Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

A magyar határtól nem messze szó szerint megelevenedik egy mesebeli falu. 

A karácsony előtti időszak és maga az ünnep az év legjobb pillanatai közé tartoznak. Ilyenkor a hétköznapok sietsége végre lelassul, a hideg téli esték pedig nem csupán a bekapcsolt fűtés miatt telnek meg melegséggel.

(Fotó: Astrid Knie)

Amilyen szép, legalább annyira sűrű periódus ez, mert gondolkodni kell az ajándékokon, amiket aztán be is kell szerezni, fel kell készülni a sütés-főzésre, elmaradhatatlanok a karácsonyi céges vacsorák és -bulik, az "utolsó" forralt borozós baráti találkozók és akkor még nem beszéltünk a nagy munkahajráról, amit általában mindannyian megnyomunk, hogy később felszabadultan ünnepelhessünk.

Viszont ezekben az impulzív és pörgős napokban nem árt – sőt kell is – szusszanni egyet, amihez pedig az adventi vásárok adják talán a legjobb helyet és alkalmat.

(Fotó: Astrid Knie)

A forralt bor, a sült gesztenye, a mézeskalács és a fahéj illata, a háttérben diszkréten hallható karácsonyi dallamokkal együtt kirántanak kicsit a valóságból. A karácsonyi vásár tehát ideális hely kis időre megállni és megélni a pillanatot. Aztán miközben sétálgatunk a standok között, nézelődünk, kortyolgatjuk a forralt bort vagy a puncsot, lehetőségünk van arra, hogy egy kis csendet és nyugalmat találjunk a vásár forgatagában, ez a lelassulás pedig segít átérezni az adventi időszak valódi üzenetét és kilépni a novemberi-decemberi szürkeségből. Ráadásul extra impulzusokat adhat, ha mindezt külföldön éljük meg.

Pozsonytól és Hegyeshalomtól is mindössze harminc percnyi autóútra, Ausztriában van egy hely, amely gazdag történelmével, fenséges építészetével és természeti adottságaival hív hangolódni.

(Fotó: Astrid Knie)

A Morvamező természeti környezetében található Hof (Schloss Hof) kastélyegyütteséről van szó, melynek teraszos barokk kertje Európa legszebbjei közé tartozott. Savoyai Jenő herceg egykori vadászkastélya, később Mária Terézia császárné kedvenc vidéki rezidenciája ma teljes díszében tündököl.

"A legszebb kilátás a világon"

Annak idején így írta le a kastélyt és környezetét Johann Khevenhüller-Metsch herceg, Mária Terézia kortársa és a kor nagy utazója, akit lenyűgözött a császári lakosztályok ablakaiból nyíló teraszos kert látványa. Schloss Hof-on a természet és az emberi akarat gazdagsága egyesült annak érdekében, hogy a kor egyik legpompásabb barokk kertjét hozzák létre, és valóban kevés olyan kert volt Európában, amelynek kifinomultsága és eleganciája felért volna ezzel a pompával.

(Fotó: Astrid Knie)

A birtokot 1725-ben vásárolta meg Savoyai Jenő herceg, majd a kor leghíresebb udvari építésze, Johann Lukas von Hildebrandt tervei alapján vadászkastéllyá alakíttatta azt át. Az építkezésen 800 ember dolgozott. Az épület körül egy egyedülálló, teraszos barokk kertet alakítottak ki, északi részén pedig egy majorságot hoztak létre, melynek fő célja a birtok gazdasági ellátása volt. A herceg 1726-ban a Schloss Hof-hoz megvásárolta az onnan három kilométernyi távolságra fekvő Schloss Niederweident, és ott is egy csodálatos parkot hozott létre, az egyik oldalán egy ún. mulatóerdővel, a másik oldalán pedig egy vadasparkkal, valamint a közepén egy a Schloss Hof-ba vezető sétánnyal.

(Fotó: Astrid Knie)

Savoyai 1736-ban bekövetkező halála után az egyetlen élő rokonának számító unokahúga. az addig zárdában élő Anna Viktoria Savoyai-Soissons-i hercegnő örökölte minden vagyonát. A hercegnő hirtelen érdekes partinak számított, hamar el is kelt. Házasságkötésekor Schloss Hof és Niederweiden kastélyát elajándékozta férjének, a nála 18 évvel fiatalabb József Frigyes Szász-Hildburghauseni hercegnek. Hildburghausen állandó anyagi követelődzései hamarosan váláshoz vezettek, de ő továbbra is elég nagy lábon élt, így 1755-ben anyagi okok miatt egy négynapos ünnepség keretében – melyen többek között bemutatták Gluck egy új operáját és 800 szarvasos vadászatot rendeztek –, igyekezett vevőt szerezni a birtokra. Az ünnepségen a császári pár, Mária Terézia és férje is jelen voltak, akik egy évvel később, a herceg halála után az örökösöktől meg is vásárolták a kastélyt. Schloss Hof Mária Terézia és férje, Lotaringiai Ferenc István kedvelt tartózkodási helyszíne volt. Az épület a mai formáját az 1770-es átépítéskor nyerte el, késő barokk, klasszicista stílusban.  A Bécstől mindössze nyolc órányi hintóútra található kastély a szabadságot jelentette a császári pár számára. A császárné férje halála után egy özvegyi lakosztályt rendeztetett be magának.

Az uralkodónő és fia. II. József császár után a Habsburgok elvesztették érdeklődésüket a kastély iránt, majd Ferenc József 1898-ban katonai lovasiskolát költöztetett az épületbe. A Monarchia felbomlásakor a birtok állami tulajdonba került, és továbbra is katonai igazgatás alatt maradt. Az Anschluss után a német Wehrmacht, majd 1945-ben a szovjet Vörös Hadsereg katonái költöztek be az ingatlanokba, majd a szovjetek távozása után a birtok pusztulásnak indult. Az átfogó felújítási munkálatok csak 2001-ben kezdődtek el, majd 2012-ben a Schönbrunn Group társaság vette át az irányítást és a birtok kezelését, ma is ők üzemeltetik.

Adventi meghittség

A november 16-i hétvégétől kezdve hat hétvégén keresztül adventi vásárt tartanak a birtokon. Az esemény különösen híres jellegzetesen vidéki bájáról, hétvégeken egy mesebeli falu elevenedik meg ott. A történelmi környezetbe ágyazott gyermek kézműves- foglalkozásokat, bábszínházat, gyerekkoncerteket, valamint gasztronómiai izgalmakat, puncsstandokat felvonultató tradicionális vásár remek lehetőség az ünnepre való ráhangolódásra.

(Fotó: Astrid Knie)

A romantikusan elrendezett, apró fényekbe burkolt, kicsi házikókban mintegy nyolcvan kiállító árus várja a vásárolni, az ötletekre kíváncsi és a meghitt hangulatra vágyókat, nem beszélve a finom forró italokról, a sült mandula illatáról és a különböző süteményekről, grillezett ételekről. A történelmi istálló barokk boltívei alatt, vagy a hangulatos narancsház hatalmas üvegépületében főként helyi termékeket kínáló árusoktól is beszerezhetőek a karácsonyi ajándékok. A kastély termei eredeti berendezésükkel bepillantást engednek a 18. század mindennap­jaiba, a császári lakosztályok és a díszterem mellett megtekinthető az a meseszép barokk kápolna is, ahol Mária Terézia császárné kedvenc gyermeke,„Mimi” is házasodott.

(Fotó: Astrid Knie)

Az adventi vásár ideje alatt egy időszaki, korabeli babaházakat bemutató kamarakiállítás is nyílik. A babaházakat és -boltokat csak ünnepnapokon leginkább karácsonykor vették elő és akkor játszhattak vele a gyerekek, a fiúk jellemzően istállókat kaptak. Ezek sokszor házilag készültek, és a gyerekek egy-egy újdonságot, kiegészítőt kaptak hozzá meglepetésként. A babaházak nem csupán az előző generációk kedvenc játékainak a szimbólumai, de egyfajta életstílus-történetet is közvetítenek, hiszen a babaházakat nem elsősorban csak játékra szánták. Fő funkciójuk az volt, hogy felkészítsék a gyerekeket a felnőtt életre és ezzel a hiteles játékkal gyakorolhatták a háztartások, vendéglátóhelyek, iskolák és egyéb intézmények működését. A kastélytúra minden bizonnyal érdekes utazást kínál elődjeink múltjába.

Középpontban a gyerekek

Ami a további programokat illeti, a Sala Terrenában betlehem-kiállítás, az istálló épületben pedig 10, 13, 15 és 17 órakor élő betlehem lesz. Az árkádos udvarban fúvószenekar gondoskodik a karácsonyi zenés aláfestésről. A gyerekeket a szabadtéren régi körhinta és gyerekvasút, valamint pónilovaglás várja, a kézműves foglalkozásokra minden hétvégén 10 és 17 óra között várják a kicsiket. December 8-án 13 és 16 óra között a Mikulás is ellátogat, 16 és 17.30 órakor pedig a Bécsi Filharmonikusok zenészei adnak karácsonyi koncertet.

(Fotó: Astrid Knie)

Az adventi vásár minden hétvégén 10. és 19 óra között tart nyitva. Emellett minden hétvégén más és más kiegészítő programmal lepik meg a gyerekeket, lesz még bűvészmutatvány, bábszínház, gyerekkoncert, zenélő adventi kalendárium is. A vezetések alatt (köztük december 2-án és 21-én magyar nyelven) megtudhatjuk azt is, hogy hogyan ünnepeltek a császári udvarban.

Időpontok és nyitva tartás:

  • November 16-17., 10-19 óra
  • November 23-24., 10-19 óra
  • November 30. és december 1., 10-19 óra
  • December 7-8., 10-19 óra
  • December 14-15., 10-19 óra
  • December 21-22., 10-19 óra
  • December 8., 13-16 óra között: Mikulás a kastélyban
  • December 8. 16 és 17.30 óra: Karácsonyi koncert a Bécsi Filharmonikusok zenészeivel
  • W.A.Mozart: c-moll vonósnégyes, KV 157
  • Csajkovszkij: részletek a Diótörő szvitből
  • Dvorak: F-dúr („Amerikai”) vonósnégyes, op. 96
  • Ráadás: válogatás karácsonyi zenékből

schloss hof | birtok | karácsony | kastély | étel

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
Instagram
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom