Az „ale kóstoló” munkakörét már a városi charta is rögzítette 1272-ben, most ismét hivatalossá tették.
Idén ünnepli alapításának hétszázötvenedik évfordulóját Congleton, ahol a sörgyártást már évszázadokkal ezelőtt olyan komolyan vették, hogy az 1272-es városi chartájukban is rögzítették az azzal kapcsolatos szabályokat. Ekkor hirdették meg a sörkóstoló munkakörét is, amelyet
most, a jubileum alkalmából ismét kormányzati pozíciónak ismertek el ideiglenesen.
A város alapító okirata szerint négy tisztségviselőt kell kinevezniük, akik a települést irányítják. Ide tartozik a polgármester mellett a városi kiáltó, az adósságbehajtó és a sörkóstoló.
Az ünnepi évforduló tiszteletére a pozíció betöltésére egy igazi söripari veteránt kértek fel.
Évszázadokkal ezelőtt a sörkóstoló munkája rendkívül fontos volt. Mivel a víz nem volt biztonságos, így a város lakosai,
még a gyerekek is alacsony alkoholtartalmú sört fogyasztottak.
A sörkóstoló egyfajta minőségellenőrként ügyelt arra, hogy az előállított italok megfeleljenek a kereskedelmi szabványoknak, megfelelő mennyiségű és minőségű összetevőket tartalmazzanak és ne árulják azokat túlságosan drágán.
Ha valaki ezeket a szabályokat megszegte, pénzbüntetésre számíthatott.
2022-ben azonban a sörkóstoló szerepe sokkal korlátozottabb lesz, bírságot nem oszthat ki és természetesen senkit sem küldhet börtönbe. A söriparban eltöltött harmincöt éves pályafutását arra fogja felhasználni, hogy népszerűsítse Congleton kiváló kocsmáit és sörházait. A nyugalmazott sörgyáros egy évig tölti be a pozícióját, munkaidejében pedig tradicionális viseletet fog hordani.
(Forrás: Food&Wine, fotók: Getty Images)
sörkóstolás | sörgyártás | munka | Nagy-Britannia | munkakör | sör
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!