha egy Fabergé tojás lenne.

Még néhány fogás alkotóelemeire bontva: fogas: házi sárgaborsó miso, útszéli zsázsakimcsi, bergamottos csalánmártás. Bárányfartő: a tócsnin édeskömény, ánizskapor, és háromféle szezonális virág található, amiből egyet gyűjtenek, kettőt termesztenek.

Dusha Csenge desszertjei is passzolnak a menü innováló szellemiségéhez, van például citrusos puliszka kukoricagrízzel.

Mire az ember túljut a gyümölcsöskert nevű utolsó desszert három részén – 1. meggyespite: diós alapra készítve savanyított bodzavirággal, 2. sárgabarack terrine és 3. a legszebb gyerekkori emlékeket ébresztő hájas, méghozzá szatmári szilvával – az ember már úgy tele van, hogy meghatódva ugyan, de leesik a székről.

Jobbra a hájas

A borsorból a nemzetközi verziót választottuk, az elzászi rizlingtől a katalán cava-kig tartott az utazás, kiváló kaland, felteszi a koronát az egész élményre. Aki nem szeretne alkoholt fogyasztani, az saját készítésű dzsúz-sorral is kísérheti a vacsorát, különleges kulináris élmény ez is.

Szeretjük a hazai fine dining éttermeket, szurkolunk is mindnek, de a Salt valami más. Talán egyedül Veres István féle Babel hozta anno ezt az innovatív, friss szellemiséget és virtuóz mesterségbeli tudást. Itt is van egy nagyon fiatalos, bátor, félelmet nem ismerő lendület, ami cseppet sem meglepő, hiszen a konyhai csapat csupa ifjú titánból áll.

Európa újító elitjével szintézisben lévő minőség, sziporkázó kreativitás, minden érzéknek – szemnek, orrnak – izgalmas fogások és felvillanyozó frissesség. Aki kulinárisan nyitott és szereti, ha meglepik, a Saltnál jobb helyre jelenleg aligha mehet.

menü | erdély | hájas szalonna | dusha csenge | salt étterem

FOLYTASD EZZEL

Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod

10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod

Rendeld meg a Roadster magazin 14. számát!

Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Instagram
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom