A 3D-nyomtatással újjászületett Dávid-szobor alsó kétharmadát csak a VIP-ek láthatják a dubaji világkiállításon, a többieknek az olasz pavilonban csak az alkotás feszült, dacos szeme és mérgesen összehúzott szemöldöke jutott.
A reneszánsz szobor hat méter magas reprodukcióját az Expo 2020 Dubaion mutatták be, hogy aztán egy csapásra felkavarja a művészeti világot. Egy nyolcszögletű építmény közepén álló Dávid-szobornak ugyanis csak a feje és nyaka látható a nagyközönség számára, a testének többi része csak a VIP-eknek.
Az olasz média cenzúrát kiáltott, egy művészettörténész pedig egyenesen azt állítja: az expón anyagi lehetőségeik szerint különböztetik meg az embereket, hiszen nagy a különbség abban, amit gazdag, befolyásos emberek és hétköznapi érdeklődők láthatnak a szoborból.
Az olasz pavilon művészeti vezetője, David Rampello úgy fogalmazott: a cél az volt, hogy új élményt nyújtsanak a látogatóknak. A szobor 3D-s másolata kifejezetten feszültnek tűnik, homlokát ráncolja, tekintetéből a dac sugárzik.
Úgy tudni, az elkészítéséhez a világ egyik legnagyobb 3D-nyomtatójára volt szükség, és csak a digitális szkennelése negyven munkaórát vett igénybe. Az alkotás gyanta, márványpor és újrahasznosított műanyag keverékéből készült.
A dubaji világkiállítás számtalan meglepő attrakciót felvonultat. Egy szürreális installációt is bemutatnak, amely alatt állva a látogatók úgy érzik, mintha elnyelné őket egy vízesés. A víz a Trónok harca és a Westworld Grammy-díjra jelölt főcímzenéjének szerzője, Ramin Djawadi dallamaira zubog.
(Forrás: Euronews, fotók: Kamran Jebreili, The Associated Press)
dubaji világkiállítás | olasz pavilon | 3D-nyomtatás | dávid szobor | 3D-művész | dávid
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!