Rizstüskéket idéző kilátó, puzzle szerűen összeálló épületek, landmark közlekedési csomópont, gyémántokkal kirakott homlokzat – sokféle különös épületről írtunk az idén. Ami közös bennük, hogy egyik sem öncélú fantázia, mindegyik mögött van egy átgondolásra érdemes koncepció. Lássuk hát a kínálatot!
Halo, Vigo
A halo (glória) szó egyszerre absztrakt és szuggesztív, ami nagyon jól illik az északnyugat-spanyolországi projekthez. A Halo nem gyaloghíd, nem lift, és nem is épület-szobor – de mindegyik elemeit magába foglalja. Az épületre Galícia legnépesebb városának sajátossága, a vadregényes domborzat miatt volt szükség: a több mint 40 méteres szintkülönbséget feloldó Halo két városrész gyalogos összekötése mellett lélegzetelállító panorámát nyújt a városra, és magára vonja a helyiek és a turisták figyelmét.
Tiffany flagship store, Sanghaj
Mi más inspirálta volna a Tiffany & Co. sanghaji flashship üzletének homlokzatát, mint az ékszerek? Sanghaj különleges részén, a luxusmárkák sokaságának helyt adó Taikoo Li Qiantan tengelyen alakították ki az elmúlt három évben a Tiffany új, 533 négyzetméteres zászlóshajó üzletét, amely még az ottani parádés felhozatalból is kiemelkedik. Bár az ötlet – a homlokzat „gyémánttal” való kirakása – látszólag pofonegyszerű, mégis magában foglalja a Tiffany identitását és történelmét.
Periszkóp ház, Belgium
A high-end lakásokra specializálódott Architects Claerhout-Van Biervliet terve nyerte az Architizer A+ Awardot a Meg nem valósult lakóépületek kategóriában. A Periszkóp ház teljes egészében a talajszint alatt helyezkedik el, ami kiváló hőszigetelést jelent fagyos és forró időben is, ezen kívül sokkal kevésbé tolakodik be a látképbe. Ugyanakkor a sokszor sivár és sötét földalatti terek kihívást jelentenek: kellemetlen ott élni vagy dolgozni, és nincs kilátás a környezetre. Ezért hát a periszkóp.
Ndarja, Tirana
Tiranában számos nagyberuházás készülődik jelenleg, ezek egyike a belvárosi Myslym utcába tervezett Ndarja épület, amelyben lakások, szállások, irodák és üzletek is lesznek majd, valamint egy étterem a legfelső, 22. emeleten. A fejlesztők viszont szeretik inkább „városi oázisnak” titulálni, miután az épületet körülölelő dús növényzet, valamint a vízfelület tükröződése „lágyít a struktúra szigorán, és engedi lélegezni az építészetet.” Feltűnő a két, egymásba illő, töredezett blokk, amelyeket kicsit el is forgattak, hogy az épület aljában létrejöjjön egy városi tér, és szervesebb legyen az utca és az épület közti kapcsolat.
One River North, Denver
Denver központjától nem messze, a RiNo (River North Art District) negyedben épült fel egy 16 szintes vegyes használatú magasház, aminek a leglátványosabb eleme az üveghomlokzatán látható hatalmas „repedés”, a kanyon. A tervező MAD architects elképzelése szerint a kanyonban az épület, a One River North lakói úgy úgy barangolhatnak, mintha a hegyekben túráznának. Ugyanakkor nem kizárólag a nagyvárosi élet és a természet metszéspontját kereste a MAD az épülettel: cél volt a lakók közösségét, egymásra találását elősegítő körülmények megteremtése is.
Lantern, Zhejiang tartomány
Lámpás (Lantern) névre hallgat, és leginkább egy UFO-knak épült parkolóházat idéz a kínai Zhejiang tartományban, Miaohouzhou falucska mellett lévő 23 méter magas torony. A szoborszerű építmény a modern nemzeti mezőgazdasági bemutató-övezet közepén található, ahol rizstermesztés folyik, kiváló minőségű termőföldeken. A háromszögekből és membránokból összeálló építmény a letisztult formanyelvével, fehér színével meglehetősen markánsan van jelen az eleven zöld környezetében. A torony kialakítása a teljesen kifejlett rizstüskék művészi megformálásán alapul.
(Fotó: João Morgado, Attilio Fiumarella, AM2 Architects, Envisarch / Rohit Dhote, Wen Studio; Tiffany & Co., Adriaan Claerhout @adriaanclaerhout, Plomp / OODA)
épület | TIffany | kilátó | nagy sztori | építészet | periszkóp ház
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!