Az amerikai sportélmény sokkal elérhetőbb, mint elsőre gondolná az ember, de nem árt hozzá ismerni néhány kulcsfontosságú oldalt, és elkerülni egy-két csapdát. Nem érdemes leragadni a major sportoknál, mert Amerika a sportban is szinte korlátlan lehetőségeket kínál.
Topligás focit nézni Európában számos lehetőségünk van, de mi a helyzet akkor, ha annyira megjött a kedvünk a mega sporteseményekhez, hogy meg sem állnánk Amerikáig?
Megnézni élőben LeBron Jamest, Tom Bradyt vagy Jaromir Jagrt? Miért is ne, koránt sem csak álom, ahogy esetleg első pillanatra látszik – bár a másfél napos villámlátogatást itt elfelejthetjük.
Ha már ekkora utat megteszünk, ideális cél lehet megnézni egy-egyet a major sportok mindegyikéből, amihez jól kell időzíteni, hogy már elkezdődjön az NBA, még tartson az NFL, és legyen NHL is. Át kell fésülni a programot, hogy egy városban, vagy legalábbis közel legyenek egymáshoz a helyszínek.
Kalifornia tökéletes úti cél lehet, mert egész évben jó az idő – az amerikai szezon egy fontos részét a kemény télben darálják le –, ráadásul rengeteg klub van egy kupacban: csak Los Angelesben két-két NBA- és NFL-csapat játszik, a hokisoknál pedig ott az LA Kings. És ha esetleg éppen nem játszanának meccset, amerikai léptékkel karnyújtásnyira van egy tucat egyéb franchise otthona.
Itthonról érdemes konkrét, kinyomtatható jegyet vásárolni, mert bár számtalan opció létezik a majd-postán-küldjüktől az egy-nappal-a-meccs-előttig, ezek mind bizonytalanok. Sokat tud a Ticketmaster, ahol a másodlagos piacról is lehet jegyet szerezni, de azt is folyamatosan figyelni kell, mert nem listaszerűen jelennek meg rajta a meccsek, hanem nagy szórással: sokszor egy jóval későbbi meccsre már kapható jegy, míg az időben közelebb lévőre még nem. Nem árt beállítani a számodra fontos meccsek figyelését, mert a globális érdeklődés miatt szó szerint másodperceken múlik a jegyek sorsa.
Időnként lehet csak úgy, közvetlenül is jegyet venni, elsősorban a gyengébben muzsikáló, vagy a lagymatag közönséggel rendelkező franchise-ok esetében. A jól szervezett és olcsó belföldi repülőjáratok pedig megsokszorozzák a lehetőségeket. Máté például télen járt New Yorkban a barátnőjével, -20 fok volt, úgyhogy gondoltak egy merészet, és elrepültek Floridába. „Elég jó érzés februárban napozni” – vett gyökeres fordulatot a sztorijuk egy „hihetetlenül laza” városban, ahol „mindenhol szól a jazz”.
És otthon játszott a háromszoros NBA-bajnok Miami Heat, amit nevetséges, húszdolláros áron néztek meg, ráadásul lett volna még ennél is olcsóbb jegy, csak rosszabb helyre.
Ne szépítsük, Floridában csak járogatnak meccsre az emberek, a helyiek fanatizmusban nagyjából a skála másik végén vannak mondjuk a Millwall focicsapatának hordáihoz képest. Viszont így bárki láthat egy jó NBA-meccset élőben, csak vigyázni kell, mert sok függ az ellenféltől. Amerikában centre pontosan tudják mindennek az értékét, így ha például a zseniális Golden State látogat Miamiba, Steph Curryvel, Klay Thompsonnal és Draymond Greennel a fedélzeten – ezúton is elnézést azoktól, akiket kihagytunk –, akkor arra a meccsre sokkal drágábbak lesznek a jegyek, akár háromszor annyiba is kerülhet ugyanaz a szék. Az arénán belüli táncrend: a pályához közeli jegyek a legdrágábbak, és jelentősen csökken az ár, ahogy megyünk felfelé.
Tegyük hozzá, hogy a major sportok közül messze az NBA a legdrágább – ahogy azt Tőrös Balázsék kifejtették az Alley-oop podcasten. A Trash Talk showmanjei meggyőző példán keresztül méltatták a seatgeeket is: New Yorkban egy dologtalan délutánon eszükbe jutott, hogy aznap este játszanak a Rangers hokisai. Lehetetlen küldetésnek gondolnánk, de az oldalon találtak jegyet 40 dollárért, és bő három órával később már a Madison Sqaure Garden lelátóján ültek. A tökéletesre csiszolt kiszolgálásnak, az óriáskivetítőknek és a laza szurkolóknak hála a stadionok, csarnokok minden helyéről nagy élmény a meccsnézés, a különböző szektorokat és sorokat inkább csak az igazán ínyencek variálják.
Fontos tehát ismerni néhány jegyvásárlási lehetőséget, és jól időzíteni. A sporton túl pedig jöhet minden, amit csak Amerika kínálni tud, és az bizony elég tömény. Ha már Floridában jártunk az imént, ott a pöpec strandok mellett kihagyhatatlan a tengeri hajózás, korlátlan étkezéssel, ami ráadásul még olcsóbb is a szállodáknál. Közlekedni a városok közt elég jól lehet, de városon belül a tömegközlekedést el kell felejteni, az autóbérlés a megoldás, sokkal jobb a meccsek idején súlyos pénzekbe kerülő Übernél. És nem árt időben indulni: megérkezni és bejutni sok idő, de egyébként is kényelmesebb megnézni, belakni már meccs előtt az önmagában is hatalmas élményt nyújtó arénákat. Nem kell aggódni: lesz mit enni, és lesz mit vásárolni.
Mátéék is bérlet autóval jutottak el Key Westre, ahová „már az út önmagában is hatalmas élmény”, végig a tenger felett kígyózó, valóban közel hét mérföld hosszú Seven Mile Bridge-en, ami nem véletlenül ihletett meg több filmrendezőt is, ahogy Ernest Hemingway sem véletlenül költözött Key Westre. A sportélmény szinte korlátlanul turbózható Amerikában lenyűgöző tájakkal, pörgős városokkal, számtalan rendezvénnyel. Nem is érdemes ezt itt bővebben taglalni, ellenben megéri tenni egy kitérőt a nem major sportokra.
A New York Marathonra például hazai utazási irodában is kényelmesen lehet nevezni, az Irányusa.hu pedig a nagy sportok mellett olyan extra élményeket hirdet, mint a NASCAR vagy a golf, ráadásul több árkategóriában is kínál jegyeket. Ne feledkezzünk meg a US Open tenisztornáról sem, de nyaralás idején, a foci előszezonjában a legmenőbb európai klubokat is el lehet csípni az USA-ban.
És olykor még csak meccsre sem kell elmenni a sportélményért. Amikor Máté visszatért New Yorkba, a legfontosabb látványosságok mellett elballagott a 5th Avenue-n lévő NBA Store-ba és egy négyemeletes Nike Store-ba is, ahol összefutott Anthony Davisszel és James Hardennel – a két kosaras mára együtt kilenc All-Star válogatottsággal dicsekedhet. A barátnője – aki addigra már a jegyese lett – közben New York múzeumait járta.
Sportra egyébként is inkább csak a barátja kedvéért megy. Pár hónappal később a veszprémi kézisek egyik BL-meccsén rá is csodálkozott az ottani fanatizmusra: „Hát, a Miami Heat megirigyelné ezt a közönséget!”
nagy sztori | kalifornia | miami | amerika | sport
Álomszülte szálloda Dánszentmiklóson, pazar fine dining étteremmel
Ilyen egyedi és domináns ízekkel tud kényeztetni a világ egyik legjobb rumja

Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!