Autósiskolai oktatóként a defenzív vezetési stílus híve vagyok - kezdte Gábor a beszélgetésünket. A defenzív vezetés során arra törekszünk, hogy elkerüljük a veszélyes helyzeteket és minimalizáljuk a balesetek kockázatát, függetlenül attól, hogy a forgalomban részt vevő többi járművezető milyen hibákat követ el. Ez utóbbit lényeges felfogni.
Egy defenzíven vezető mindig számítson a váratlan helyzetekre, és proaktívan cselekedjen annak érdekében, hogy elkerülje a baleseteket. Ez nem program, hanem egy életmód, egy viszony a világhoz.
Milyen példát tudnál mondani a defenzív vezetésre?
Képzeld el, hogy egy kétsávos úton haladsz, ahol a másik sávban egy autó halad melletted. Hirtelen észreveszed, hogy az előtted haladó autó lassít, vagy éppen megáll. Defenzív vezetőként nem csak az előtted lévő autóra figyelsz, hanem azt is észreveszed, hogy a másik sávban haladó autó hirtelen kezd sávot váltani, hogy kikerülje az előtte lévő akadályt.
Ebben a helyzetben, ahelyett, hogy te is gyorsan próbálnál sávot váltani vagy gyorsítanál, inkább lassítasz és megőrzöd a követési távolságot. Ezzel elkerülöd az esetleges ütközést, amely abból adódhatna, hogy a másik autó váratlanul eléd vág.
Ezt a fajta figyelmet lehet tanítani?
A környezet tudatos figyelése az egyik legfontosabb dolog, amit egy sofőrnek meg kell tanulnia a biztonságos közlekedés érdekében. Ez nem csak azt jelenti, hogy figyelünk az előttünk lévő útra, hanem azt is, hogy átfogóan és folyamatosan értékeljük a környezetünket.
Először is, nagyon fontos, hogy ne hagyd, hogy bármi elterelje a figyelmedet vezetés közben.
A zene hallgatása, telefonálás, vagy akár az utastársak viselkedése könnyen elvonhatja a figyelmet, ami veszélyes lehet. Amikor vezetsz, az elsődleges feladatod az, hogy minden figyelmeddel az útra és a környezetedre koncentrálj. Ha muszáj telefonálni, használj kihangosítót vagy még jobb, ha megállsz egy biztonságos helyen.
Mindig fontos, hogy rendszeresen használj tükröket.
A visszapillantó és oldalsó tükrök folyamatos ellenőrzése segít abban, hogy tisztában legyél a melletted és mögötted lévő forgalmi helyzettel. Mielőtt sávot váltasz vagy kanyarodsz, mindig ellenőrizd a tükröket, hogy biztos lehess benne, nincs veszély a környezetedben. Ezt a KRESZ vizsgán is tanulják, sokan mégsem tartják be.
Csalódottnak érzed magad az utakon?
Nem, inkább figyelem a helyzeteket, hogy a munkám során még jobban felkészíthessen az autósiskola tanulóit. Lényeges szempont, hogy ne csak az éppen előtted lévő útra koncentrálj, hanem nézz előre is, hogy lásd, mi történik néhány száz méterrel előtted. Ez lehetővé teszi, hogy időben észrevedd a veszélyhelyzeteket, például egy piros lámpát, forgalmi dugót vagy egy váratlan akadályt.
A gyalogosok kiszámíthatatlanok lehetnek
Ne feledd azt sem, hogy figyelj a többi közlekedőre, nem csak az autókra, hanem a gyalogosokra, biciklisekre és motorosokra is. Sok esetben ők kevésbé észrevehetők, ezért különös figyelemmel kell lenni rájuk, különösen a kereszteződéseknél és gyalogátkelőhelyeknél.
Mit üzennél azoknak, akiknek már van jogsijuk?
Számolj azzal, hogy más járművezetők és a gyalogosok hibázhatnak. Tarts megfelelő követési távolságot, és kerüld el azokat a helyzeteket, amelyek balesetet okozhatnak. Ha látod, hogy egy másik autó vezetője bizonytalankodik vagy szabálytalankodik, inkább maradj távol tőle.
A tudatos figyelem és az együttműködés másokkal a kulcsa annak, hogy megelőzhessük a baleseteket és ezt az élet minden területére érvényesnek tartom. A telefonos interjút a ReadyGo Autósiskola oktatójával készítettük.
(Szponzorált tartalom)
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!