A csúcskategóriás bútorokat gyártó osztrák ADA három magyarországi gyárából kettőt is megnéztünk: az új szavak tanulása mellett meggyőződtünk a cég prémium szegmensben elfoglalt méltó helyéről.
Itthon is egyre többen ismerik az ADA prémium bútorait, amit mi tökéletesen megértünk, elvégre szeretjük azokat a történeteket, ahol egy családi vállalkozásból dinasztia lesz, amely az eredeti értékeit megőrizve fejlődik, folyamatosan alkalmazkodik a változó piaci igényekhez, és a trendek felett állva a maga értékeit képviseli.
Az osztrák ADA mellett szól ezen kívül, hogy az 1957 óta íródó történelméből az utóbbi 33 évben Magyarországon is jelen van gyártóként, nem véletlen, hogy a legerősebb piacai – a német, az osztrák és a svájci – után dinamikusan fejlődik a magyar is.
A „jelen van” visszafogott kifejezés: Körmenden, Zalaegerszegen és Nován is működik gyára, és mintegy 1200 alkalmazottal az ország legnagyobb kárpitozott bútorgyártója.
Tavaly a cég ausztriai showroomjában ismerkedtünk a brand értékeivel és szellemiségével, most pedig benéztünk a motorháztető alá, pontosabban a gyárkapuk mögé. Körmenden mindjárt kiderült egy szabad szemmel nem látható előny: a foglalkoztató belement a dolgozóknak kedvező rugalmas shiftek kialakításába.
Ám ez csak mellékszál: a gyártás teljes folyamata precízen átgondolt, minden méteren látszódik a több évtizedes jelenlét. Bár a „káoszraktározás” szónál többen visszakérdezünk, hogy jól hallottuk-e, ám mint kiderül, ez a raktározás legmagasabb szintje, ahol a raktár helykihasználtsága maximális lesz. Lényegében nincs fix helye az anyagoknak, hanem az éppen szabad helyekre kerülnek, és ott leltározzák azokat. Mindez azonban a gyártási folyamat része, klasszikus raktár – amelyben kész bútorok várakoznának a vevőkre – nincs: Körmenden minden megrendelésre készül.
Ez is jelzi, hogy nem tömegtermékekről van szó: aki ADA bútort választ, egyúttal a tartósságot és a divatoktól független dizájnt választja.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lenne rendkívül széles a kínálat: a bútorkárpitok több tucatnyi színben sorakoznak a polcokon. Ezért is fontos a házon belül lévő minőségellenőrzés, a quality gate szerepe: speciális gépekkel vizsgálják a szövetek sérülésmentességét, színhelyességét, erősségét, miután egy bútorkárpitnak jóval erősebbnek kell lennie egy ruha anyagánál.
Körmenden ülő- és étkezőbútorok készülnek, illetve olyan kiegészítők is, mint mondjuk a díszpárna, amelyek előállítását mi is kipróbálhattuk, a dohával bélelt huzatba szivacsaprólékot tömködve, és ezzel is csökkentve a gyártási hulladékot:
De ne legyünk igazságtalanok a többi anyaggal szemben. A bőrhuzatok alapanyagát adó marhabőrt speciális, kisebb szobányi méretű gépekkel ellenőrzik, amely a jókora felületen olyan apró hibákat is észrevesz és bejelöl, amelyekre szabad szemmel csak véletlenül bukkanhatnánk. Impozáns a külön terem, ahol a bőrök a végső feldolgozásra várnak, de ugyanilyen lenyűgöző volt a méretre vágott, és fajta szerint elkülönített faanyag is. Azt talán mondani sem kell, hogy az ADA esetében minden fa FSC-tanúsítvánnyal rendelkezik, azaz fenntartható erdőgazdálkodásból származik.
Ugyanakkor a körmendi egység jóval több puszta összeszerelő üzemnél: Magyarországon dolgozik az ADA termékfejlesztő csapatának több mint fele, illetve ez a központi fejlesztési részlege a cégcsoport összes ülőbútorának és szállodai bútorzatának is.
Gondoljunk az ADA talán legismertebb termékcsoportjára, a 2023-ban bevezetett Mindful Living kollekció darabjaira, amelyet még darabjaiban láttunk Körmenden, végül összeszerelve is. Ezért csak elsőre meglepően nagy az irodaterület; a tervezők munkája, az adminisztráció és az anyagbeszerzés irodai munkákat is teremt.
Különlegességnek számított a két gyárlátogatás közé beékelt hotel, a Mjus Resort & Thermal Park is, amelyet csaknem teljes egészében ADA bútorokkal rendeztek be, így felhasználóként is átélhettük az ülő- és fekvőbútorok nyújtotta kényelmet.
Másnap aztán átbuszoztunk Zalaegerszegre, ahol a matracok készülnek. Az alapanyag két másik magyarországi helyszínről érkezik, ahol 25-30 méter hosszú tömbökben állítanak elő két különböző sűrűségű szivacsot, ezeket lehet aztán a gyárban úgy rétegelni és formálni, hogy abból a különböző testalkatúak számára a lehető legkényelmesebb és egészségesebb fekvő alkalmatosság szülessen.
Friss tendencia, hogy a magyar vevők egyre inkább a páros ágyakat keresik, amelynek egyik térfele a nehezebb férfi, a másik a könnyebb nő számára nyújtanak ideális fekhelyet. Zalaegerszegen tehát sok ilyet raknak össze megrendelésre.
Előkerül a „Melyik a megfelelő matrac?” kérdés, ami már-már egyenrangú az élet értelmét firtatóval, és valóban hosszas elemzésekbe bonyolódunk. Akit ez fáraszt, tartsa be a legfontosabb szabályt: kipróbáláskor legalább tíz percig feküdjön a vágyott matracon.
Ezen túlmenően viszont a válasz függ a testsúlytól, alkattól, attól, mennyire fázós, izzadékony valaki, és mennyit forgolódik. Szerencsére az ADA-nál mindezekben járatosak, ezért is készül olyan sokféle matrac.
A memóriahabos Visco matracok igazodnak a test vonalához, így a fázósak remekül befészkelhetik magukat ide; a hideghabos matracok egyenletesen osztják el a terhelést a teljes testfelületen, és remekül szellőznek; a zsákrugós matracokat az izzadósoknak szokták ajánlani; a Latex matracok pedig tárolják a meleget, és a kellemes puha érzés mellett természetesen szabályozzák a nedvességet. Mindazonáltal annyiféle változat, rétegrend és technikai megoldás létezik – közel ezerféle matracból választhatunk! –, hogy érdemes kipróbálni ÉS tanácsot kérni, figyelembe véve a testalkat mellett a fiziológiai adottságokat és az alvási szokásokat is.
Itt talán a leglátványosabbak a szivacstömböket „szeletelő” gépek, illetve azok, amelyek forgatják a jókora (és rendkívül nehéz) matracokat. És a varrógép, ami úgy viszonyul a háztartásokban lévő kistestvéreihez, mint a Bajnokok Ligája-döntő a kispályás baráti focihoz.
Generációkon át
Elég tömény élmény volt a két nap alatt bejárt két gyár, de a lényeg messzemenően átjött: a helyi tervezés és gyártás nemcsak fenntarthatóbb, de jobban reagál a fogyasztói igényekre is, ami az ADA esetében maradéktalanul teljesül, elvégre minden egyes bútora száz százalékban Európában készül, és a gyártási lépések 98 százalékát maga valósítja meg a cég.
A teljesség kedvéért jegyezzük meg, hogy a három magyarországi ADA-gyár mellett működik egy-egy egység a romániai Szalontán, illetve a cég szülőföldjén, Angerben is. Összesen ezekben a gyárakban mintegy 1500-an dolgoznak 170 000 négyzetméternyi területen. Nekik köszönhetjük egy több mint fél évszázados tradíció őrzését, és a tartós, akár több generáción át is használható bútorokat.
(Fotók: ADA)
ada | nagy sztori | minőség | lakás | fenntarthatóság | otthon
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!