Sportélmény Amerikában – Így nézz a helyszínen NHL-, NBA- és NFL-meccseket

Az amerikai sportélmény sokkal elérhetőbb, mint elsőre gondolná az ember, de nem árt hozzá ismerni néhány kulcsfontosságú oldalt, és elkerülni egy-két csapdát. Nem érdemes leragadni a major sportoknál, mert Amerika a sportban is szinte korlátlan lehetőségeket kínál.

Topligás focit nézni Európában számos lehetőségünk van, de mi a helyzet akkor, ha annyira megjött a kedvünk a mega sporteseményekhez, hogy meg sem állnánk Amerikáig?

Megnézni élőben LeBron Jamest, Tom Bradyt vagy Jaromir Jagrt? Miért is ne, koránt sem csak álom, ahogy esetleg első pillanatra látszik – bár a másfél napos villámlátogatást itt elfelejthetjük.

Üdv New Yorkban!

Ha már ekkora utat megteszünk, ideális cél lehet megnézni egy-egyet a major sportok mindegyikéből, amihez jól kell időzíteni, hogy már elkezdődjön az NBA, még tartson az NFL, és legyen NHL is. Át kell fésülni a programot, hogy egy városban, vagy legalábbis közel legyenek egymáshoz a helyszínek.

Kalifornia tökéletes úti cél lehet, mert egész évben jó az idő – az amerikai szezon egy fontos részét a kemény télben darálják le –, ráadásul rengeteg klub van egy kupacban: csak Los Angelesben két-két NBA- és NFL-csapat játszik, a hokisoknál pedig ott az LA Kings. És ha esetleg éppen nem játszanának meccset, amerikai léptékkel karnyújtásnyira van egy tucat egyéb franchise otthona.

A Los Angeles-i csapatok otthona

Itthonról érdemes konkrét, kinyomtatható jegyet vásárolni, mert bár számtalan opció létezik a majd-postán-küldjüktől az egy-nappal-a-meccs-előttig, ezek mind bizonytalanok. Sokat tud a Ticketmaster, ahol a másodlagos piacról is lehet jegyet szerezni, de azt is folyamatosan figyelni kell, mert nem listaszerűen jelennek meg rajta a meccsek, hanem nagy szórással: sokszor egy jóval későbbi meccsre már kapható jegy, míg az időben közelebb lévőre még nem. Nem árt beállítani a számodra fontos meccsek figyelését, mert a globális érdeklődés miatt szó szerint másodperceken múlik a jegyek sorsa.

Időnként lehet csak úgy, közvetlenül is jegyet venni, elsősorban a gyengébben muzsikáló, vagy a lagymatag közönséggel rendelkező franchise-ok esetében. A jól szervezett és olcsó belföldi repülőjáratok pedig megsokszorozzák a lehetőségeket. Máté például télen járt New Yorkban a barátnőjével, -20 fok volt, úgyhogy gondoltak egy merészet, és elrepültek Floridába. „Elég jó érzés februárban napozni” – vett gyökeres fordulatot a sztorijuk egy „hihetetlenül laza” városban, ahol „mindenhol szól a jazz”.

És otthon játszott a háromszoros NBA-bajnok Miami Heat, amit nevetséges, húszdolláros áron néztek meg, ráadásul lett volna még ennél is olcsóbb jegy, csak rosszabb helyre.

Heat–Spurs meccs a miami American Airlines Arenában

Ne szépítsük, Floridában csak járogatnak meccsre az emberek, a helyiek fanatizmusban nagyjából a skála másik végén vannak mondjuk a Millwall focicsapatának hordáihoz képest. Viszont így bárki láthat egy jó NBA-meccset élőben, csak vigyázni kell, mert sok függ az ellenféltől. Amerikában centre pontosan tudják mindennek az értékét, így ha például a zseniális Golden State látogat Miamiba, Steph Curryvel, Klay Thompsonnal és Draymond Greennel a fedélzeten – ezúton is elnézést azoktól, akiket kihagytunk –, akkor arra a meccsre sokkal drágábbak lesznek a jegyek, akár háromszor annyiba is kerülhet ugyanaz a szék. Az arénán belüli táncrend: a pályához közeli jegyek a legdrágábbak, és jelentősen csökken az ár, ahogy megyünk felfelé.

NFL-meccs Clevelandben – nem lehetett túl drága ilyen magasból

Tegyük hozzá, hogy a major sportok közül messze az NBA a legdrágább – ahogy azt Tőrös Balázsék kifejtették az Alley-oop podcasten. A Trash Talk showmanjei meggyőző példán keresztül méltatták a seatgeeket is: New Yorkban egy dologtalan délutánon eszükbe jutott, hogy aznap este játszanak a Rangers hokisai. Lehetetlen küldetésnek gondolnánk, de az oldalon találtak jegyet 40 dollárért, és bő három órával később már a Madison Sqaure Garden lelátóján ültek. A tökéletesre csiszolt kiszolgálásnak, az óriáskivetítőknek és a laza szurkolóknak hála a stadionok, csarnokok minden helyéről nagy élmény a meccsnézés, a különböző szektorokat és sorokat inkább csak az igazán ínyencek variálják.

Fontos tehát ismerni néhány jegyvásárlási lehetőséget, és jól időzíteni. A sporton túl pedig jöhet minden, amit csak Amerika kínálni tud, és az bizony elég tömény. Ha már Floridában jártunk az imént, ott a pöpec strandok mellett kihagyhatatlan a tengeri hajózás, korlátlan étkezéssel, ami ráadásul még olcsóbb is a szállodáknál. Közlekedni a városok közt elég jól lehet, de városon belül a tömegközlekedést el kell felejteni, az autóbérlés a megoldás, sokkal jobb a meccsek idején súlyos pénzekbe kerülő Übernél. És nem árt időben indulni: megérkezni és bejutni sok idő, de egyébként is kényelmesebb megnézni, belakni már meccs előtt az önmagában is hatalmas élményt nyújtó arénákat. Nem kell aggódni: lesz mit enni, és lesz mit vásárolni.

Miami Beach

Mátéék is bérlet autóval jutottak el Key Westre, ahová „már az út önmagában is hatalmas élmény”, végig a tenger felett kígyózó, valóban közel hét mérföld hosszú Seven Mile Bridge-en, ami nem véletlenül ihletett meg több filmrendezőt is, ahogy Ernest Hemingway sem véletlenül költözött Key Westre. A sportélmény szinte korlátlanul turbózható Amerikában lenyűgöző tájakkal, pörgős városokkal, számtalan rendezvénnyel. Nem is érdemes ezt itt bővebben taglalni, ellenben megéri tenni egy kitérőt a nem major sportokra.

Manhattanbe tart a New York Marathon mezőnye

A New York Marathonra például hazai utazási irodában is kényelmesen lehet nevezni, az Irányusa.hu pedig a nagy sportok mellett olyan extra élményeket hirdet, mint a NASCAR vagy a golf, ráadásul több árkategóriában is kínál jegyeket. Ne feledkezzünk meg a US Open tenisztornáról sem, de nyaralás idején, a foci előszezonjában a legmenőbb európai klubokat is el lehet csípni az USA-ban.

A Flashing Meadows az idei US Open-döntő előtt

És olykor még csak meccsre sem kell elmenni a sportélményért. Amikor Máté visszatért New Yorkba, a legfontosabb látványosságok mellett elballagott a 5th Avenue-n lévő NBA Store-ba és egy négyemeletes Nike Store-ba is, ahol összefutott Anthony Davisszel és James Hardennel – a két kosaras mára együtt kilenc All-Star válogatottsággal dicsekedhet. A barátnője – aki addigra már a jegyese lett – közben New York múzeumait járta.

Sportra egyébként is inkább csak a barátja kedvéért megy. Pár hónappal később a veszprémi kézisek egyik BL-meccsén rá is csodálkozott az ottani fanatizmusra: „Hát, a Miami Heat megirigyelné ezt a közönséget!”

kalifornia | nba | miami | new york | sport

FOLYTASD EZZEL

Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod

10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod

Rendeld meg a Roadster magazin 14. számát!

Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom