„Üdv a szabad Szíriából! Most Damaszkuszban vagyok, gyönyörű tél van, és minden jobb, mint korábban” – idézi a CNN Travel Ajoub Alszmadit, a Syria Scope Travel alapítóját. Merthogy a hosszú évekig háború dúlta ország ismét nyitva áll a turisták előtt.
Aszad rezsimjének bukása óta mindenki szuperoptimista – ezt nem mi mondjuk, még csak nem is a CNN, hanem a már idézett szír utazási iroda alapító. A diktátor 24 éves uralkodása tavaly december 8-án ért véget, amikor a lázadók elfoglalták Damaszkuszt. Most a város felett a „Szabad Szíria” zászlaja lobog; sok mindent kell feltámasztani a poraiból, többek közt a turizmust. És ez nemcsak ábránd:
2011, a polgárháború kezdete óta először indítanak járatokat Damaszkuszba olyan nemzetközi légitársaságok, mint a Qatar Airways vagy a Turkish Airlines.
Bár több kormány – így a brit vagy az Egyesült Államoké – most is azt tanácsolja az állampolgárainak, hogy ne látogassanak Szíriába, a helyi utazási irodák szervezkednek. Alszmadi mindössze hat héttel Aszad elűzése után fogadta az első turistáit a libanoni-szíriai határon.
„A világon mindenki hallott Szíriáról a háború miatt. Most, hogy Aszad nincs többé, biztos vagyok a turisztikai szektor gyors növekedésében; amint a kormányok nem ellenzik az utazást, berobban a turizmus” – foglalja össze a leendő iparág helyzetét a turisztikai menedzser.
A háború előtti utolsó békeévben tízmillióan utaztak Szíriába, amiből az ország GDP-jének 14 százaléka származott, így nem csak a helyiek vágyálma egy erős turisztikai szektor. Ahogy James Wilcox, az Untamed Borders utazási iroda alapítója – amely áprilisra szervezi az új éra első szíriai turnusát – megjegyezte:
„a turizmus hihetetlenül erős eszköz a talpra álláshoz egy évekig tartó háború után. Reményt teremt, különösen egy olyan országban, ahol sok más iparág is megtizedelődött.”
Bár az Aszad-rezsim a frontok stabilizálódásakor, 2017-ben feltételesen újraindította a turizmust, a pártdirektívától eltérő idegenvezetők börtönbe kerülhettek, az útvonalakat a kormány ellenőrizte, a turistacsoportokat a titkosrendőrség irányította. Az alapállás az volt, hogy minden turista kém, és ennek az ellenkezőjét kellett bebizonyítani – még azt is kikérdezték, kivel találkoznak majd, és mit fognak enni.
Jelenleg szabadon lehet járni-kelni az újjáéledő Szíriában, ahol boltok nyitnak újra, vállalkozások indulnak el, az elmúlt években vegetáló idegenvezetők naptárai pedig kezdenek újra megtelni.
Az ókorig visszanyúló történelemmel büszkélkedő ország fő látnivalói a világ egyik legrégebbi, folyamatosan lakott települése, Damaszkusz; Palmüra sivatagi oázisa, amely a római birodalom egyik legfontosabb kereskedelmi központja volt; illetve a Földközi-tenger türkizkék vizű, homokos öblökkel szabdalt partvidéke, amely az egykor híres tengerparti üdülőhely volt.
Több utazásszervező szerint bár a helyzet jelenleg stabil, és az ország biztonságos, gyorsan változhat a helyzet, ezért várni kell néhány hónapot, amíg az átmeneti kormány hatalmon van. A Vöröskereszt becslése alapján jelenleg a szíriaiak 90 százaléka szegénységben él, és a 76 százalékuk még az élelmezésben is hiányt szenved.
Másfelől az infrastruktúra nagyjából rendben van: a legtöbb hagyományos turistacélpont épségben maradt, sok hotel is megmenekült, és vannak guide-ok is.
Mindemellett az egyik új irány éppen a „sötét turizmus” lehet: sokan éppen a Saydnaya-börtönre kíváncsiak, ahol Aszad politikai foglyait megkínozták és kivégezték, illetve a porig rombolt Aleppó és Homsz városára.
A turizmus segíthet Szíria talpra állásában, és a börtönök múzeummá alakításával emlékezni a terror áldozataira, míg a turistáknak jobban megérteni az országot, a menekültáradatot, és az ország történelmi múltját.
(Forrás: CNN, fotók: Unsplash)
damaszkusz | utazás | turizmus | palmüra | szíria
Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója
A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!