Csak keresgéljük a jelzőket London új, egészen pazar múzeumára

Nyilvános múzeumi raktár a 2012-es olimpia egykori médiaközpontjában, négy szinten, 30 kosárpályányi területen – megnyílt a V&A East Storehouse, ahol akár személyes megtekintésre is kikérhetük egy-egy műtárgyat az intézmény hatalmas, bő félmilliós gyűjteményéből. 

„Izgalmas dolgok történnek az East Banken” – írta angolos kimértséggel Sadiq Khan, London polgármestere a V&A East Storehouse utolsó helyszíni előkészületeiről még szerdán. A Victoria&Albert Múzeum nyilvános műtárgyraktára ma nyílik meg a nagyközönség előtt, egy egészen különleges épületben.

„Római kori műkincsek, a világ legnagyobb Picasso-műve, modern zenei archívumok. És mindez ingyen” – tette hozzá a polgármester, aki a 2012-es londoni olimpiai örökségének, a város újabb nagy pillanatának szánja az új múzeumot. A V&A Storehouse – ahol először lehet betekinteni az intézmény kulisszái mögé, és ahol először találkozhatunk a páratlan gyűjtemény számos darabjával – fontos helyszín egy kiépülő világszínvonalú kulturális negyedben.

Az East Banken belül a Queen Elizabeth Olympic Parkban található projektet a világszerte ismert Diller, Scofidio + Renfro építésziroda jegyzi, és egyszerre műtárgyraktár és látogatóközpont.

A V&A Storehouse évtizednyi tervezés és átfogó egyeztetés után született meg, míg a projekt második eleme, az alkotás és kreativitás változásformáló szerepét vizsgáló V&A East Museum jövő tavasszal nyílik majd meg ugyanebben a városrészben.

De maradjunk most a Storehouse-nál, amelyet a londoni olimpia médiaközpontjából alakítottak át, hogy új típusú múzeumi élményt nyújtson négy szinten, 16 ezer m²-en – vagy stílszerűen több mint 30 kosárlabdapályának megfelelő területen.

A Weston Collections Hall – fotó: David Parry / PA Media Assignments
Az egykori Robin Hood Gardens ház homlokzatának egy darabja - fotó: David Parry / PA Media Assignments
Paul Stanley (KISS) és PJ Harvey gitárja, balra fent Sir Willard White operaénekes portréja – fotó: David Parry / PA Media Assignments

Mind méretét, mind ambícióit tekintve a világ egyik legnagyobb múzeumi projektje jött létre több mint 500 ezer műtárggyal, 350 ezer könyvvel és ezer archívummal. Egy élő múzeum, ahol a látogatók a saját tárlatvezetésüket alkothatják meg, hogy közvetlenül kapcsolatba kerüljenek az egészen széles spektrumból merítő nemzeti gyűjteményekkel:

divat, színház, hétköznapi viselet, szobrászat, dizájn, popkultúra egyaránt jelen van.

Nem itt kapunk először a világon nyilvános hozzáférést egy múzeum működő raktári infrastruktúrájához – a rotterdami Depot küldetése ugyanez –, de kétségtelenül a kulturális intézmények újszerű tipológiájának számít ma is.

Az utcaszinti bejárattól egy sűrűn felállványozott folyosón jutunk el a létesítmény szívében lévő húszméter magas központi térbe, a Weston Gyűjteményi Csarnokba. Ebben a szédítő térben hat nagyméretű tárgy látható, köztük Frank Lloyd Wright Kaufmann irodája és egy 15. századi toledói aranyozott mennyezet – méghozzá 360x360 fokban:

minden irányból műtárgyak vesznek körül, még az üvegpadló alól is.

Az egyetlen Frank Lloyd Wright enteriőr az Egyesült Államokon kívül – fotó: Kemka Ajoku
Mennyezet a mára megsemmisült toledói Torrijos palotából - fotó: David Parry / PA Media Assignments

A teljes múzeumi tér három koncentrikus rétegbe szerveződik. A legbelső zóna nyilvánosan hozzáférhető, és nyitott tárolókat tartalmaz. Ezt egy félig nyilvános archívumréteg veszi körül, a legkülső zóna pedig privát funkcióknak (konzerválás, kutatás, mélyraktározás) ad helyet. Az egyik külön zóna a négy tematikával foglalkozó Study Centre, míg ilyen lesz a szeptemberben megnyíló David Bowie Centre is.

Picasso legnagyobb méretű alkotása, a Le Train Bleu című balettelőadáshoz készített 11 méter széles színpadi függöny – fotó: David Parry / PA Media Assignments

Ez az elrendezés kifordítja a hagyományos múzeumi konfigurációt: a leginkább nyilvános teret helyezi középpontba, míg a leginkább korlátozottat a perifériára. Emellett léteznek kisebb zónák nyilvános és házon belüli programok számára is.

Újdonság a „tárgyrendelés” (Order an Object) szolgáltatás: előre kiválaszthatunk megtekintésre egy specifikus műtárgyat a V&A hatalmas gyűjteményéből.

Pontosabban összesen legfeljebb ötöt választhatunk ki az intézmény több mint félmillió tárgya közül személyes kutatásra vagy egyszerűen csak gyönyörködni. Ezen kívül a múzeum munkatársai naponta szerveznek majd kisebb csoportoknak „tárgytalálkozókat” (Object Encounters), ahol jellemzően nem kiállított tárgyakat mutatnak be.

A V&A Storehouse látható a Velencei Biennálén is, az Iparművészeti Pavilon On Storage projektje keretében. A raktárról készült nagyméretű képek mellett a Diller Scofidio + Renfro eredeti építészeti modellje és vázlatfüzete, valamint a létesítmény színfalak mögötti életét bemutató fotók láthatók.

Készülődés Párizsban is

Mindössze két napja arról írtunk, hogy Párizs egyik legjelentősebb kortárs művészeti intézménye, a Fondation Cartier vadonatúj, grandiózus helyszínen nyitja meg kapuit hamarosan.

(Fotók: David Parry, Kemka Ajoku, Hufton+Crow / V&A Storehouse, a nyitóképen Tim Reeve, a V&A ügyvezető igazgatója, fotó: David Parry)

kiállítás | v&a storehouse | nagy sztori | múzeum | victoria and albert museum | london

FOLYTASD EZZEL

A Balaton kapuja: Kenese Bay Garden Resort & Conference Hotel

A szenvedély, az árulás és a túlvilág jelenik meg egyetlen, zsigerig ható kortárs darabban a Müpa színpadán

Rendeld meg a Roadster magazin 19. számát!

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
5 lélegzetelállító túraútvonal Európában, amin egyszer az életben végig kell menni
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom